İlk İnsanlar, insanların Westeros’a ilk ayak bastıklarını düşündükleri kişilerdir. İlk İnsanların etkisi hala Westeros’ta kendini göstermektedir, özellikle de Kuzey’de. Yazının devamında Westeros dünyasının ilk sakinleri, İlk İnsanlar (First Men) hakkında hazırladığımız inceleme yazısını okuyabilirsiniz.

Tarih

Aegon’un karaya ayak basışından yaklaşık 12,000 yıl önce, İlk Adamlar, İlk Kral önderliğinde Dorne’nin Kolu adlı kıtaları birbirine bağlayan bir köprüden Essos’tan Westeros‘a geçmiştir. Yerleştikleri bu yeni topraklarda ki Ormanın Çocukları‘nın tanrılarına ait olan yürek ağaçlarını kesip yaktılar. Bu hareketleri Ormanın Çocukları ve İlk İnsanlar arasında savaşa sebep oldu.

İlk adamların ağaçları kesip yakarken resmedilişi.
İlk adamların ağaçları kesip yakarken resmedilişi.

Ormanın Çocukları‘nın güçlü büyülerine ve Dorne’nin kolunu parçalamalarına rağmen İlk İnsanlar daha büyük, daha güçlü ve daha fazla teknolojik avantaja sahipti. Savaş İlk İnsanların lehine gidiyordu ta ki iki tarafta bir barış antlaşmasına karar verene kadar. Yüzler Adasın’a “anlaşma”ya çağırdılar. İlk insanlar Westeros‘taki ormanları Ormanın Çocukları’na verdi ve bir daha yürek ağaçlarını kesmeyeceklerine dair söz verdiler. Ve bunun karşılığında da Westeros‘un geri kalanını aldılar.

Ormanın çocukları ve İlk Adamlar arasındaki anlaşmanın resmedilişi.
Ormanın çocukları ve İlk Adamlar arasındaki anlaşmanın resmedilişi.

Anlaşmanın başladığı 4000 yıl boyunca iki halk arasında ki dostluk devam etti.İlk İnsanar, Ormanın Çocukları’nın ibadetleri için yerleşkeler yaptı. Diğerleri (ak yürüyenler) Westeros’un en kuzeyinden saldırmaya başladığında,İlk İnsanlar ve Ormanın Çocukları birlik olup Şafak Savaşına (War for the Dawn) katıldı. Azor Ahai adlı efsanevi kahramanı çağırıp onun liderliğinde Işıkgetiren dedikleri ateşten bir kılıcı Diğerlerine karşı birlik olarak kullanmak istediklerini söylediler. Diğerleri geri püskürtüldükten sonra onları orada tutmak için Gece Gözcüleri oluşturuldu.

Aegon’un karaya ayak basışından yaklaşık 6000 yıl önce, Andallar Westeros‘u işgal etmeye başladı. Bir kaç yüzyıl boyunca İlk İnsanlar ve Andallar kıtanın kontrolü için savaştı. Sonunda, Kış Kralları Moat Cailin’in Yakası’nı kullanarak onları durduran Andallar kıtanın güney yarısını işgal etti. Onların bir çok kültürü binlerce yıl içinde yok olsa da, Kuzey’in insanları İlk İnsanlar ruhunu korumaya devam etmiştir. Ayrıca duvarın yapımından sorumlu olmuşlardır.

Kültür

İlk İnsanlar, eski Tongue dilini konuşuyorlardı. Sert ve tınlama gibi konuşulan bu dil hala bazı yabaniler ve devler tarafından konuşuluyordur. Eski Tongue dilinde isimler kısa, basit ve tanımlayıcı olma eğilimindedir. Sembollerle yazılan bu dil, taşlara metallere oyulmuş fakat zaman içinde anlamları kaybolmuştur.

İlk insanlar bronzdan kılıç ve geniş, deri kaplamalı kalkanlar kullanırdı. Savaşta ata binerlerdi. Tepe yerlerde yaşar ve konukseverlik kurallarına uyarlardı. Konaklarda misafirlerden tuz ve ekmek beklenirdi ve misafirler yiyilen yemekleri koruma altına alırlardı. Anlaşmazlıklarda kan fiyatı ele alınırdı hatta çok büyük cinayetlerde bile. Eğer bir adam suçları için idam edilecekse, adamın elinde bir bıçak ile kendisini öldürmesi beklenirdi.

Çeviri: Breassa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here