ŞAFAK ÇAĞI

Ormanın Çocukları, Westeros’un ilk bilinen sakinleridir. Bazısı tanınır. İlim onları küçük, dindar, büyülü yaratıklar olarak açıklar. Tabiatın tanrılarına taparlar ve bölgelerinde bulunan kızıl yapraklı ağaçlara oyulmuş yüzlere inanırlar.

İLK ADAMLARIN GELİŞİ

Robert Baratheon, Demir Taht’ı almadan yaklaşık 12,500 yıl önce, bir grup göçmen kıtanın doğusu Essos’tan Westeros’a bir kara köprüsüyle geçti. İlk Adamlar olarak bilinen, bu yeni gelenlerin vahşi doğalarının evcilleştirilme denemeleri Ormanın Çocukları ile arasını bozdu ve yüzyıllar boyu süren bir savaş başladı.

KAHRAMANLAR ÇAĞI

Savaştan yüzyıllar sonra, nihayet Ormanın Çocukları ve İlk Adamlar, Sözleşme denilen bir anlaşmaya ulaştılar. Yüzler Adası’nda ittifak oluşturduktan sonra, İlk Adamlar eski düşmanlarının tanrılarını benimsedi ve uzun yıllar Çocuklar’la uyum içinde yaşadı.

UZUN GECE

Westeros’a yerleşen soğuk ve oldukça uzun süren bir kış sonrası, Ak Yürüyenler olarak bilinen yaratıklar kıtanın kuzeyine istila etti. Güney’deki İlk Adamlar’a ve Çocuklar’a baskı yaparak gaddarca saldırdı, nihayet her iki topluluk harekete geçti ve düşmanlarına tekrardan kuzeye, Daimi Kışlar Toprakları’na geri sürdü.

WESTEROS’UN KRALLARI

Ak Yürüyenler’den gelecek saldırılardan korunma amaçlı, Brandon Stark -Mimar Brandon olarak tanınıyor- Westeros’un kuzey sınırı boyunca iri buz bir duvar inşa etti. Gece Bekçileri devasa yapının çoğu kalesine adamlar yerleştirerek kuruldu. Brandon ayrıca Kışyarı’yı da inşa etti ve kendilerini başka kıtaların kralı ilan eden diğer adamlar gibi Kuzey’in Kralı olarak yönetmeye başladı. Ve daha sonra, Fırtına Toprakları’nın, Demir Adaları’nın, Kaya’nın, Nehir’in, Tepeler’in, Dağ’ın, Vadi’nin ve Dorne topraklarının insanlarının hepsi kendi kralları altında yaşadı.

ANDAL İSTİLASI

İlk Adamlar’ın varışından yaklaşık 6,000 yıl sonra, yeni bir grup istilacı Essos’tan Dar Deniz’i geçti. Andallar olarak bilinen bu göçmenler çelik silahlar taşıdı ve yeni bir din getirdi: Yedi İnancı. Bir kez daha, şeytan olarak alay edilen Ormanın Çocuklarını ve İlk Adamlar’ı bombalayan Andallar savaşı Westeros’a getirdi. Geriye kalan İlk Adamlar, hala izinden yürüdükleri “Eski Tanrıları”na ibadet ettikleri yer olan Kuzey’e kaçtı.

VALYRIA’NIN YÜKSELİŞİ VE DÜŞÜŞÜ

Essos’da bir sonraki milenyumda, insanlar yanardağlarında ejderhalın olduğu Valyria adında bir karayı keşfetti ve canavaları eğitip terbiye etti. Ejderhaların muazzam gücünün ardından, Valyrialılar hızlıca dünyanın en gelişmiş uygarlığı olan büyük bir imparatorluk altında toplandı.

Bin yıllar içerisinde, Valyrialıların sınırları Westeros’a ve Essos’un Bağımsız Şehirleri‘ne ulaştı. Targaryenler olarak bilinen bir Valyrialı aile, evlerini Dar Deniz’de bir ada olan Ejderha Kayası’na kurdu. Kısa bir süre sonra, Valyria Kıyameti olarak bilinen bir olay vurdu ve dünyanın ejderhalarının çoğuyla birlikte imparatorluk yıkıldı. Kurtulan tek Valyrialı olan ve kontrolünde olan dünyadaki son üç ejderhasına sahip Targaryenler, Ejderha Kayası’ndaki kalelerinden Westeros’a fetihlere başladı.
Kaynak: http://viewers-guide.hbo.com/game-of-thrones/season2/#!/guide/appendix/westeros-through-the-ages/

Çeviri için Bia‘ya teşekkürler.