HBO, Game Of Thrones 2. sezon izleyici kılavuzuna “Sürgünde Bir Ejderha” başlıklı bir bölüm ekledi. Yazının devamında bu dökümanın çevirisini bulacaksanız. 2. Sezonun yayınlanmış olan bölümleri hakkında bilgi verebilir.

Daenerys’in Seyahati

Ejderha Kayası’ndan Kaçış

Robert’in İsyanı sırasında şehrin düşmesinden korkan Kral Aerys II, hamile karısı Rhaella ve oğlu Viserys’i antik Targaryen ada-kalesi olan Ejderhakayası’na gönderdi. Bu sayede şehir düştükten sonraki yağma ve cinayetlerden kurtuldular ancak Rhaella kızı Daenerys’i doğururken hayatını kaybetti. Ejderhakayası’nda da güvenlikleri kalmayan Targaryen’ler birkaç sadık adamla Özgür Şehirlere kaçtı.

Daenerys’in Seyahati: Ejderha Kayası

Özgür Şehirlerde Sürgün Hayatı

Çocukluk ve gençliklerini Essos’un Özgür Şehirleri’nde geçiren iki kardeş sonunda Pentos’ta yargıç İlyyrio Mopatis’in yanına yerleştiler. İlyyrio Daenerys’i Dothraklı zengin at tüccarı Khal Drogo ile evlendirdi. Bu sayede Viserys, Demir Tahtı ele geçirebilecek güce sahip olacaktı.

Vaes Dothrak’ta Sona Eren Kader

Khal Drogo ile zorla evlendirilen Daenerys, Dothraklar tarafından kabul görmek için bu milletin tek şehri olan Vaes Dothrak’a doğru yola çıktı. Bu yolda hem Khal Drogo’yu hem de onun khalasarını sevdi. Büyük at heykellerinin altından geçti ve Dothrak kocakarılarının önüne çıktığında karnında oğlunu taşıyordu. Kabul seremonisinde kocakarılar kızın geleceğini gördü ve doğuracağı çocuğun Dünyaya Binen Aygır olacağını ve tüm dünyaya hükmedeceğini söyledi. O akşam Viserys kendine vaadedilen altın tacı tahditler savurarak istedi ve Drogo ona tacını verdi, erimiş altından yapılmış bir taç.

Daenerys’in Seyahati: Vaes Dothrak

Lhazereen Köyü’ndeki Ölüm

Demir Tahtı ele geçirmek için birçok masum insanın öleceğini gören Daenerys, bunu önlemeya çalışıyordu. Ancak kocası onu kendi muhafızından korumaya çalışırken yara aldı. Köyün şifacısına kocasını iyileştirmesini söyledi. Ama kocası birkaç gün sonra iltihaplı yarasından dolayı ölünce Daenerys, hayattan tamamen koptu. Kocasının cenaze ateşine 3 ejderha yumurtasını ve şifacıyı -canlı olarak- koydu. Bu bir tür büyü çağırdı ve o sabah Dünya da yüzyıllar sonra ilk defa bir ejderhanın çığlığı duyuldu.

Daenerys’in Seyahati: Lhazareen

Qarth’a Giden Ölümcül Yol

Ejderhaların çok küçük ve zayıf olduğunu gören Daenerys onlara zarar gelmesini önlemek için güvenli ama zor bir yol olan Kızıl Çölde seyahte başladı. Birçok kayıp vermelerine rağmen sonunda büyücülerin ve tüccar prenslerin yaşadığı Qarth şehrine ulaştı ve ejderhaları olduğu için çok iyi karşılandı.

Daenerys’in Seyahati: Qarth

Çeviri: Rhaegar Targaryen
Kaynak: HBO Viewer Guide