Bu yazı ikinci sezonun ilk 4 bölümü hakkında spoiler içerebilir.

TV Guide’ın bu haftaki sayısının kapağında Kraliçe naibi Cersei Lannister vardı ve içinde 4. bölüm öncesine dair “Westeros Kadınlarıyla Tanışın” adlı bir makale yer aldı. Makaleyi yazının devamında okuyabilirsiniz.

Westeros Kadınlarıyla Tanışın

“Her şey üstüme bindi.” diyor Cersei Lannister(Lena Headey), Game of Thrones’un cayır cayır yakan 2.sezonunun ikinci bölümünde. Kurnaz kraliçe, acımasız ailesinin hükmettiği, iç savaş ile dağıtılmış bir krallığı korumak üzerine kafa yoruyor, Cersei dizinin tüm kadın karakterleri adına da konuşabiliyor. Sadece erkeklerin vazifede olmasına izin verilen bir hayali dünyada, bu kadınlar güç kazanarak ve büyük kararlar alarak gittikçe kendilerini keşfediyor.

“Hepsi son derece akıllı” diye belirtiyor Lena Headey. “Ve savaşçı. Kadın olmaktan dolayı geride tutulmak, hepsini daha tehlikeli -ve buna bağlı olarak ilginç- kılıyor.

Bir zamanlar güçleri kanalize edilen ve kocaları aracılığıyla nüfuz ederek daha etkin rollere adım atan eşler olarak, dizinin ana kadın karakterlerinin üçünün artık dul kalmış olması ile, izleyiciler bu sezon daha çok “Baş üstüne leydim” duymayı bekleyebilir.

Cersei’nin mevzusunda, kocası kral Robert Baratheon, kraliçe naibine, güç delisi ergen Kral Joffrey’yi bırakarak şüphe uyandırıcı koşullar altında öldü.(Cersei’nin elleri tam olarak temiz değil) Oğlan, babasının danışmanı Ned Stark’ı infaz etti ve şimdi Ned’in kızı Sansa’yı(Sophie Turner) rehin tutarken, Sansa’nın kız kardeşi Arya(Maisie Williams) firari.

Ned’in dul eşi Catelyn Stark(Michelle Fairley), kızlarını geri alma konusunda umutsuz ve Kuzeydeki Kral beyan edilmiş oğlu Robb krallık üzerine savaş yürütürken ona akıl hocası olarak vekalet ediyor.

Tüm bunlar olurken, Daenerys Targaryen(Emilia Clarke), tahtta hak talep eden tek kadın, çölde çıkmaza düşmüş ve bir yandaş gruba üç ejderhasıyla birlikte öncülük ediyor “Burası erkek odaklı bir dünya.” diyor Emilia Clarke.”Kadınlar çoğu şeye karşı ayakta duruyor. Bu da cesaret istiyor.”

Ancak nüfuz kazananlar sadece soylular değil. 2.sezon gizemli bir rahibeyi, savaşçı kadınları, diyarın en güçlü adamlarının sırlarına ortak güzel kadınlarla dolu genelevleri tanıtıyor. Bu yeni kadın karakterler; kral olmak isteyen Stannis Baratheon’ın cadımsı danışmanı Melisandre’yi(Carice Van Houten), Stannis’in kardeşi Renly’nin hizmetindeki bir savaşçı Tarth’lı Brienne’i(Gwendoline Christie), Renly’nin sağduyulu eşi Margaery Tyrell’i(Natalie Dormer), Demir Adalar’ın hükümdarı Balon Greyjoy’un(ayrıca taç arzulayan) cesur kızı Yara Greyjoy’u(Gemma Whelan) ve şu anda başka bir ordunun toplandığı Sur’un kuzeyinden bir yabanıl Ygritte’i(Rose Leslie) kapsıyor. Ayrıca çok nazik bir usül içinde güç kullanan eski bir fahişe var: Shae(Sibel Kekilli), Cersei’nin kardeşi Tyrion’ın aşkı. Tyrion ailesini iktidarda tutmak için dolaplar çevirirken, olay örgüsünün büyük bir kısmında isteği Shae’in teşviklerini gözetip etkilemek.

“Westeros kadınlarının, etrafında bir yol bulmaları gereken engelleri var.” diyor yapımcı Dan Weiss. “Bu da çıkmazlarını çok ama çok ilginç kılıyor.”

Tvguide cersei lannister
TV Guide'ın bu haftaki kapağı Cersei Lannister karakteri

Çeviri: Sarah

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here