Dizinin yapımları David Benioff ve D.B. Weiss bugünlerde hala Belfast’deler ve Game of Thrones’ un ikinci sezonunun çekim hazırlıklarını sürdürüyorlar. Vakitlerinin bir bölümünü Los Angeles Times röportajına ayırdılar ve ikinci sezon hakkındaki soruları cevapladılar.

Aşağıda bu sorulardan bazılarını sizin için listeledik:

İlk kitap ile ikincisi arasında oldukça büyük farklar bulunmakta – farklı karakterler, yeni mekanlar, daha büyük savaşlar ve … gibi yeni elementler [spoiler vermeyelim istedik :)]. Kitaba ne kadar bağlı kalıyorsunuz?

Weiss: Kitap bizim için her zaman bir taslak olacak ama şu anda uğraştığımız şey biraz daha farklı. İlk sezonda izleyicilerin hayranlık duyduğu bir çok karakteri kadroda tutmaya ve George’ un yeni karakterleri için tanıtım sahneleri hazırlamaya çalışıyoruz.

Kitabı değiştirmeye devam ediyorsunuz yani?

Benioff: Evet, hala tekrar yazıyoruz. İlk başta hayalinizdeki senaryo ile başlarsınız ve sonrasında gerçeklikle yüz yüze kaldığınızda bazı ayarlamalar yapmanız gerekir. İşte biz hala bu ayarlamaları yapıyoruz. Hala yazılması ve kurgulanması gereken bir çok şey var. Aslında bir çok seri ikinci sezonuna geçtiğinde kurguyla işini bitirmiştir.

Weiss: Ben burada oturup kurgumuza bakıyorum ve bu kurgu bütün karakterlerin ismini ve yüzünü yansıtıyor. Geçen sene çok heyecanlı olduğumu hatırlıyorum. Ama bu sene kurgudaki karakterlerin sadece yarısı kaldı ve kalan yarısını doldurmak için bir sürü yeni insana ihtiyacımız var.

Aslında röportajın devamında daha ilginç şeyler anlatılıyor ama ikinci kitap olan A Clash of Kings’ i okumayanlar için ise oldukça spoiler bulunduruyor.

Benioff’ un bir soruya verdiği cevaptan anladığım kadarıyla üçüncü kitapta geçen bir olay ikinci sezona taşınacakmış. Eğer üçüncü kitap olan A Storm of Swords’ u okumadıysanız sakın bu bölümden sonrasını okumayın. Bakın tekrar söylüyorum, yazının devamında ilk üç kitabın en önemli noktaları hakkında konuşmalar var. Uyarmadı demeyin!

Evet yazının burasını okuyorsanız büyük ihtimalle en azından ilk üç kitabı okumuşsunuzdur. Hayır mı? Eğer daha üçüncü kitabın yarısına geldiyseniz hemen geri dönün ve devamını okumayın. Röportajın aşağıdaki bölümü bir çok spoiler içermektedir. Evet, şimdi röportajın size bahsettiğim kısmına geçebiliriz:

İkinci kitapta çok az rolü bulunan ana karakterleri ne yapmayı planlıyorsunuz?

Weiss: Evet ikinci kitapta rolü olmayan ve üçüncü kitapta geri dönen bir çok karakter bulunmakta. Hazır bunu söylemişken Robb Stark’ ın da kitapta pek adı geçmiyordu, ama onun sahnesi geldiğinde iyi bir iş çıkardı ve onu diziden çıkarmak gibi bir şansımız olamazdı. Bu yüzden ikinci kitapta olmayan bazı karakterleri hayranlarımızı hayal kırıklığına uğratmamak için dizide tutmaya devam edeceğiz.

Benioff: Jamie Lannister’ ı ikinci kitapta sadece bir sahnede görüyoruz ama o bizim için çok önemli bir karakter ve ondan daha fazlasını bekliyoruz. İlk sezonun sonlarına doğru bir kaç bölümü çok benzerlik göstermesi nedeniyle ikinci kitaptan aldığımız gibi aynı durum ikinci sezon için de geçerli olabilir. Eğer bunu yapmazsak bu karakterler bir yıl boyunca insanlar tarafından unutulmuş olacak ve biz bunu istemiyoruz.

Winter Is Coming: David’ in cevabından da anlayabileceğimiz gibi Jaime’ yi ikinci sezonda görmeye devam edeceğiz. Ancak şunu merak ediyorum, Jamie’ yi ikinci sezonda ne kadar gösterecekler? Acaba sadece sezon ikinin sonlarında çıkıp asıl hikayeye üçüncü sezonda mı devam edecek? Aslında “İkinci kitapta çok az rolü bulunan ana karakterleri ne yapmayı planlıyorsunuz?” sorusuna verdikler cevaptan sonra bu biraz saçma oluyor. Üçüncü sezonu ikinciye taşımadaki tek amaç Jaime’ ye daha çok rol vermek sanırım. Ancak bunu ikinci sezonda sürekli yapamazlar çünkü Jaime, King’s Landing’ e Joffrey’ in düğününden sonra dönüyor.

Peki bu üçüncü ile ikinci arasınaki kaydırmayı ne zaman bitirecekler? Bana sorarsanız kötü bir kurgu yapmaktansa Jamie’ yi gözden çıkarmak daha iyidir. Böyle yaparlarsa Jamie sezon ikinin sonunda etkileyici bir bitiriş yapar ve üçüncü sezonda macerasının devamını izleriz. Böylelikle üçüncü sezonda üstünde çalışabilecekler başka şeyler de olur. Peki ya siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?