Game Of Thrones’un Devleri, Westeros’un aşırı kuzeyinde yaşayan önsezileri güçlü insansı ırktır. Devlerin görünüşleri ve kültürleri ile ilgili bir inceleme yazısı hazırladık. Yazının devamında inceleme yazısını okuyabilirsiniz.

Görünüşleri

Devlerin yüksekliği 12 ile 10 metre arasında değişiyor. Çıkıntılı göğüs kafesleri insanlarınkine benzetilebilir ama kolları yere kadar sarkıyor ve alt gövdeleri, üst gövdelerinden daha geniştir. Bacakları kollarından kısa fakat çok kalındır. Çizme giymeyen Devlerin sert, nasırlı ve siyah ayakları çok geniş ve taraklıdır. Kocaman, ağır ve boyunsuz kafaları köprücük kemiklerinin arasından öne fırlamış gibidir, yüzleri basık ve gaddardır. Boncuklardan daha büyük olmayan fare gözleri olan bu yaratıkların görme duyusu kötüdür sürekli burunlarını çekerler, gördükleri kadar koklarlar. Kare şekilli büyük dişleri vardır. Bellerinin altında daha sık ve yukarıda daha seyrek olan uzun ve kabarık tüylerle kaplıdırlar. Yaşlı devlerin kürkleri daha beyaz ve gri çizgili olur.Ellerinde muazzam büyüklükte kılıçlar değil sadece sopalar vardır. Ölü ağaçların ana dalları olan bu sopaların ucuna büyük, yuvarlak taşlar bağlanmış ve dallar devasa birer tokmağa dönüştürülmüştür. Dişi develer daha çok erkek gibi görünürler. Ve bu yaratıklar Eski Dil’i konuşurlar. (Old Tongue)

devler
Mike S Miller tarafından resmedilmiş bir Dev.

Kültürleri

Devler teknolojiyi fazla kullanmazlar. Atlar yerine mamutlara binerler. İlk İnsanların Eski Dil’ini konuşurlar. Özgür insanlar (vahşiler olarakta bilinirler) şarkılarında bir zamanlar bolluk içinde olduklarını daha sonra erkekler tarafından avlandıklarını ve taş salonlarına sürüldüklerinden bahseder. Mance Rayder, Duvar’ın (Sur’un) ötesindeki Kral olduğu zaman sadece birkaç yüz dev kaldı. Devlerin kralı yoktur ama Mag Mar Tun Doh Weg yani Kudretli Mag son zamanların en büyük savaşçısı olarak görünür.

Bazı vahşiler kuzeyde özellikle büyük erkeklerin dev kanı olduğuna inanıyor ama melezlenme gibi kayda değer bir olay yaşanmamıştır.

mamutlar
Devlerin bindiği, Mile S. Miller tarafından çizilen mamut görseli

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here