Bu yazıda Robert Baratheon’un Demir Taht’ı alışı ve o sonrasında çıkan Greyjoy isyanını Ned Stark ile birlikte bastırmasından bahsettik.

Greyjoylar’ın Demir Adaları

İsyanın Baçlangıcı

298AL’da, Robert Baratheon’un Targaryenleri tahtan indirişinden altı yıl sonra, Pyke’ın Lordu Balon Greyjoy, kendini Demir Adaların kralı ve demir tahta karşı çıkarılan isyanın lideri ilan eder. Ona Nagga’ın tepesinde Boğulmuş Tanrıların Rahibi tarafından dalgaların karaya attığı odundan yapılmış taç takılır. Lord Balon Kral Robert‘in kurallarının güvensiz olduğuna inanıyordu. Balon soylular arasındaki destekten yoksundu. Robert’in elinde bulunan destekten daha fazlasına ihtiyacı vardı ama o zamanını soylularla görüşerek arkasına almaya çalışarak harcamadı. O savaşa hazırlanmaya tercih etti.

Temsili Balon Greyjoy'un tuzdan ve demirden yapılmış tacı
Temsili Balon Greyjoy’un tuzdan ve demirden yapılmış tacı

Demir Adamların Saldırısı

Robert’in emrindeki batı haneleri (Starklar, Tullyler, Lannisterlar) toplandı. Lannister filosunun yakılması, Euron ve Iron Fleet’in kaptanı Victarion’ın planladığı Lannisport’a sürpriz saldırı, Balon’un yapmış olduğu bir kaç erken üstünlüklerdir. Bu zafer Balon Greyjoy’a oğlu Rodrik tarafından Seagard’a bir saldırı başlatmasının yanı sıra çevre sahillere de çok küçük yağma şansı vermiş oldu. Ama ilerleyen gelişmeler istenilen gibi olmadı ve Rodrik Lord Jason Mallister tarafından Seagard duvarlarının altında öldürüldü.

Demir Adamlara Karşı Hamle

Robert, üstün numaralarını ve kaynaklarını isyanı bastırmak için kullanmıştır. Stannis Baratheon, Renly Baratheon ve Paxter Redwyne ile kaptanlığını Victorian Greyjoy’un yaptığı Fair İsle kıyılarında önemli bir savaşta ola Iron Fleet gemisini yakaladı ve bozguna uğratrı.Bu olay Robert’in güçlerinin Demir Adalara geçmesine izin veriyordu. Aeron savaş sırasında denizde kaybolmuştu, ele geçirildi ve savaşın geri kalan bölümünü Casterly kayalığında geçirdi. Barristan Selmy’nin Old Wyk’e saldırısını idare ediyoren, Stannis kardeşinin adına Great Wyk’nın da yedi krallığa itaat etmesini sağladı.

Topuz Savaşları

Ana muharabe, saldırıyı Robert ve arkadaşı Ned stark komuta ettiği Pyke’taydı.İlk olarak yakındaki Botley Kalesi yıkıldı, altındaki lordsport kasabası gibi, bunlar Pyke saldırısı öncesinde başlatıldı. Robert’in birlikleri kuşatma makineleri ile güney duvarına saldırdı, sonunda orada ana gözetleme kulesi paramparça oldu ve aşağısını çevreleyen duvarların parçalanmasına neden oldu. Burada Balon Greyjoy’un üç oğlundan oğlundan ikincisi öldürüldü. Jorah Mormont’a cesareti için o gün şovalyelik verildi. Kalede savaş çok şiddetli oldu ama sonunda kale alındı. Balon Greyjoy Demir Taht ve hayatta kalan oğlu Theon için krala bir kez daha sadakat yemini etmek zorunda kaldı.

Sonuç

Balon Greyjoy onun iki en büyük oğlu öldürüldü, teslim oldu ve onun son hayatta kalan oğlu Theon, Stark hanesine rehine olarak gönderildi. Robert zaferini kutlamak için Lannisport’ta muhteşem bir turnuva düzenledi. İsyandan sonra Pyke ciddi hasar gördü ve hemen hemen yeniden inşa edilmiş oldu.

Yedi Krallık’ın başkenti King’s Landing’in resmedilişi