Game Of Thrones’un geniş senaryosundaki incelemelerime devam ediyoruz. Bu yazımızda Valyrian medeniyetinin tarihini, kültürünü ayrıntılı olarak inceledik.

Valyrian Medeniyeti

Valyrian özgür halkı, Essos kıtasına yayılan büyük bir imparatorluktu. Ama Aegon’nun karaya ayak basışından yaklaşık 100 yıl önce Valyria’nın Kıyameti olarak bilinen felakat üzerlerine geldiğinden beri düştüler. Bu felaketten geriye kalan Valyrianlılar diğer özgür şehirler yardımıyla Westeros‘un sahil adası olan Ejderha Kayası’na ulaştı. Valyrian özgür halkı bu olaydan sonra bilinen dünyanın en ileri uygarlığı, askeri ve kültürel gücü oldu. Valyria, kurdukları egemenliğin başkentiydi. Valyrialılar  Targaryenlerin atalarıdır.

Tarih

Valyrialıların ejderhaları bulması
Valyrialıların ejderhaları bulmasının resmedilişi.

Valyria ilk başlarda huzur dolu küçük bir medeniyetti, Valyrian yarım adasında köylerde yaşayıp çobanlıkla uğraşıyorlardı. Ta ki Valyrian yarım adasındaki volkanın üzerinde 14 Ateş(Fourteen Fires) madenlerinde ejderhaları keşfedene kadar. Valyrianlılar ejderhaları hakim oldukları evcilleştirme yöntemleri ve büyüyle ehlileştirdiler. Bunun sonucunda ejderhalar savaşın yıkıcı birer silahına dönüşmüştü. Nüfuslarını geliştirmeye başlayınca Valyria başkentini genişlettiler. Şehirdeki üstsüz kuleleri tıpkı ejderhalar gibi göklere yükselttiler, demircileri efsanevi kılıçları güç ve keskinlikle dövdü. Sonunda Ejdarhaları ve büyüleriyle genişlemeye başladılar.

Valyrianlıların ejderhaları eğitmeleri
Valyrianlıların ejderhaları eğitmelerinin resmedilişi.

Güçlü Yükseliş: Yaklaşık 5000 yıl önce Valyria’nın ilk dönemlerinde, o zamanlarda doğu kıtasının hakimi olan Ghiscari İmparatorluğunun Eski İmparatorluğa başlattığı savaşa dahil oldular. Ejdarhaların da yardımıyla Valyria her seferinde savaşlardan galip çıktılar ve sonun Ghiscari İmparatorluğunu yıktılar. Başkent olan Eski Ghis’i topraklarına kafataslarını gömerek yok ettiler. Ghis’in fethinden sonra, Valyria Slaver’s Bay’da hayatta kalan Ghiscari sömürgeleri üzerindeki etkisini genişletti ve daha çok yeri fethetmeye devam etti.

Rhoyne’ye karşı Savaş: Valyrianlılar gözlerini Rhoynor’ın eski ve büyük medeniyetine göz çevirdiğinde, Prens Garin 250.000 güçlü askerle Valyria ile savaştı. Her nasılsa bu kadar askere rağmen yenilgileri felaket oldu. Geriye kalanlar, savaşçı kraliçe Nymeria liderliğinde Dorne’ye kaçtı. Şarkılarda Nymeria 10 bin gemisinin hepsinde sadece kadın ve çocukların olduğu, yaşı tutan bütün erkeklerin Valyria ile savaşta öldüğü söylenir.

Valyrian Emperyalizmi ve Doğuya Yayılma: Valyrian özgürhalkı(teknik olarak hiçbir zaman İmparatorluk olmadı), daha batıyaa genişlemeye ve fethetmeye devam etti. Feth ettikleri yerlerden bir sürü köle yakalayıp onları 14 Ateş’in zengin madenlerinde kullandı. Valyria önderliğinde harika şehirler ve yollar yaptılar. Oros, Mantarys, Tyria da dahil Bravos hariç diğer bütün özgür şehirleri Valyrian özgürhalkı yapmıştır. Gücünün doruğuna ulşan özgürhalk Doğu kıtasının üzerinde daha da genişlemiştir. Efsanevi büyük şehirlerdeki üstsüz kuleler onların harika güzellikleriyle hatırlanır.

Valyria’nın Kıyameti: Aegon’nun karaya ayak basışından yaklaşık 100 yıl önce yaşanan bu felaket olay, Valyria şehrinin tamamen tahrip edilmesi ve Valyrian özgürhalkının çökmesiyle sonuçlanmıştır. Kıyamet sayısız kentin üstünde olduğu adaları parçalayıp küçük adalara çevirmiş ve parçalanan bölgelerinden arasından da Tüten Denizi oluşturmuştur. Bugün bu alan “şeytanlı-hayaletli” olarak tanımlanıyor ve çoğu insanın gitmekten korktuğu bir yer. Ve burası için “Kıyamet hala Valyria’da sürüyor.” denmiştir.

Dizinin jeneriğinde Valyria'nın Kıyameti
Dizinin jeneriğinde Valyria’nın Kıyameti
Valyria kıyameti
Valyria kıyametinin resmedilişi.

