Viserys I, Yedi Krallığın Kralı ve Targaryen Hanesi’nin başı. 103 AL ve 129 AL arasında krallığı yönetmiştir. Dedesi Jaehaerys I’den sonra tahta çıkmıştır.

Viserys I Targaryen

Saltanat: 103-129 AL
Tam isim: İsminin ilkiyle Viserys Targaryen
Unvanlar: Yedi Krallığın Kralı
Ölüm: 129 AL
Önceki: Jaehaerys I
Sonraki: Aegon II
Hane: Targaryen Hanesi
Kraliçe: İlk eşi Arryn Hanesinden, ikinci eşi Hightower Hanesinden
Çocuklar: Rhaenyra Targaryen, Aegon II Targaryen, Aemond Targaryen

Görünüş

Yarı-kanun kaynaklarına göre, Viserys tombul ve tatlı biriydi. Fırça gibi gümüş-altın renginde sakalları ve saçları vardı. Dedesi Jaehaerys I’in tacını takmıştır.

Hayatı

King Viserys I’in saltanatı iyiydi ve dedesi Jaehaerys I’den geriye kalan barış ve refahı devam ettirmişti. Arryn Hanesinden olan ilk eşinden 3 tane çocuğu olmuştu. İki oğlu bebeklik döneminde ölmüş ve yetişkinliğe kadar sadece kızı Prenses Rhaenyra sağ kalmıştı. Erkek varisten eksik olan Viserys, Prenses Rhaenyra’yı varisi olarak yetiştirmeye başladı. Kızına yönetmeyi öğretti ve küçük konseyden biri haline getirdi. Sonraları Viserys, Hightower Hanesinden biriyle tekrar evlendi ve 3 tane oğlu oldu.Böylece Rhaenyra’nın varisliği, Viserys’in kararına kalmıştı.

Viserys’in ölümün ardından, ikinci eşinden olan en büyük oğlu Aegon II, Kralmuhafızı Lord Komutan Criton Cole tarafından tahta geçmişti. Bu olay Ejderhaların Dansı olarak bilinen Rhaenyra ve Aegon II arasında savaşa neden olmuştur.