Dizide gördüğümüz ve bölümlerin çoğunun geçtiği kaleleri ve şehirleri bu yazı altında topladık. Şuana kadar yayınlanan bölümlerde belirli kaleler ve şehirlerle karşılaştık. Her gördüğümüz yeni bir kaleyi ve şehri bu başlık altından sizlere sunmayı düşünüyoruz.

Winterfell

Stark ailesinin evi olan bin yıldır kuzeyde bulunan kalenin altında sarma mezarlar bulunuyor. Bu mezarlar kaledeki Stark krallarının ve lordlarının içinde bulunduğu tarihi anlatmaktadır. Sağlamlaştırılmış bir dizi kaplıca üstüne oturtulmuştur. Sert kış aylarında biraz daha yaşanabilir bir yer haline gelmektedir. Ve The Wall‘ın bir kaç kilometre ötesinde ki tek yerleşim yeri olma özelliğine sahiptir.

 

King’s Landing 

Aegon Targaryen‘in fethi üzerine bu ismi aldı ve yedi krallığın birleştiği şehir oldu. Bu şehirde uzun yıllar Mad King (Deli Kral) olarak bilinen Aerys Targaryenyedi krallığa hükmetti. Ardından Robert Baratheon iktidarına geçen şehir bu haneye ev sahipliği yaptı. Güney bölgesinin huzur verici, dinlendirici, hoş kokulu ve sıcacık iklimi müsriflikle dolu bir hayata katkıda bulunur ama dikkatli olunmalıdır çünkü kentin sokaklarında kentin en güçlü sakinlerinin bile talep ettiği bir çete var. Resimde görünen kalenin adı Red Keep.

 

 

The Wall ve Castle Black

Yedi krallık ile vahşi toprakları birbirinden ayıran büyük duvara The Wall denilmektedir. Night’s Watch (Gece Bekçileri) adı verilen nöbetçiler diğer tarafta yaşayan yaratıkların ve vahşi insanların bu tarafa geçmesini engellemekle görevlidir. Gece BekçileriCastle Black denilen yerde konaklayıp yaşarlar.

 

 

The Eyrie (Kartal Yuvası) 

Aryyn ailesinin evi. Nestled dağlarının Ay’ı ve neredeyse zapt edilemez bir kale özelliğini taşıyor. Kalenin yüksek bir yerleşim yerinde olmasının bazı avantajları var. Suçluları kilitlemek için kullanılan üç duvarlı gökyüzü hücreleri ve de kalenin içinde vadiye açılan bir kapı mevcut. “Kaçış akla gelmeyecek kadar tehlikeli”, “yalnızlık” ve “unutulmayacak bir  dağ manzarası” bu kaleyi tamamlayan sözcükler.