Önemli olaylar kronolojisi, kitaplar ve destekleyici materyallere dayanarak dönemlerle Westeros ve Essos tarihi boyunca gerçekleşen önemli olayların bir özetidir.

Rivayetlere göre Westeros’un bilinen tarihi 12,500 yıl öncesine dayanır. Westeros’un en eski tarihi Andallar Westeros’a geldikten sonra yazılmıştır çünkü İlk Adamlar (ya da İlk İnsanlar) sadece taşların üstüne semboller oyardı. Kahramanlar Çağı, Şafak Çağı ve Uzun Gece hakkında yazılmış her şey septonlar (Yedi Tanrı inanışında ki rahiplere verilen ad) tarafından kaleme alınan binlerce yıllık öykülere dayanır. Diğerlerinin yanı sıra Citadel’de ki üstatlar (maester) bu tarihin efsaneler ve mitlerden mi oluştuğunu sorgular.

Aşağıda bahsettiğimiz tarihler Fatih Aegon’un karaya çıkışı ile ilişkilidir. Aegon’un karaya çıkışından önceki olaylar sayıların başına negatif işareti kullanılarak belirtilir. Ayrıca tarihlerin başında bulunan ‘ca’ harfleri Latince bir kelime olan ‘circa’nın kısaltmasıdır, anlamı ise yaklaşık olarak, takriben, aşağı yukarı, tahminen demektir.

Uyanma/Şafak Çağı (The Dawn Age)

Tarih öncesi

Erkeklerin gelmesinden önce: Westeros topraklarında Orman’ın Çocukları (Children of the Forest) olarak bilinen gizemli bir ırk olan minik insansı yaratıklar, devler ve diğer büyülü yaratıklar yaşamıştır.

ca.-12,000
İlk Adamlar’ın Westeros’u ele geçirmesi: Bir etnik insan grubu, bronz silah taşıyan İlk Adamlar, doğudaki bir kara köprüden Westeros’u işgal etti. İşgali sona erdirmek isteyen Orman’ın Çocukları boşuna bir girişime girdi ve sihir kullanarak kara köprüyü yerle bir etti. Ancak İlk Adamlar gemi aracılığıyla insan takviyesini gerçekleştirmeyi sürdürdü ve savaş arazi üzerinde nesillerce sürdü.

İlk Adamlar daha büyük daha güçlü ve çocuklara göre daha teknolojik olmalarına rağmen çocuklar büyü kullanarak işgalcilere direnmeye çalıştı. Ancak büyü İlk Adamların üzerinde başarısız oldu. Neticesinde İlk Adamlar giderek büyüyen küçük krallıklarından yüzlerce kurulmasını sağlamış oldu.
ca.-10,000
Anlaşmanın İmzalanması: Savaş yıllarının sonrasında, İlk Adamlar ve Ormanın Çocukları sonunda barış içinde birlikte yaşamaya karar verdi, böylece Yüzlerin Adası’nda anlaşma imzalandı. Açık alanların kontrolü İlk Adamlar’a verildi ve Orman alanlarının kontrolü de Çocuklara verildi. Zamanla İlk Adamlar Ormanın Eski Tanrıları’na ibadet etmeye başlamıştır.

İlk adamların ağaçları kesip yakarken resmedilişi.
İlk adamların ağaçları kesip yakarken resmedilişi.

Kahramanlar Çağı (The Age of Heroes)

ca.-10,000
Kahramanlar Çağı: Westeros tarihinin bir dönemi, ismini o dönemde huzur ve anlaşmaya uyarak yaşayan büyük erkek ve kadınlardan almıştır. Anlaşma yaklaşık dört bin yıl sürdü, maruz kaldığı bu süre içinde Orman’ın Çocukları ve İlk Adamlar birbirlerine yakın büyüdü. Zaman içinde İlk Adamlar, Orman’ın Çocuklarının geleneklerini ve kültürel farklılıklarını kucakladı. Demir Adaların Boğulmuş Tanrı‘sı dışında çocukların tanrıları İlk Adamlar tarafından kabul gördü. Bir çok soylu hanenin Kahramanlar Çağında yaşadığı bugün bile kanıtlanabilir. Mimar Brandon ve Zeki Lann gibi figürlerin o denemde yaşadığı söylenebilir.

