İsminin ilkiyle Aegon Targaryen, Fatih Aegon ya da Ejderha Aegon olarak ta bilinir. Yedi Krallığın fatihi ve Westeros’ta iktidar olan Targaryen hanesinin kurucusudur.

Aegon I Targaryen
Aegon I Targaryen

Saltanat: 1AL – 37 AL
Tam isim: İsminin ilkiyle Aegon Targaryen
Diğer isimler: Fatih Aegon, Ejderha Aegon, Ejderhalordu Aegon
Diğer adlar : Yedi Krallığın Kralı
Ölüm:37 AL
Hane: Targaryen Hanesi
Önceki: Yok
Sonraki: Aenys I
Kraliçe: Visenya Targaryen, Rhaenys Targaryen
Çocuklar: Aenys, Maegor

Karakter ve Görünüm

Aegon net bir şekilde hırslıdır.Uzun boylu, geniş omuzlu, güçlü, mor gözlü tarif edilir ve kısa kesilmiş gümüş-altın renkte saçları vardır.Çok karizmatik ve hükmeden biridir. Fetih savaşı sırasında tipik siyah pulları olan bir gömlek giymiştir ve savaşa Valyrian çeliğinden olan Blackfyre kılıcıyla katılmıştır. Tacı Valyrian çeliğinden basit bir halka ve büyük kare kesim yakutlarla süslenmiştir.

Hayatı

Erken Yaşam

Aegon ve ailesi Ejderha Kayasına, Valyria Kıyameti’nden 100 yıl önce yerleşmiştir. Targaryen geleneklerine göre Aegon ailesinden biriyle evlenmeliydi,fakat o iki kişiyle ablası Visenya ve kız kardeşi Rhaenys ile evlendi.

Yarı-kanun kaynaklarına göre, Valyrian özgür halkının kalıntıları olan diğer özgür şehirlere karşı ejderhalarıyla Volantis’e katılması istendi fakat o bu teklifi reddetti. Volantis Tyrosh’u işgal ettiğinde Aegon ejderhası Kara Korku Balerion ile Yıldırım Kralı ve Pentos’a katılıp Tyrosh’ın tarafında yer aldı. Volantis’in kaybetmesi sonrasında Aegon, Ejderhakayası’na döndü.

Fethi

Sonunda Aegon yıllardır planladığı Yedi Krallığı fethetmek için Westoros’un batısına gitmeye karar verdi. Bölgeleri belirlenmiş Westeros haritası yerine, sınırları olmayan büyük bir masa haritası yaptırdı. Bu harita daha sonraları Boyalı Masa olarak bilindi. Planı hırslıydı.

Aegon ve iki kız kardeşi-karısı Rhaenys ve Visenya hazır olduğunda, Westeros’un doğu kıyısı olan Karasu bölgesine ordusuyla indi. Üç Targaryen’ın ejderhaları yardımıyla (Vhagar,Meraxes ve Kara Korku Balerion) ve Aegonun liderliğini yaptığı Targaryen ordusu için zafer kaçınılmazdı. Westeros’taki Yedi Krallığın altısı fetih yada boyunduruk altına alındı ve ayrı bir bölge olarak Riverland kuruldu. Aegon Dorne’yi fethedemedi ve onların özerkliklerine saygı duymak zorunda kaldı. İşgal sırasında Aegon ,Yedi İnancının desteğini kazanmış ve Yüce Septon Aegon’un saltanatının başlangıcını tarihin başlangıcı olarak mesh etmiştir.

Aegon ve ejderhası Balerion
Aegon ve ejderhası Balerion

İlerleyen Dönemler

Savaştan sonra, Aegon savaşa başlamak için indiği yer olan Karasu bölgesinde Kralın Şehri’ni kurdu ve Kırmızı Kale’yi yaptırdı. Aegon öldürdüğü düşmanlarının kılıçlarını alıp onları Demir Taht için dövdürttü. Geri kalan saltanatını geçirmek için Kralın Şehrini başkente çevirdi. Ayrıca Kralın şövalyeleri olarak bilinin elit kraliyet muhafızlarını kurdu.

Westeros’a ayak basışından 37 yıl sonra öldü. Ölümü hakkında ayrıntılı bir bilgi bulunmamaktadır. Onun ölümüyle Yedi İnancın Targaryen Hanesi üzerinde isyanları yükseldi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here