Game Of Thrones’ta bu sıralar sıkça bahsedilen “eski tanrılar” hakkında bir inceleme yazısı hazırladık. (Pazartesi günü yayınlanacak olan 2. sezon 6. bölümünün adının da “Eski ve Yeni Tanrılar” olduğunu hatırlatalım.) Yazının devamında incelemeyi okuyabilirsiniz.

Kışyarı'nın Tanrı Korusu
Kışyarı’nın Tanrı Korusu

Eski Tanrılar başlarda Ormanın Çocukları‘nın tanrısı olsa da daha sonra İlk İnsan tarafından benimsenmiştir. Ağaçlar, taşlar, toprak; kısacası doğadaki her şey tanrı olarak kabul edilir. Bu yüzden bu tanrıların adına tapınak inşa edilemez. İbadetler Tanrı Korusu denilen yerlerde veya bir yürek ağacının önünde yapılabilir. Yürek ağaçları genellikle üzerlerine yüzler oyulmuş şekildedir. Bu yüzler tahminlere göre Ormanın Çocukları tarafından oyulmuştur ve bu gözler sayesinde tanrılar insanları görebilmektedir. Westeros, Andallar tarafından işgal edilince Eski Tanrılar yerlerini yavaş yavaş Yedi‘ye bıraktı çünkü Andallar İlk İnsanın tersine, gelirken yanlarında bir din getirmişlerdi. Andallar tanrıların gözleri olduğuna inandıkları yürek ağaçlarını Boğaz’ın güneyindeki her yerde kestiler ve yaktılar. Ancak hiçbir Andal kralı Moat Cailin’i geçemeyince Yedi İnancı kuzeyde yayılamadı.

Yürek ağacındaki bir yüz
Yürek ağacındaki bir yüz

İbadetleri ve Rahipleri

İbadetler düzenli değildir ve sadece istendiğinde yapılabilir. Hiçbir zorunluluk yoktur ve ölümden sonra ne olacağı belli değildir. Ensest çok büyük bir günahtır ve asla bağışlanmaz. Piç çocuk sahibi olmak günah değildir ve misafirperverlik çok önemlidir. Bir misafir ”tuz ve ekmek” istediğinde ve ev sahibi de verdiğinde bu bir yemin sayılır ve bozulması çok büyük bir günahtır. Tapınakları olmadığı için rahipleri de yoktur ancak çok eski zamanlarda Greenseer olarakta bilinen kişiler peygamber yerine geçerdi ve büyülü kimselerdi. Ancak şu an çok az kişi Greenseer olarak görülür.Yürek ağacındaki gözlerden bakabilirler. Greenseerlar geleceği görebilir, doğayla etkileşime geçebilir. Bu din için en kutsal yer, Yüzler Adası olarak bilinen ve Tanrı Gözü gölünde bulunan adadır. Burada Ormanın Çocukları ve İlk İnsan arasındaki savaşı bitiren ve Pakt olarak da bilinen antlaşma imzalanmıştır. Pakt imzalandıktan sonra Yeşil Adamlar adayı ve adadaki yürek ağaçlarını korumak için görevlendirilmiştir. Bazılarına göre burada hala Ormanın Çocukları yaşar. Ancak şu ana kada burası hakkında kesin bilgi verilmemiştir. Diğerleriyle savaştan sonra Sur’un kuzeyine çekilen Ormanın Çocukların’dan sonra bile hala sağlam olması bu inancın ne kadar çok oturduğunun bir göstergesidir.

İbadet Edilen Bölgeler

  • Kuzeyde (Beyaz Liman hariç)
  • Boğaz’da
  • Güney’de sadece Tully Hanesine bağlı Blackwood Hanesi(Kuzgunağaç Kalesi) Eski Tanrılara ibadet eder.
  • Surun kuzeyinde

Çeviri: Rhaegar Targaryen

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here