ca.-8,000
Uzun Gece: Uzun, karanlık ve soğuk kış Westeros’un üzerine çöktü bu süre içinde geceler bir nesil sürecek gibiydi. Buz kuzeyden aşağı doğru karanlık örtüsü altında yayılıyordu. Ak Yürüyenler (ya da kitaba göre Diğerleri -The Others-) mutlak kuzeyden Westeros’daki yaşayan ve kanı sıcak akan herkesi öldürüp kendi tarafına geçirmek için harekete geçti. Uzun Gece, Şafak Savaşı (Battle of the Dawn) sırasında sona erdi. Ondan sonra Çocuklar ve İlk Adamlar ejderha camı silahlarıyla Ak Yürüyenleri uzak kuzeye kadar geri püskürttü. Doğu geleneğinde Azor Ahai adlı efsanevi kahramanı çağırıp onun liderliğinde Işıkgetiren dedikleri ateşten bir kılıcı Diğerlerine karşı birlik olarak kullanmışlardı.

Duvarın Kuruluşu: Mimar Brandon’un efsanesine göre diğerlerinin geri püskürtülmesiyle Devler, İlk Adamlar ve Orman’ın Çocukları duvarı yükseltti. Kuzeyin tehditlerini adamların topraklarında barındırmamak için, buz ve eski büyüden anıtsal bir sur inşa edildi. Bu sırada Mimar Brandon Kışyarı (Winterfell) yapılarını inşa etti ve kuzeyin ilk kralı oldu. Güneydeki Fırtına Burnu (Storm’s End) kalesi de Mimar Brandon tarafından inşa edilmiştir.

Gece Kralı: Duvar tamamlandıktan bir süre sonra, 13. Gece Bekçisi Lord Kumandanı yeminine ihanet etti. Efsaneye göre, duvarın ötesindeki bir wight kadın  tarafından baştan çıkarıldı, kendisini Gece Kralı ilan etti, özel ordusu ile beraber Duvar’a karşı bir isyan başlattı. Saltanatının karanlık yıllarında korkunç vahşetler işlediği Kuzey masallarında anlatılır. Winterfell’in Stark’ları ile duvarın ötesindeki kral Joramun, Gece Kralı’nı yenmek ve Gece Bekçilerinin namusunu güçlendirmek için güçlerini birleştirdi. Aynı zamanda bu Joramun’un dünyadaki devleri uyandırmak için Kış Boru’sunu (Horn of Winter) kullandığı söylenir.

Andal İstilası

ca. -6,000
Yedi İnancının Kuruluşu: Essos kıtasının doğu kısmında bulunun Andalos Tepelerin’de, Yedi İnancı yaygın bir ibadet şekli olmaya başladı. Efsaneye göre, Westeros işgalinde yol göstermek için, Andallar’ın yüce tanrısı onlara gözükmüştür.

Andal İstilası: Essos üzerinde bir ırk olan Andallar, Westeros’u işgal etmek için Dar Deniz’i geçtiler. Sonradan Arryn Vadisi olan kara parçasına ayak bastılar. Andallar ,göğüslerine işledikleri yedi noktalı yıldız ve çelikten silahlarıyla, Yedi İnancı’nın sancağı altında gelmiştir. Ormanın Çocukları ve İlk Adamlar ile savaşmışlardır, tıpkı İlk Adamların 1000’lerce yıl önce yaptığı gibi toprakları teker teker ele geçirmişlerdir. Yüzyıllar içinde Andallar, İlk Adamlar ve Çocuklarla savaşarak onları sürmüştür. Teker teker, güneyde ki altı krallığı yıkmış ve yürek ağaçlarını yakmışlardır. İlk Adamların yönetiminde geriye sadece Kuzey Krallığı kaldı, birçok saldırıya rağmen Moat Cailin stratejik açıdan savunmada büyük avantaj sağlamış ve bunun sonucunda da Moat Cailin Kuzey ve Güney arasında ki sınır kabul edilmiştir. Kuzey güvende kalmış olsa da Ormanın Çocukları, İlk Adamlardan kendilerini yavaş yavaş uzaklaştırarak, Duvar’ın Kuzeyi’nde bulunan ormanlara çekilmiştir.

