Maegor I, Aegon I ve Visenya Targaryen’in oğlu, Zalim Maegor olarak çağırılırdı.Aenys I’in küçük üvey kardeşi ve Aenys’in saltanatı sırasında Kralın Sağ Kolu oldu.

Maegor I Targaryen

Saltanat: 42-48 AL
Tam isim: İsminin ilkiyle Maegor Targaryen
Lakap: Zalim Maegor
Unvanlar: Aenys I döneminde Kralın Sağ Kolu, Yedi Krallığın Kralı
Ölüm: Kralın Şehri, 48 AL
Önceki: Aenys I
Sonraki: Jaehaerys I
Hane: Targaryen Hanesi
Kraliçe: Jeyne Westerling
Babası: Aegon I Targaryen
Annesi: Visenya Targaryen

Görünüş

Yarı-kanun kaynaklarına göre, Maegor iri biriydi hatta babası Aegon’dan bile iriydi. Bir savaşçıydı, geniş omuzları, kalın boynu ve büyük silahlarıyla tam bir boğa gibiydi. Saçları kısa ve sakalları çene hizasında kesilmişti. Fatih Aegon’un tacını takmıştır.

Saltanat

Maegor bilinmeyen koşullar altında, kardeşi Aenys’in oğlu Jaehaerys’ten önce tahta çıkmıştır. Saltanatı sırasında, Yedi Militan Ayaklanmaları devam ediyordu. Acımasız yöntemlerle isyanları susturmaya çalışıyordu ve bu yüzden “Zalim” lakabını kazandı. Her nedense, bu Yedi Militan ayaklanmaları ancak ondan sonraki kralın saltanatında bitti.

Maegor, Kırmızı Kale’de adına Maegor’un Kancası dediği bir yer yaptırdı. Bu odaya gizli geçitler yaptırmıştır ve bunu yapan işçileri sırlarının saklı kalması için öldürmüştür.

Maegor varis bırakmak için birden fazla kişiyle evlenmiş fakat ona varis veremeyen eşlerini idam ettirmiştir. Bu kadınlar arasında eşi Jeyne Westerling’te vardır. Ayrıca Maegor saltanat döneminde 3 Büyük Üstat’ı idam ettirmiştir. Bilinmeyen nedenden ötürü Maegor, Demir Taht üzerinde öldürülmüştür.