Aerys II Targaryen Deli Aerys, Deli Kral ve Uyuz Kral olarak da isimlendiriliyor– Aegon’ın Karaya Çıkışından 262’den 283 yıllarına kadar Demir Taht’ta oturarak hükmeden Targaryen Hanedanı’nın on yedinci ve sonuncu üyesidir. Hükümünün başında diyara huzur getireceğine dair büyük bir yemin etmişti ama Duskendale Muhalefeti olarak bilinen kısa süreli bir ayaklanmada, asi bir lord tarafından birkaç ay esir tutulduğunda giderek dengesizleşti ve deliliği büyüdü. Bu olaydan sonra, öfkesi artık denetlenemez oldu.

Aerys Targaryen, Yedi Krallık’ta tahtta kaldığı süre boyunca adil ve başarılı bir kral iken yaşlılığında gittikçe akıl sağlığını kaybetmiştir. Aerys deliliğinin iyice arttığı son yıllarında wildfire adındaki bir maddeye aşırı derecede ilgi duymuş, bütün simyacı guildine binlerce kavanoz wildfire yaptırarak krallığının her yerini bunlarla döşemiştir. Düşmanlarını bu yanıcı madde ile yakmaya başlamıştır. *

Aerys II Targaryen'in resmedilişi
Aerys II Targaryen'in resmedilişi

Karakter ve Görünüş

Gençliğinde, II. Aerys çabuk sinirlenmesine karşı çekici, cömert, yakışıklı ve kararlı biriydi. Yaşlandıkça, her zamankinden daha fazla manyak ve zalim, öfke patlamaları ve azarlamalara daha meyilli olmaya başladı. Kıskanç ve şüpheci oldu. Duskendale Muhalefeti’nden sonra, bu karakteristik özellikler daha bariz olmaya başladı. Ateşle büyü geliştirdi, ve çevresinde ejderhayı uyandıran insanları diri diri yaktı. Kız kardeşiyle olan mutsuz evliliğinde, son hükümü sırasında zalimleşti ve sırnaşmasına izin vermediğinde kendini ona karşı zorla kabul ettirdi.

Hayatının son yıllarında, Aerys çok zayıftı (zehirlenmiş olmaktan korkuyordu) ve sıskaydı, uzun sert bir sakalı vardı. Kılıçlara olan korkusunun büyümesi nedeniyle, tırnaklarını kesmedi ve boyları birkaç santim uzadı. Huzurundaki Kral Muhafızlarınınbıçaklar, kılıçlar ya da jiletler taşımasına izin vermedi. IV. Aegon’ın ayrıntılı ejderha işlemeli tacını giydi.

Hüküm: 262AL – 283AL (Aegon’ın Karaya Çıkışından Sonraki 262-283 Yılları Arası)
Bağlılık: Targaryen Hanedanı (Kraliyet Hanedanı)
Doğumu: 243AL (Aegon’ın Karaya Çıkışı’ndan 243 Yıl Sonra)
Ölümü: 283AL, Kral Toprakları
Ünvanı: Yedi Krallık’ın Kralı
Lakaplar: Deli Aerys, Deli Kral, Uyuz Kral
Eşi/Kraliçe: Rhaella Targaryen
Çocukları: Rhaegar, Viserys, Daenerys

Bu yazıyı okuduktan sonra Aerys II Targaryen hakkında önemli bilgiler içeren “Robert Baratheon’un Demir Taht’a Geçişi” başlıklı yazımıza göz atmanızı öneriyoruz.

Çeviri: Bia

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here