Kalıntılar

Valyria medeniyetinden dilleri, zanaatleri gibi birçok şey Kıyamet ile kaybolmştur. Valyrianlıların torunları dünyanın her yerine dağılmıştır. Hayatta kalan Valyrian kolonileri Kıyamet’ten sonra hayatta kalmış, bağımsızlıklarını kazanmıştır ve Özgür Şehirler olarak bilinmişlerdir. Bu Valyrianlılar zaman içinde diğer insanlarla evlenip ırk olarak karıştılar ve az da olsa Valyrian’nın lehçesinde konuşmaya devam ettiler.

Valyria ejderhalara emir verme ve onları savaşta bir silah gibi kullanma yetenekleriyle hatırlanır. Yedi Krallığı fethetmek ve yönetmek için bu bilgiyi kullandığı bilinen son Valyrian Ejderha lordları Targaryenler olarak gösterilmiştir. Valyria ayrıca eşsiz kaliteli silah yapımında kullandıkları büyülü bir alaşım olan Valyrian çeliği ile yaptıkları silahlarıyla da hatırlanır. Bu gizemli
metal, görünüşe göre Valyria ile kaybolmuştur. Geriye kalan Valyria çeliği ile yapılan silahlar nadir ve çok değerlidir.

İnanışlar ve Gelenekler

Valyria’nın özgür halkı hiçbir zaman ne krallık ne de imparatorluk olmadı. Bunun yerine “özgür halk” – “özgür toprak sahibi” olarak bilindiler ve kendi kendini yönetmeyi seçtiler. Ancak uygulamada büyük zengin aileler, soylular ve yüksek büyü yeteneği olanlara hakimiyet kurma eğilimindelerdi.

Valyrianlılar Yüce Valyrian dilini kullanırlardı. Taş şekillendirmede harika yetenekleri vardı. Valyria’nın eski büyücüleri taş şekillendirme ile değil, ateş ve büyü ile çalışırlardı. Bu büyük bilgelikleri artık kaybolmuştur. Ejderha Yolları olarak bilinen Valyrian yolları bugün Ejderha Kayasın’da anıt gibi durmasının yanı sıra hala işlemektedir. Valyrianlılar doğu kıtasından binlerce köleyi 14 Ateş madenlerinin çarpıcı sıcak kesimlerinde kullanmıştır. Altın ve gümüş bulmak için yananlarda ölenler de olmuştur. Madenlerde köle ayaklanmaları yaygındı fakat Valyrianlılar büyü güçleriyle onları bastırmayı başarmıştır. Savaşlarda Valyrianlılar binlerce köleyi alıp barış zamanında onları yetiştirmiştir.

Valyrianlıların bir dizi farklı tanrıları vardı. Bunların arasında Balerion, Meraxes ve Vhagar da bulunur. Fatih Aegon, Yedi İnancına sahip olmasına rağmen bu isimleri ejderhalarına vermiştir. Ayrıca Targaryenlerde uygulanan çok eşlilik ve ensest evliliklerin, Valyrianlıların eski gelenekleri mi yoksa Targaryenlerin kanlarını saf tutmak için uyguladıkları birşey mi olduğu bilinmiyor.

Valyrian Özgürhalk Başkent Harabeleri

Yerleşke: Valyrian yarımadası, Essos
Yönetim: Ejderha lordları, Özgür toprak sahipleri
Din: Karışmış
Bulunuş: En az 5000 yıl önce
Yıkılış: 400 yıl önce Valyria Kıyametin’de.

Valyria, büyük ölü şehirlerdendir. Valyria bir zamanlar büyük Valyrian özgür halkının başkentiydi. Aegon’un karaya ayak basışından 100 yıl önce Valyria’nın Kıyameti yüzünden felaket şekilde yok olmuştur. Şehir doğu kıtasındaki bir yarım adanın üzerine kurulmuştur.

Targaryen Hanesi’nin atalarının vatanıdır.

Valyria Şehri

valyria
Valyria’nın üstsüz kuleleri.

Valyria şehri büyük adanın merkezinde yer almaktadır. Çevresi kayalarla dolu bu ada anakaradan kopmuştur. Valyria için Kıyametten önce Valyrian çeliğinden yapılmış kılıçlar ve büyülü güçleri olan eşyalar gibi çok büyük hazineye ev sahipliği yaptığı söylenmektedir. Birkaç yıl önce Gerion Lannister, Lannisterlara Valyrian çeliğinden yapılan Brightroa kılıcını kazandırmak için Valyria’ya doğru yola çıkmıştır. Ama geri dönememiştir ve denizde kaybolduğu tahmin edilmektedir. Daha yakın bir zamanda Euron Greyjoy Valyria yolculuğundan Demir Adalar’dan tahta hak iddia etmek için döndü.

Valyria haritası
Valyria şehrinin haritası

 

  1. Harabe şehir
  2. Uzun yaz diyarları
  3. Tüten deniz
  4. Oros
  5. Harabe şehir
  6. Tyria
  7. Harabe şehir
  8. Hrabe şehir
  9. Yaz Denizi

Çeviri: Breassa