Game of Thrones kitaptan televizyona en iyi şekilde uyarlanan eserlerden birisi olarak izleyicilerden beğeni toplayan bir çalışma olarak ön plana çıkıyor. Bu konuda oldukça inatçı olan kitap hayranları dahi Game of Thrones’u en iyi yerlerden birine koyuyor. Sword of Truth ve Harry Potter hayranlarının da bu görüşe katılıyor olması ise bu durumun bir nevi tescillendiğini ortaya koyuyor.

İyi bir uyarlama olmasına karşın Gameof Thrones’da hala düzeltilmesi gereken noktalar olduğuna inanan kişilerin bu konuda saygısızlık ettiğini belirtmemizde fayda var. Bir eserin sinema veya diziye uyarlanması hiç kolay bir olay değilken Game of Thrones ekibi oldukça iyi iş çıkarmayı başarmış durumda.

Hal bu iken kitaptan diziye uyarlama sırasında ortaya çıkan en iyi ve en önemli 7 değişikliği sıralamadan önce konuyla ilgili iki önemli kuralı hatırlatalım:

  1. Kitaptan diziye uyarlama sırasında hikayedeki değişikliklerden çok dizide eklenen sahneleri ele alıyoruz. Eğer eklenen bir sahnenin hikayeyi değiştirdiğini düşünüyorsanız bu farklı bir durum Fakat bu tür eklemelerin hikayeyi daha iyi aydınlattığını da göz ardı etmemek gerekiyor.
  2. Eklenen sahne veya hikayenin belirli bir bölümündeki değişiklik hikayenin gidişini değiştirmeksiniz hikayeye farklı bir hava katıyorsa bu konuda itiraz edilmesi anlamsız bir durum.

Game of Thrones’daki En Güzel 7 Uyarlama

  1. “Baelor”: Geçtiğimiz bölümlerden birisinde Ned, Yoren’i geçerken bir söz söylemişti. Daha sonrasında Yoren’in Arya’ya katlanması Ned’in son doğru davranışı oldu. Hayatını kurtaran Yoren’in Arya ile ne sorunu olabilirdi ki? Ned yalan söyleyerek Sansa’nın hayatını kurtarmaya devam ederken başını belaya sokuyordu. Tüm bu olaylar içerisinde dokuzuncu bölümün bir kısmında yapılan değişiklik dizideki en iyi uyarlamalardan birisiydi.
  2. The Moon Door: Bu konunun göz ardı edilmemesi hoş olurdu. Fakat kapının duvar üzerinde olması şu andaki durumundan daha az çekici yapacağıysa aşikar. Gök yüzüne açılan bir kapı olmamasına karşın Game of Thrones’da böyle bir uyarlama yapılması iyi düşünülmüş detaylardan birisi.
  3. Ned ve Jaime Mücadelesi: Bunun olması gerekiyordu. Muhteşem bir uyarlama ve muhteşem bir ek sahne olarak dikkat çeken bu bölüm iki savaşçının dizideki durumuna ayrı bir hava kattı.
  4. Daenerys’in atın kalbini yediği sahne: Bence bu Daenerys’i güçlü gösterdi. Daha çok iğrenç gösteri tabii ki. Fakat aynı zamanda güçlü de!
  5. Tryrion’un düşmemesi: Tyrion’un Game of Thrones’da Jon’a girişi sırasında kitabı okuyanlardansanız hiç şaşırmanıza gerek yok. Tyrion’un dizide düşmemesi hikayeye en uygun şekilde yapılmış uyarlamalardan birisi.
  6. Tyrion’un savaşa gitmemesi: Battle of Green Fork’u kaçırdığı hissine kaplanlardansanız Tyrion’un savaş boyunca baygın olduğu bölüm dizide yok. Savaş sahnesi görmekten ziyade savaş sahnesi içerisinde makul sahnelerin olması bakımından bu bölüm de oldukça iyi düşünülmüş.
  7. Üç Tokat: George R. R. Martin, Tyrion’un Joffrey’e iki tokat attığını söylüyor. Fakat dizideki üç tokat iki tokata kıyasla çok daha iyi uyarlanmış ve yakışık kalmış gibi görünüyor.