ca. -4,000
Demir Adaları ele geçiren Andallar, 1000 yıldır Demir Adalar’in hepsini yöneten Urron Redhand’ın soyunu bitirmiştir. Ancak diğer Andal bölgelerinin aksine, Demir Adalar’da Eski Yol ve Boğulmuş Tanrı inancı devam etmiştir.

Valyria Çağı

ca. -5,000
Valyrian Özgürhalkı’nın Yükselmesi: Doğu kıtası üzerinde, Valyrian yarımadası üzerinde huzur içinde çobanlık yaparak yaşayan Valyrian’lılar, yarımadanın boydan boyunu kaplayan 14 Ateş madenlerinde ejderhaları bulurlar. Valyrian’lılar ejderhaları büyü ile eğitmeye ve nüfuslarını genişletmeye başlar ve Valyriaözgürhalk başkentini kurarlar. Orada büyüleri gelişmiş, üstsüz kuleleri ejderhalar gibi gökyüzüne yükseltmişlerdir. Demircileri efsanevi kılıçlar dövmeye başlamıştı ve ejderhaları ve büyüleriyle etkileri genişlemeye başlamıştı.O dönemde doğu kıtasının çoğunluğuna hakim olan Ghiscari İmparatorluğu vardı.

Ghiscar’ın Fethi: Ghiscarı doğu topraklarında ki en büyük imparatorluktu. Ghis ve Valyria arasında beş büyük savaş olmuş ve Valyria ejderhalarıyla savaşı kazanmıştı. Fetih son anlarında da Valyria, Ghiscari Başkenti’ni tamamen yok etmiştir. Valyrian özgür halkı hayatta kalan diğer Ghiscari sömürgeleri için Kölelerin Körfezi’ne (Slaver’s Bay) gitmiştir.

ca. -700
Rhoynar İstilası: Eski Ghis’in yıkılmasıyla, Valyrian özgürhalkı, yavaş yavaş Rhoyne Nehri üzerindeki Rhoynlu şehirleri ile çarpışarak batıya doğru ilerliyordu. Büyük Prens Garin, Valyrian’a karşı 250,000 kişilik ordusunu toplamıştı fakat Valyrian Ejderhalar’ına karışı ayakta durmakta başarısız olmuştu.

Rhoynar’ın Boşaltılması: Nymeria, Rhoynlu savaşçı-kraliçe, Garin’in savaşında hayatta kalan çoğunluğu kadın ve çocuk olan halkı 10,000 gemisiyle Dar Deniz’i geçti ve Westeros’un güneyinde ki Dorne’ye sığındı. Orada Nymeria Lord Martell ile evlenerek bir birlik kurdu ve birlikte Dorne’den yönetilen Martell Hanesi’ni oluşturdular. Mors bir sürü Rhoyn geleneğini benimsedi. Nymeria ve Mors Fırtına Toprakları ve Reach’taki krallıklara savaş başlattı, baskınları ve savaşları zaman içinde bir çok kez tekrarladı.

ca. -500
Valyrian şuan güneyde Özgür Şehirler olarak bilinen yerleri fethetmeye devam ediyordu. Adları Moonsingers olan dini bir mezhep, 1000’lerce kişilik mültecilere liderlik yapıyor ve onları dağlar ve sis tarafından fark edilmeyen lagünlere düşmekten koruyordu. Ve orada Braavos’un Gizemli Şehrini buldular. Daha sonraları sur olarak ta iş gören Braavos’un Titanı adlı heykeli yaptılar.

