George R. R. Martin’in fantastik roman serisi Ateş ve Buzun Şarkısı, HBO tarafından TV’ye uyarlandıktan sonra popüler oldu. Seri, ülkemizde de yayımlanıyor; dizi ise yolda.

George R. R. Martin’in fantastik edebiyata armağan ettiği Ateş ve Buzun Şarkısı / A Song of Ice and Fire serisi, ABD’nin HBO kanalı tarafından televizyona uyarlandı. 10 bölümlük ilk sezonu sona eren Taht Oyunları / Game of Thrones adlı dizi, yakında ülkemizde de CNBC-e kanalında gösterilecek. Martin’in kaleme aldığı beş kitaplık seri de Epsilon Yayınevi tarafından temmuz ayında yeniden piyasaya sürüldü. Fakat Epsilon, Ateş ve Buzun Şarkısı‘nı, HBO dizisiyle tanınırlığını artırdığı için Taht Oyunları adıyla yayımlıyor. Epsilon Yayınevi adına kitapların editörlüğünü üstlenen Yasin Özdemir, “Buz ve Ateşin Şarkısı serisi, Türkçe olarak iki parça halinde 2005 ve 2009 yıllarında yayımlandı. Maalasef Türkçe çevirisi, genel okuyucu bir yana, fantastik edebiyat okurları nezdinde dahi gerekli ilgiyi görmedi,” diyor. Özdemir, bu durumun birçok nedeninin olabileceğini söylüyor: “Bir yayınevi mensubu olarak, başka bir yayınevinin çeviri-edisyon işiyle ilgili eleştiride bulunmam etik açıdan doğru olmaz. Ancak internet ortamındaki platformlarda görebildiğim kadarıyla Taht Oyunları’nın ilk Türkçe baskısı, çeviriedisyon noktasında beğenilmemiş. Ayrıca basılan kitap sayısının giderek arttığı, bir kitabın öne çıkmasının ciddi tanıtım faaliyetleri gerektirdiği bir dönemde, sanıyorum okuru bilgilendirme konusunda eksiklik olmuş. Neticede Biz, kitabın açıkta kalan Türkçe haklarına talip olduğumuzda henüz TV dizisinin haberi yoktu. Türünün en iyi örneklerinden biri olduğu için yayımlama kararı almıştık. Dizi ile birlikte olay başka bir boyut kazanmış oldu.

İLGİ DİZİ SAYESİNDE ARTTI

Yasin Özdemir, TV dizisi sayesinde kitapların satış rakamlarının iyi gittiğini söylüyor. Kitap daha üçüncü haftasında tekrar baskı yapmış. Özdemir’in serinin ikinci kitabı Kralların Çarpışması / A Clash of Kings hakkında da bir müjdesi var. Sibel Alaş’ın ikinci kitabın çevirisine devam ettiğni söyleyen Özdemir, “İkinci kitap kasım ayında raflarda olacak. Üçüncü kitabın ise 2012 başında basılmasını planlıyoruz,” diyor. Kitapların, televizyon dizileriyle popülerleşmesi sadece Türkiye’ye özgü değil. Serinin ilk kitabı Taht Oyunları, ABD’de 1996 yılında piyasaya sürüldü. 1996’dan bu yana Locus, Hugo, Ignotus edebiyat ödüllerinden ‘en iyi roman’ olarak seçildi. Fakat George R. R. Martin’in fantastik serisi, The New York Times’ın çok satanlar listesine girebilmek için 2011’i beklemek zorunda kaldı. HBO seriyi televizyona uyarladıktan sonra ise Ateş ve Buzun Şarkısı, The New York Times’ın çok satanlar listesinin zirvesine yerleşti. Hatta Time dergisi, serinin yazarı George R. R. Martin’i 2011’in en ilham verici isanlarından biri olarak niteledi.

‘YEDİ’ KRALLIK’ ÖYKÜSÜ

Hikaye, ‘yedi krallığa’ bölünmüş hayali kıta Westeros’da geçiyor. Westeros’a hükmeden ise Yedi Krallık’ın en büyüğü Demir Krallık’ın Kralı. Dolayısıyla, Yedi Krallık’ta taht kavgaları, entrikalar ve savaş eksik olmuyor. Westeros her ne kadar 15. yüzyıl Avrupası’na hatta İngilteresi’ne benzese de aslında Westeros çeşitli yaratıkların kol gezdiği bir kıta. Fakat serinin ilk kitabında ve Taht Oyunları dizisinde bu yaratıklarla çok fazla yüzleşmiyoruz. Bu nedenle her ne kadar fantastik edebiyat sınırları içerisinde olsa da Ateş ve Buzun Şarkısı, ‘karakter odaklı’ yapısı ile her okuyucunun ve izleyicinin dikkatini çekmeyi başarıyor.

DİZİDE TANIDIK BİR YÜZ

Taht Oyunları’nın başrolünü, Yüzüklerin Efendisi / The Lord of the Kings’de Boromir karakterini canlandıran Sean Bean üstleniyor. Bean, Winterfell Lordu, Eddard Stark rolünde. Yedi Krallık’ın hükümdarı rolünde Mark Addy var. Diğer rollerde ise Lena Headey, Iain Glen, Michelle Fairley, Peter Dinklage gibi isimler var. Dizinin dokuz ve 10. bölümlerinde ise Türkiye seyircisinin yakından tanıyacağı bir isim var: Sibel Kekilli. Kekilli dizide, Peter Dinklage’in canlandırdığı Tyrion Lannister karakteriyle bir ilişki yaşıyor.

Kaynak: http://www.sabah.com.tr/Pazar/2011/08/07/turkiyede-de-taht-oyunlari / FIRAT KARADENİZ