Valyrian çeliği Valyria şehrinde icat edilmiş silah yapımında kullanılan büyülü bir alaşımdır. Çeşitli büyüler eşliğinde dövülmüş olması bu çeliği özel kılmaktadır. Valyrian çeliği ile yapılan bıçaklar kalelerde dövülen bıçaklardan bile daha hafif, daha güçlü ve keskindir ve en ayırt edici özelliklerinden birisi de Şam çeliğinde olduğu gibi üzerine desenlerin işlenmesidir. Westeros’da bulunan çoğu Valyrian çeliği kılıçları asil ailelerin atasından kalmış yadigarlarıdır ve kendi isimleri ve hikayeleri vardır. Valyrian çeliği kılıçlarının çoğunun Valyria Kıyametinden sonra Targanyenler tarafından Westeros’a getirilmiş olması olasıdır.

Jon Snow'a ait Valyrian çeliğinden bir kılıç.
Jon Snow’a ait Valyrian çeliğinden bir kılıç.

Sadece en büyük demirciler, varolan Valyria çeliğini üretebilir ama böyle gizli bir alaşımı oluşturma Valyria‘nın yok olması ile beraber yok oldu. Bu çelikten yapılmış geriye kalan silahlar çok değerleri ve son derece nadirdir. Qohor’lu bir demirci Valyrian çeliğini işleyebildiğini iddia eder ve Tobho Mott tarafından Lannister’ların istediği üzerine Eddard Stark‘a ait olan Ice kılıcı yeniden şekillendirilir.

Valyrian çeliğinden yapılmış bazı kılıçlar;

Var olduğu bilinenler:

 • Widow’s Wail: Tobho Mott tarafından Ice kılıcından üretilmiş iki kılıçtan birisi. Bu kılıç Kral Joffrey Baratheon’a büyük babası Tywin Lannister tarafından düğün hediyesi olarak verilmiştir
 • Oathkeeper: Tobho Mott tarafından Ice kılıcından üretilmiş iki kılıçtan birisi. Bu  kılıç Sör Jamie Lannister için üretilmiştir ama daha sonra Tarth’lı Brienne’ye Jamie tarafından verilmiştir.
 • Heartsbane: Tarly hanesinin atalarından kalma büyük kılıç, şu anda Samwell’in babası Randyll Tarly’in mülkiyetinde.
 • Longclaw (Uzunpençe): Mormont hanesinin atalarından kalma bir kılıç. Lord Kumandan Jorah Mormont tarafından Jon Snow’a verilmiştir.
 • Lady Forlorn: Corbray hanesinin atalarından kalma kılıç, şu anda Lyn Corbray’ın elinde.
 • Red Rain: Drumm hanesinin atalarından kalma bir kılıç.
 • Nightfall: Harlaw hanesinin atalarından kalma bir  kılıç ve şu anda Harras Harlaw’ın ellerinde.

Kaderi bilinenler:

 • Ice (Buz): Stark hanesinin atalarından kalma iki elli büyük bir kılıç. Eddard Stark’ın idamı ile beraber Kral Topraklarına kadar gidiyor ve orada iki uzun kılıç olacak şekilde tekrar üretiliyor. (Widow’s Wail ve Oathkeeper)

Kaderi bilinmeyenler:

 • Blackfyre: Aegon I Targaryen’ın kılıçı. Bütün Targaryen kralları tarafından önemsenmiş olan bu kılıç Aegon IV Deli Kral tarafından önemsenmemiş ve piçi Daemon Blackfyre’e verilmiştir. Blackfyre hanesinin ismi bu kılıçtan gelmektedir. Şu an nerede olduğu bilinmemektedir.
 • Brightroar: Lannister hanesinin atalarından kalma bir kılıçtır. Lannister Kayası Kralı Tommen II’nin Valyria’ya yelken açması ve bir daha geri dönmemesi sebebiyle nerede olduğu bilinmemektedir.
 • Dark Sister: Visenya Targaryen’ın kullandığı kılıçtır.Bilinen son sahibi Bloodraven’dır.