ca.-200
Valyrian özgür halkı Westeros’un doğusunda olan Karasu Körfezi’nde olan küçük bir adayı da topraklarına kattı. Targaryen’ler, Valyrian’dan soylu bir ailedir. Adanın kontrolünü ele alan Targaryen’ler kuleleri Ejderha gibi görünen kale inşa ettiler ve oraya Ejderhakayası ismini verdiler.

ca. -100
Valyria Kıyameti: Kıyamet’in sebebi bilinmemektedir. Ejderhaların ilk bulunduğu yer olan 14 Ateş madenlerinin içerisinde ağır volkanik aktiviteler olduğu kaydedilmiştir. Valyrian Yarımadası parçalanmış ve tamamen yok olmasa da Valyria başkenti harap olmuştur. Valyria’nın ejderhaları neredeyse yok oldu ve Valyrian özgür halkı birbirinden ayrılmıştır. Çoğu şehir kendi bağımsızlıklarını ilan etti, o günden sağ çıkanlar Özgür Şehirler ve Kölelerin Körfezi olarak bilinir.

Braavos diğer şehirler içinde kendini ortaya çıkarmaya başlamıştır, sonunda büyük filosu ve ekonomik gücüyle öne çıkmıştır. Ghiscari’nin güneyde yeniden inşa edilmesine rağmen Kölelerin Körfezi yeniden bağımsız hale gelmiştir. Doğuda Valyrian’nın yıkılması göçebe savaşçılarını cesaretlendirmiş ve çevrede baskın kabileler haline gelmişlerdir ve Dothraki’ler çevresinde ki topraklara saldırılar yapmaya başlar. Ejderhakayası’nda ki Targaryenler güvende kalmış ve muhtemelen batı dünyasında ki son üç ejderhanın muhafızları olmuşturlar.

Valyrianlıların ejderhaları eğitmelerinin resmedilişi.
Valyrianlıların ejderhaları eğitmelerinin resmedilişi.

Yedi Krallık

ca. -3000
Yabanilerin İstilası: Efsaneye göre, yabaniler ve Duvarın ötesinde ki krallar yani iki kardeş Gendel ve Gorne birlik olup Gece Gözcüleri’ni atlatarak Duvar’ın altında ki mağaradan Duvar’ı geçmeyi başardı. Nasıl olduysa, Kral Stark ile çarpışmaya tutuldular ve sonunda geri püskürtüldüler.

ca. -700
Karlon Stark, Balton İsyanı’nı bastırdıktan sonra Karstark hanesini kurdu.

ca. -350
Fırtına Kralları, Neck’e kadar olan Nehir Toprakları’nı dahil ederek, Batı Toprakları’ndaki kontrolü genişletti.

Demir Adalar, Fırtına Toprakları’ndan, Nehir Toprakları’nı fethetmişti. Kral Demiradam Haren Hoare, Harrenhal’ü inşa etti.

Targaryen Hanedanı

1 AL
Fetih Savaşı: Fatih Aegon, Westeros’u işgal etti. Westeros’un 6 krallığını kendi bayrağı altında birleştirdi ve yeni başkent olan Kralın Şehrini yaptı. Aegon, Dorne’yi fethedemedi ve buda Dorne’nin bağımsız kalmasını sağladı. Fırtına Kralı’nın yıkımıyla birlikte, Küstah Argilac ve Reach’in son kralının ölmesiyle Storm’s End’in kontrolü Aegon’un piç üvey kardeşi Orys Baratheon’a geçti. Harlen Tyrell’a ise Highgarden’ı verdi. Edmyn Tully’e Nehir Toprakları’nın ve Vicken Greyjoy’a Demir Adalar’ın lordu yaptı.

