Aegon III, Ejderha felaketi Aegon olarak da bilinir. Targaryen soyundan gelen yedinci kraldır. Dayısı Aegon II’nin varis bırakamadan ölmesiyle, Aegon III annesinden gelen hak ile Demir Taht’a geçmiştir.

Aegon III Targaryen

Saltanat: 131- 157 AL
Tam isim: İsminin ilkiyle Aegon III Targaryen
Lakap: Ejderha felaketi (Dragonbone) Aegon
Unvanlar: Yedi Krallığın Kralı
Doğum: aşağı yukarı 120 AL
Ölüm: 157 AL
Önceki: Aegon II
Sonraki: Daeron I
Hane: Targaryen Hanesi
Kraliçe: ilk eşi Aegon II’nin isimsiz karısı, ikinci eşi Velaryon Hanesinden
Çocuklar: Daeron I, Baelor I, Cüretkar Daena, Rhaena, Elaena
Annesi: Rhaenyra Targaryen

Görünüş

Aegon her zaman siyah elbiseler giyerdi. Solgun yüzlü, zayıf ve asla gülmeyen biriydi. Çünkü ejderha annesini yerken olanları görmüştü. Kısa bir sakal bırakırdı ama bıyık bırakmazdı. Tacı ince bir altından şerit şeklindeydi. İç savaş sonrası bölünen krallığı birleştirebilmesine rağmen karakteri hakkında pek bir şey bilinmez.

Hayatı

Aegon, Rhaenyra Targaryen’in oğlu ve Kral Viserys I Targaryen’in torunudur. Annesi, Viserys’in ölümünün ardından tahta geçmeyi bekliyordu fakat onun yerine küçük üvey kardeşi Aegon II tahta geçmiştir. Annesinin, dayısının ejderhası tarafından yutulmasına şahit olmuştur ve daha sonraları ejderhalara karşı büyük bir nefret beslemiştir. Annesinin ölümüyle savaş bitmemiştir ve Aegon II’nin ölmesinin ardından Aegon III tahta geçmiştir.

Kral olan Aegon II, annesini ejderhasına yediren amcasının canavarlığı karşısında ejderhalara kin beslemiştir ve bu yüzden son ejderhanın ölümünden sorumlu tutulmasına rağmen Yedi Krallığı uzun ve iyi bir şekilde yönetmiştir. Son ejderha yumurtalarını elde etmek istemesine rağmen ve üstatların son ejderhaların ölümünde rol oynamasına rağmen Aegon III, “Ejderha felaketi ” olarak bilinmiştir.

Aegon’un iki oğlu vardı, Genç Ejderha olarak tanınan Daeron ve Kutsanmış Baelor olarak tanınan Baelor ve Bakire Kulesi’ne kapattığı, Cüretkar Daena, Rhaena ve Elaena adlarında kızları vardı. 157 AL yılında Aegon III’ün ölümünün ardından, Genç Ejderha Daeron tahta geçmiştir.