Jaehaerys I, Arabulucu ve Yaşlı Kral olarak da bilinir. 48-103 AL yılları arasında Yedi Krallığın Kralı olmuştur.

Jaehaerys I Targaryen

Saltanat: 48-103 AL
Tam isim: İsminin ilkiyle Jaehaerys Targaryen
Lakap: Arabulucu, Yaşlı Kral, Bilge Jaehaerys
Ünvanlar: Yedi Krallığın Kralı
Ölüm: Kralın Şehri, 103 AL
Önceki :Maegor I
Sonraki: Viserys I
Hane: Targaryen Hanesi
Kraliçe: Alysanne Targaryen
Babası: Aenys I Targaryen

Görünüş

Yarı-kanun kaynaklarına göre, Jaehaerys I, uzun beyaz saçları ve sakallarıyla ölümün son yıllarında bile ağırbaşlı ve bilge biriydi. Savaşçı değildi. Tacı, üzerinde yedi farklı renkte taş olan altın bir şerittendi.

Hayatı

Jaehaerys, Kral Aenys I’in ilk doğan çocuğudur. Bilinmeyen nedenlerden dolayı amcası Maegor I, Demir Taht’a ondan önce oturmuştur. Amcasının döneminden Yedi Militan Ayaklanması savaşı miras kalmıştır. Yedi Militan’ında ki herkesin başına ödül koymak gibi Maegor isyanı ortadan kaldırmak için zalimce yöntemler kullanmış ama yinede isyan devam etmiştir. Jaehaerys, tüm isyancılara af çıkarma ve Yedi Militan’ını kapatma teklifiyle huzuru sağlamıştır. Demir Taht’ta her zaman Yedi İnancını müdafaa etme şartıyla teklif kabul edilmiştir. Bu olay Jaehaerys’e “Arabulucu” lakabını kazandırmıştır. Jaehaerys araştırma yapabilmek için Yedi İnancı’nın yetkilerini ellerinden almıştır.

Jaehaerys, Targaryen Kralları içinde en uzun saltanat dönemine sahip olduğu için Yaşlı Kral ismini almıştır. Jaehaerys, sevgili kardeşi-karısı İyi Kraliçe Alysanne’nin yardımıyla krallığa büyük bir barış getirmiştir. Alysanne, Westeros’ta eskiden gelenek olan “İlk Gece” geleneğini kaldırması için Jaehaerys’i ikna etmiştir. Jaehaerys sağ kolu olarak, ona 40 yıl boyunca hizmet eden, bir demircinin oğlu olan Septon Barth’ı seçmiştir.

Jaehaerys bu yetenekleri ve bilgeliğiyle, Bracken Hanesi ve Blackwood Hanesi arasında 2000 yıldır süren savaşa 50 yıl boyunca barış getirecek bir ateşkes sağlamıştır.

Jaehaerys yolculuklara olan ilgisiyle bilinirdi. Bir keresinde Kraliçe Alysanne, 6 ejderha ve sarayın yarısıyla Kuzey’i ziyaret etmiştir. Saltanatı sırasında, karasının mücevherleri ve işçilerini Gece Gözcüleri için Derin Göl kalesini yapmaları için Kuzey’e göndermiştir.

Varisi, torunu olan Viserys I’dir.