37-48 AL
Yedi İnancının Militan Ayaklanması: Aegon’un ölümü üzerine, ensest oğlu Aenys I tahta geçti. Yedi İnancının kuralları onun meşrutiyetini ret eder ve Targaryen’lere karşı bir halk ayaklanması olur. Zayıf ve kararsız olan Aenys, üvey kardeşi Maegor’u Kralın Sağ Kolu yapar ve bu krizle başa çıkabilmesi için yetkiler verir. Maegor’un ayaklanmaya verdiği cevap acımasız ve vahşice olur. Ejderha ateşi ve katliamlarla savaş binlerce ölüyle sonuçlanır. Katliamlar Aenys ve Maegor’un saltanatı boyunca devam edmiştir.

48 AL
Arabulucu Jaehaerys: Kral Jaehaerys I, zamanında Zalim Maegor olarak bilinin Kral Maegor I’in varisidir. Jaehaerys ateşkes ilan etti ve Yedi İnanç Militan’ının dağıtılması karşılığında katliamı bitirmeyi kabul etti, bu olay sonucunda Arabulucu unvanını kazandı. Jaehaerys saltanatında krallık barış ve refah içinde yaşamıştır.

129-137 AL
Ejderhaların Dansı: Yedi Krallık tarihinde ilk büyük iç savaş. Savaş Aegon II ve üvey kardeşi Rhaenyra Targaryen arasında miras savaşıdır. Bu savaş, Aegon ve Rhaenyra’yı tüketirken aynı zaman Targaryen ailesinin çoğunu ve ejderhaların büyük bir çoğunluğunu da tüketti.

Savaş Rhaenyra’nın oğlu Aegon III’ün tacı almasıyla bitti.

Son Ejderhanın Ölümü: Kral Aegon III Targaryen yeni ejderhalar üretemezdi, yeni doğmuş olan ejderhalarda zayıf hastalıklı olarak doğuyordu ta ki son ejderha ölene kadar. Bu yüzden Aegon’a Dragonbane (Ejderyıkım)’dir. Bu son ejderhalar birkaç tane yumurta bırakmıştır ama dönemde ki Targaryen’ler yumurtadan çıkartamamıştır. Bu yumurtalar sonraları tarihin kaprisleriyle ya yok olmuş ya da kaybolmuştur. Sonuç olarak ejderhaların soyu tükenmiş olarak kabul edilmiştir.

157-161 AL
Daeron’un Dorne’yi Fethedişi: 14 yaşında tahtı alan Kral Daeron I, Aegon I’in fetih planını bitirmeye karar verdi ve hemen Dornem’in işgaline başladı. Ne yazık ki, Highgarden daki Tyrell Hanesinden ayrılırken Martell’ler ile başlayacak savaştan da sorumludur. Tyrell’lar bu zorbalığa karşı Demir Tahta bir ayaklanma başlatır. Daeron I yeni ordusuyla dönerken öldürülmüş, kuzeni Ejderha şövalyesi Prens Aemon esir alınmış ve 40,000 askerlik ordusu kaybolmuştur.

161-171 AL
Kutsanmış Septon Kral Baelor’un saltanatı. Baelor kuzeni Ejderha şövalyesi Aemon’u yılan çukurundan kurtarmak ve Dorne ile barış yapmak için çıplak ayakla Kemikyolu (Boneway)’ndan yürümüştür. Baelor, Kralın Şehrinde ki Büyük Sept’i yapmıştır. Daha sonradan Baelor’un Büyük Septi olarak anılmıştır. Baelor kardeşlerini şehvetsel düşüncelerinden uzak tutabilmek için kış kardeşlerini Kırmızı Kale’deki Maidenvault’a kilitlemiştir. Buna rağmen kardeşi Cüretkar Daena kuzeni Aegon (sonraları Aegon IV) ile bir ilişki yaşamış ve Daemon Blackfyre adlı bir piç çocuk doğurmuştur.

Prens Daeron II, Baelor I’in ikinci kuzeni ve Prenses Dorne’den Prenses Myriah Martell evlenmiştir ve ilk çocukları Prens Baelor olmuştur.

