UYARI: Bu yazı birinci sezonu henüz izlemeyenler için spoiler içerebilir.

Aerys Targaryen, Yedi Krallık’ta tahtta kaldığı süre boyunca adil ve başarılı bir kral iken yaşlılığında gittikçe akıl sağlığını kaybetmiştir. Bu sebeple de “Mad King(Deli Kral)” olarak anılır.

Wildfire: Jel kıvamında, yanıcı bir maddedir. Yandığında söndürmek mümkün değildir.

Aerys deliliğinin iyice arttığı son yıllarında wildfire adındaki bir maddeye aşırı derecede ilgi duymuş, bütün simyacı guildine binlerce kavanoz wildfire yaptırarak krallığının her yerini bunlarla döşemiştir. Düşmanlarını bu yanıcı madde ile yakmaya başlamıştır.

İddialara göre Aerys’in en büyük oğlu ve varisi Rhaegar Targaryen, Robert Baratheon’un nişanlısı ve Eddard Stark’ın kız kardeşi Lyanna Stark‘ı kaçırmıştır. (Diğer bir iddia da bunun bir kaçırma değil, iki kişinin karşılıklı rızasıyla gerçekleşen bir olay olduğudur.)

Bu olay sonrasında Eddard‘ın ve Lyanna’nın abisi Brandon Stark çok sinirlenir ve Yedi Krallık’ın başkenti King’s Landing’in kapısına dayanır. Sarayın kapısının önünde bağırır ve Rhaegar’ı çağırır. Olaya Mad King müdahele eder ve adamlarını saray kapısına göndererek Brandon’u prensi öldürmeye teşebbüs suçundan tutuklar. Ardından Winterfell’e gönderdiği bir kuzgunla Stark ailesinin başı, Rickard Stark’ı savunmasını yapmak üzere saraya çağırır.

Rickard Stark King’s Landing’e gelir. Dövüşle mahkeme yapılmasını talep eder. Mad King de bunu kabul ettiğini, şampiyonu olarak da ateşi seçtiğini söyler. Rickard’ı wildfire maddesiyle diri diri yaktırır. Brandon’a da bunu izletir ve ardından boğdurur.

Haber Winterfell’de ve diğer bütün Westeros dünyasında yayıldığında Robert Baratheon, Eddard Stark ve Jon Aryyn Mad King’e karşı ayaklanma başlatır. Bu ayaklanma Targaryen hanedanlığının sonunu getirecek olan olaydır.

Baratheon ve Targaryen haneleri
Baratheon ve Targaryen hanelerinin karşı karşıya gelişi

Rhaegar Targaryen, Robert Baratheon tarafından teke tek dövüşte öldürülür. Bunun üzerien Lord Tywin Lannister 12.000 kişilik ordusuyla şehre gelir ve krallığa destek vermek istediğini söyler. Bunun üzerine kapılar açılır. Tywin ve adamları içeri girerler fakat Mad King’e destek vermezler. İsyancılara katılıp şehri yağmalarlar. Daenerys ve Viserys dışındaki tüm Targaryen Hanedanı’nı kılıçtan geçirirler.

Savaşı Mad King kaybetmiştir. Bunu anlamasına rağmen şehri teslim etmektense şehrin her tarafına döşediği wildfire maddesini ateşleyerek şehri yakmaya karar verir fakat hayatı boyunca Kral’ı korumaya yemin etmiş olan kral koruyucusu Jaime Lannister, Kral şehri yakmadan, son anda hançeriyle onu öldürür. Böylece Robert Baratheon Demir Taht’ın yeni sahibi ve Yedi Krallık’ın yeni kralı olmuştur.

Robert Baratheon
Kral Robert Baratheon

NOT: Hayatı boyunca kralı koruyacağına yemin etmiş olan Jaime Lannister, Mad King’i öldürdükten sonra “Kingslayer(Kral Katili)” lakabını almıştır.

5 YORUMLAR

  1. Daenerys ve Viserys dışındaki tüm Targaryen Hanedanı’nı kılıçtan geçirirler. viserys ve daenerys zaten kralın şehrinde deil ejderha kayasında die biliordum bn o sayede kactılar falan die

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here