Bu yazımızda Game Of Thrones’un merak uyandıran Ejderhaların Dansı (Dance of the Dragons) olayına değindik. Ejderhaların Dansı Targaryen rejimi sırasında yaşanan bir veraset kavgasıdır. Taraflar Kral Viserys I’in kızı Rhaenyra ve Rhaenyra’nın üvey kardeşi Aegon II dur.

aegon raenyra targaryen
Aegon Targaryen ve Rhaenyra Targaryen

Arkaplan

Kral Viserys I’in Aryyn Hanesin’den olan karısından 3 çocuğu oldu ama sadece biri, Rhaenyra yetişkinliğe ulaşabildi. Erkek bir veliahttan yoksun olan Viserys, kızını kendi varisi olarak eğitmeye başladı. Kızını konsey toplantılarına götürdü ve onu varisi olarak tanıttı. Ancak kısa süre sonra karısı ölen kral tekrar evlendi. Bu sefer ki karısı bir Hightower’dı. Ondan 4 çocuk sahibi olan Viserys öldükten sonra çocukların en büyüğü, Aegon II adıyla tahta geçti ama Rhaenyra hakkının çalındığını düşünüyordu ve bunu içinde saklamaya hiç niyeti yoktu.

Savaş

Viserys I’in 129 AL yılında ölümünden sonra Kral Muhafızları‘ndan Sör Cristan Cole, kralın vasiyetini hiçe sayıp Prens Aegon’u Aegon II adıyla tahta geçirdi. Bu yüzden daha sonra ”Kralyapan” adıyla anıldı. Rhaenyra’da hakkından vazgeçmeyince 1 yıl süren ve halkı ikiye bölen kanlı bir içi savaş başladı. Kral muhafızları bile taraf seçiyordu. Örneğin Sör Erryk ve Sör Arryk farklı taraflarda savaştılar ve birbirlerini öldürdüler. 1 yıl boyunca Targaryen Targaryenle, ejderha ejderhayla savaştı. 1 yıl sonunda hane üyelerinden birçok kişi ölmüştü. Ejderhalar o kadar azalmıştı ki 20 sene sonra Westeros’ta hiç ejderha kalmadı. Bilinmeyen olaylardan sonra Rhaenyra yenildi ve kardeşi Aegon onu kendi ejderhasına yedirdi. Ancak Aegon tahtta pek kalmadı ve oğluda olmadığı için taht Rhaneyra’nın oğlu Aegon III e geçti.

Çeviri: Rhaegar Targaryen