171-172 AL
Viserys II’nin saltanatı.

172-184 AL
Aegon IV’ün saltanat yılları. Aşağılık Aegon, Westeros tarihinin en kötü kralıdır. Aegon IV ölüm döşeğindeyken “Büyük Piçler”ini meşrulaştırmıştır. Bu piçler Daemon Blackfyre, Aegor Rivers, Brynden Rivers ve Shiera Seastar’dır. Varisi oğlu Daeron II’dir. Ama onun meşrutiyeti annesinin Ejderha şövalyesi Aemon ile yakın ilişkisinden dolayı tartışmalı bir haldedir.

Duvarın Ardı: Yabaniler, Duvarın ardındaki kral Raymun Redbeard’ın altında birlik olmuştur.
Dikkatsiz gece gözcülerini atlatıp Duvar’a tırmanarak Kuzey’i işgal etmeye başlamıştır. Sonun Lord Willam Stark’ın liderliğinde Stark ordusu tarafından Uzun Göl Savaşı’nda durdurulmuşlardır.

184-209 AL
Daeron II’nin saltanat yılları.

195-196 AL
Blackfyre İsyanı: İkinci iç savaş, Daemon Blackfyre’nin, Daeron II’nin gayri meşru olduğunu iddia ederek Demir Taht’ta hak iddia etmesiyle patlak verdi. Birçok lord Kral’ın Şehri’ne kuvvetleri ile gitmesi için Daemon Blackfyre’yi teşvik etti ama Redgrass Alan savaşında yok edildi ve üvey kardeşi Brynden Rivers tarafından öldürüldü.Yine de birkaç tane oğlu Aegor Rivers ile Özgür şehirlere kaçabildi.

197 AL
Daeron II’nin küçük kızı Daenerys Targaryen ve Prens Maron Martell’in evlenmesiyle, Dorne resmi olarak Yedi Krallığa katıldı.

209AL
Gezgin Şövalye (The Hedge Knight) olayları gerçekleşir. Prens Baelor Targaryen tahtın varisi bir turnuva kazasına kurban gider. Birkaç ay sonra, Kral Daeron II ve Baelor’un iki oğlu Büyük Bahar Hastalığı yüzünden ölür. Daeron II’nin ikinci oğlu Aerys I kral ölür. Prens Baelor’un yeğeni Aegon, Uzun Boylu Sör Duncan’ın cesaretini artırmak için gezgin şövalyenin beyi olur.

209-211 AL
Kral Aerys I’ın saltanat yılları.

ca.211AL
Yeminli Kılıç (The Sworn Sword) olayları gerçekleşir. Webber Hanesi ve Osgrey Hanesi müttefik olur. Bloodraven Kral Eli olmuştur. Bu durum Prens Maekar’ı ve kardeşleri Aerys ile Baelor’u kızdırır.

ca.212AL
İkinci Blackfyre İsyani: Blackfyre müdavimleri İkinci İsyani başlatma girişiminde bulunurken Bloodraven planlarını ortaya çıkarır. Daemon Blackfyre’ın oğullarından birini yakalar ve savaş mücadelesine gerek kalmadan komplocuları idam ettirir.

221-233 AL
Aerys eceliyle öldükten sonra Kral Maekar I’in saltanat yılları başlar. Maekar saltanatı sırasında büyük oğlu Daeron çiçek hastalığından ölür ve ortanca oğlu Aerion çılgınateş (wildfire) içtikten sonra ölür. Üçüncü oğlu Aemon bir üstat olmak için Oldtown’a seyahate çıkmıştır. Maekar bir kanun kaçağı kralı ile mücadelesinde ölür. Aemon tacı reddedip Duvar’a Gece Bekçisi olmak için taşınır.(Hikayenin şimdi ki geçen zamanında izlediğimiz Üstat Aemon’dan bahsediliyor.) Prens Aegon yani Ageon V dördüncü oğlun dördüncü oğlu olarak tahta geçer ve Benzersiz Aegon adını alır. Bloodraven ise Duvar’a sürgün edilir ve daha sonra Lord Kumandan olur.

