Pazartesi günü harika bir bölüm izledik. Bu bölümde Game of Thrones jeneriğine eklenen Qarth dikkatimizi çekmişti. Geçen bölümde ilgimizi çeken Qarth kalesi hakkında bir inceleme yazısı hazırladık.

Değişen Game of Thrones jeneriğinde Qarth

Konum: Essos

Yöneticisi: Safkanlar

Qarth, doğu kıtasında büyücü ve tacir prenslere ev sahipliği yapan şehirdir. Konumu itibariyle doğu – batı ve kuzey – güney kültürlerinin geçiş noktasıdır. Şehrin zenginliğinden dolayı mimarisi göz alıcıdır. Aslında Safkanlar tarafından yönetilsede üç güçlü lonca olan Onüçler, Turmalin Kardeşliği ve Baharatçılar Loncası yönetimde büyük söz hakkına sahiptir.

Çok büyük ve korunaklı bir limana sahip olan Qarth, her milletten gemi barındırır. Sadece loncaların ticaret gemilerine ayrılmış bir taş rıhtımı vardır. Bunun yanında Westeros, Özgür Şehirler ve Yaz Adalarından gelen gemiler için ayrılan rıhtım limanın en sonundadır. Liman Caddesinde şarap dükkanları, zevk evleri ve oyun salonları bulunur. Qarth’ın kuzey batısında Kızıl Çöl vardır.

İlk bakışta Qarth

9, 15 ve 20 metre yüksekliğinde surlarla çevrilidir. İlk duvarda hayvan, ikincisinde savaş ve üçüncüsünde ise sevişme sahneleri vardır. İlk duvar kumtaşı, ikincisi gri granit ve üçüncüsüde siyah mermerden yapılmıştır. Dış kapılara bakır, ortadakilere demir ve iç kapılara altın gözler yerleştirilmiştir. Şehir binaları birçok renk barındırır ve şehir kuleleri çok uzaklardan görülebilir. Şehrin her meydanında çeşme vardır ve ana meydanda şehir kahramanlarının normal boyutlarının iki katı büyüklüğünde heykelleri vardır.

Çeviri: Rhaegar Targaryen

2 YORUMLAR

  1. Haritadaki yeriyle açıklamasındaki tanımınızla İstanbul’u andırıyor bu şehir. İstanbul’unda Bizans döneminde üç kat surları vardı…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here