Khal Drogo

Dothraki Terimleri:

 • Khal: Dothraki Kralı
 • Khaleesi: Khal’ın Kraliçesi
 • Khalasar: Dothraki Kabilesi veya Aşireti

Dothrakiler Essos’un göçebe savaşçılarıdır. Westeros’un doğusunda ki büyük kıtada yaşarlar. Doğumlarından savaşlarına, savaşlarından ölümlerine kadar at sürerler. Kavisli bilenen kılıçları, kırbaçları ve genellikle etkileyici menzilleri ve vuruş gücü ile at üstünde yay kullanırlar.

Dothrakiler bir savaşta veya dövüşte mağlup olduklarında utançlarını göstermek için saçlarını keserler ve uzun saçlı Dothrakiler savaşta başarılı olan savaşçılardır.

Dothrakilerin dilinde “teşekkür etmek” anlamına gelen bir sözcük yoktur. Asla teşekkür etmezler.

Dothrakiler yoğun nüfuslu ve dağınık kabileler halinde geniş alanlarda yaşarlar. Khal Drogo’nun kabilesi (khalasarı) 40.000 savaşçıdan meydana gelir ve alışılmışın dışında bir büyüklükte olduğu söylenir. Dothrakiler en çok Dothraki denizinde, çimenli ovalar ve bozkırlarda yaşarlar. Ancak bazen özgür şehirlere akınlar yaparlar. Dothrakiler yabancılara güvenmezler, ama her zaman başka kültürlerden savaşçılara saygı duyarlar. Özellikle lakaplarını hakedicek hiç birşey yapmadan miras alanları sevmezler.

 • 3E

  Avrupa Hunlarına benzetmeye çalışmışlar herhalde…

  • “kızılderili ile türk-moğol göçebe atlı barbar kavimler arasında konumlandırılmış bir halk. her talebe cevap versin diye konulmuş. avrupa kültürünün ezeli korkusu hunlar ile amerikan kültürünün eksilmez parçası kızılderili özelliklerini birleştirmişler, ortaya dothraki çıkmış. ilkellikleri, kabalıkları, bozkır yaşamları, saçma sapan sebeplerden celallenmeleri hep bahsettiğim kültürler hakkında oluşmuş -doğru ya da yanlış- imajlardan kolajlanmış.” (http://www.eksisozluk.com/show.asp?id=23827439)

   Böyle bir sözlük yorumu var. Benzetme kısımlarıyla bana da mantıklı geliyor.

 • leylo

  arap kavimlerive arap yarım adası gibi geldi