Maester (Usta) Aemon
Maester (Usta) Aemon

255-260 AL
Dokuz kuruşluk Krallar’ın Savaşı(War of the Ninepenny Kings): Yedi Krallığa saldırı planları hazırlamadan önce Band of Nine’nın Stepstones ve Tyrosh’un Özgür Şehirlerine yaptıkları fetihlere, Maelys Blackfyre’nın da dahil olmasıyla savaş patlak verdi.Barristan Selmy, Maelys’i öldürdü. Brynden Tully bu savaşta kendini kanıtlamıştır.

259 AL
Summerhall Trajedisi: Kral Aegon V ve varisi Prens Duncan, Targaryen yazlık kalesinde ki büyük yangında ölmüştür. Yangın batıda kalan son üç ejderha yumurtasını kuluçkaya yatırma girişiminden çıkmıştır ve bu olay Rhaegar Targaryen’in doğmasına vesile olmuştur.

259-262 AL
Aegon V’in ikinci oğlu Jaehaerys II’nin saltanat yılları.

262-283 AL
Deli Kral Aerys II’nin saltanat yılları. Tywin Lannister’ı sağ kolu olarak atamıştır.

270 AL
Duskendale’nin Meydan Okuması: Darklyn Hanesi’nin, Demir Taht için vergi ödememek istemesiyle başlar. Aerys, olayı çözmek için istekli olmasına rağmen esir düşer. Barristan Selmy kralı serbest bırakmak için Duskendale’yi altı ay boyunca kuşatma altına alır. Darklyn Hanesi yok edildi ve Rykker Hanesi şehri devraldı. Bu Meydan Okuma’nın Aerys’in içine deliliğin girmesine sebep olduğu söylenir.O sıralar Prens Rhaegar, Üstat Aemon ile kendisinin “Vadedilen Prens” olup olmadığı hakkında yazışıyordu. Bu kişi büyük karanlıkla tekrar savaşmak için yeniden doğacaktı. Daha sonra bu kişinin Rhaegar’ın bebeği Aegon olduğuna karar verdiler.

Robert’in İsyanı

281AL
Yalancı Bahar Yılı, Harrenhal’da Lord Whent tarafından bir turnuva düzenlenir ve Rhaegar turnuvada kendini gösterir. Turnuvayı kazanır ve karısı Elia Martell yerine Robert Baratheon la sözlü olan Lyanna Stark’ı aşk ve güzellik kraliçesi seçer.

Kanunsuz bir birlik olan Kral Ormanı Kardeşliği Sör Arthur Dayne komutasındaki bir kraliyet birliği tarafından yenilgiye uğratılır. Mücadele sırasında Jamie Lannister adında bir uşak kendini kanıtladı ve şövalyeliğe terfi etti. Daha sonra Kral Muhafızlığına yükseltilen Jamie, babası tarafından evlatlıktan çıkartılır. Kızgın bir şekilde Kral Eli görevinden de ayrılan Lord Tywin, kızı Cersei’yi de alarak Casterly Kayası na geri döner.

282-283 AL
Robert’in İsyanı: Rhaegar, Lyanna Stark’ı kaçırır. Lyanna’nın abisi ve babası, babasından Rhaegar’a disiplin vermesini ister. Ancak Deli Kral bunun yerine ikisinide öldürtür. Aerys, Eddard Stark ve Robert Baratheon‘un başını vasileri Jon Arryn den ister ancak Jon, Stark ve Baratheon Haneleriyle birlikte isyan etmeyi tercih eder. Robert büyük büyük babası Aegon V ten dolayı tahtta hak iddaa eder. Böylece bazılarının İşgalcinin Savaşı olarak da adlandırdıkları Robert’in İsyanı başlar. Hoster Tully’de isyancılara katılır ancak Tyreller tahta sadık kalır ve Robert in kalesi Fırtına Burnu’nu kuşatırlar. Bu sırada kale Robert’in kardeşi Stannis’in komutası altındadır. Kral Eli Jon Connington, Ziller Savaşında yenilir ve Özgür Şehirlere sürgüne gönderilir. İsyancılar kraliyet ordusunu Üç Dişli Mızrak’ta yenilgiye uğratır ve Prens Rhaegar öldürülür. Lannister’larsa görünüşte Kral Aerys’e yardım için Kral Şehrine gidiyo gibi gözüksede, kapılar açılınca şehri yağmalamaya başlarlar. Sör Jamie Lannister, Kral Aerys’i öldürür. Prenses Elia Martell ve çocukları Aegon ve Rhaenys, Lannister sancaktarları tarafından acımasızca katledilir. Bu Eddard ve Robert arasında bir anlaşmazlığa sebep olur. Eddard ve Howland Reed Neşe Kulesini savunan Krall Muhafızlarını öldürürler ancak Lyanna’yı can çekişirken bulurlar. Bu olay Robert ile Eddard’ın tekrar barışmasını sağlar. Robert, Yedi Krallığın kralı olur ve Eddard Kışyarı na piç oğlu Jon ile birlikte döner. Sadık Targaryen taraftarları, Aerys in iki çocuğu Viserys ve Daenerys’i güvenli bir şekilde Özgür şehirlere kaçırırlar.

Kral Robert’ın Saltanatı

289 AL
Greyjoy İsyanı: Balon Greyjoy kendini Demir Adalar’ın Kralı ilan etti. Bunun sonucunda savaşta yenildi ve oğullarından ikisi öldürüldü. Kral Robert, Balon’un bağlılığını kabul etti ve Balon’un kalan son oğlu Theon Greyjoy, Eddard Stark’a rehin olarak verildi.

297 AL
Pentos’tan Usta Illyrio Mopatis, Viserys ve Daenerys Targaryen’i papaz evinde kalmaları için davet etti ve onlara tahtlarını geri almaya yardım edeceğini söyledi.

Kralın Sağ Kolu Jon Arryn, Demir Taht’ın varisinin Robert’ın piçleri olduğunu keşfeder ve zehirle öldürülür.

Taht Oyunları

Ateş ve Buzun Şarkısı serisindeki olaylar başlar. İlk beş roman’ın sonu 300 AL’de sonuçlanacak şekilde, her kitap 3 ya da daha fazla süreyi kapsar.

298 AL
Kuzeyde, 1000’lerce yıldır görülmemesinden sonra Ak Yürüyenler yeniden görüldü. Gece Gözcüleri Yabanıllar’e saldırdılar.

Kral Robert Baratheon’un ölümünün ardından Yedi Krallık, Beş Kralın Savaşına tutuldu. Beş kitap boyunca devam eden bir savaştır.

Doğuda, Daenerys Targaryen, üç ejderha yumurtasını kuluçkadan çıkartarak ejderhaları bir kez daha dünyaya getirdi.

299 AL
Duvarın Ardı: Duvar Ardındaki Çatışma başlamak üzereyken gelen rahatsız haberler sonucunda, Gece Gözcüleri güçleriyle kuzeyin uzağında ki alanlara gider.

300 AL
Uzun süren Yazın ardından sonunda Westeros’a Kış gelmiştir.

Üç ejderhanın yeniden dünyaya gözlerini açtığı günün sabahı
Üç ejderhanın yeniden dünyaya gözlerini açtığı günün sabahı

Üyelerimize teşekkür: Jon Snow, Breassa, Rhaegar Targaryen

4 YORUMLAR

  1. sitedeki yazıları ve ayrıntılı bilgileri okumak bana dizinin yanında ayrı bir keyif veriyor.Aklımdaki bazı soruların cevabını bu sitede bulmamı sağlıyor.Herkese çok teşekkür ederim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here