Özgür halk, Duvar’ın ötesinde yaşayan insan ırkıdır. Duvar’ın güneyinde daha çok Yabanıllar olarak bilinir. Yüzlerce özgür halk kendi içinde kabilelere, birliklere, köylere bölünmüştür. Bazıları oldukça kültürlü olabiliyorken bazıları da vahşi ve düşmanca olabiliyor. Özgür Halk insanları kendilerini krallara ve lordlara diz çökenlerden farklı görür. Özgür Halk, onları özgürlükten eksik “diz çökenler” olarak ve Yedi Krallık’ta ki insanlarda Özgür Halk’ı kuralsız, tecavüzcü, hırsız olarak görür ve onlara “Yabanıllar” der.

Özgür Halk & Yabanıllar
Özgür Halk olarak bilinen Yabanıllar.

Kültür

Duvar, Özgür Halk’ı Westeros’un geri kalanından ayırır. Westeros’un geri kalanından ayrı oldukları için, özgür insanlar, özgür şehirler, özgür soylular, krallar ve kuralları olarak yaşamaya devam etmişlerdir fakat bu onların seçimleri değildir. Tanrıların dünyayı insanlar paylaşsın diye yarattığına ve kralların, taçlarıyla ve çelikten kılıçlarıyla çaldığına inanırlar. Onların toplumunda birçok kavim ve kabile, köylere yayılmışlardır. Tanınan bazı şefleri diğerleri ile sürekli savaş halindedir.

Çoğu Özgür Halk’ta teknolojik gelişmeler pek görülmez. Bazılarının medeniyet olarak azda olsa gelişmesine rağmen sert topraklarda yaşayan sert insanlardır. Tıpkı Kuzeyin çok uzağında olan Thenn insanları gibi ya da Özgür Halk insanlarına en yakın yer olan Hardhome insanları gibi. Yabanıllar arasında kendi yüzünü mavi, mor ve yeşile boyayanlarda vardır.

Yabanıllarda çok az kural vardır ve Özgür Halk’ın kendi topraklarında mülkiyet hakları vardır. Evliliğe çok az ilgileri vardır. Özgür Halk’lar İlk İnsanları örnek alırlar. Duvar’ın ötesinde birçok dil olmasına rağmen İlk İnsanlar’ın dili olan Eski Tongue dili daha çok kullanılır. Özgür Halk’ta sözlerini tutan adamlar değerlidir.

Özgür Halk insanları, onları Duvar’ın ötesinde tutan Gece Gözcüleri ve taç takanlardan nefret ettikleri kadar Kuzeylilerden nefret etmezler. Yabanıllar, Gece Gözcüleri’ne hiç acımaz ve onların yeminlerinin kırılabildiğini kanıtlamak için uğraşırlar. Nedense, iki grup arasında birlik çok nadir görülür. Mesela, eğer gözcülerden biri kaybolursa Özgür Halk’ın yardımıyla bulunur ve bunun karşılığı olarak Gözcüler, Özgür Halk’ın çocuklarını alıp onları Gece Gözcüleri’nden biri haline getirmez.

 

Gelenekler

Özgür Halk’ın bağımsızlık ruhuna uygun olarak, kadınlar birliklerdeki ordularda hoş karşılanır ve erkeklerin yanında savaşır. Böyle kadınlar mızrakkarıları (spearwives) olarak çağırılır ve her biri savaş taktiklerini öğrenip, erkekler kadar vahşileşir.

Evliliklerde, erkekler güçlü kadınlar ister, öyle ki böyle kadınlar evlerden ya da birlikten kaçırılır. Kadınlar ise her türlü kavgayla başa çıkabilen bir erkek bekler. İnanışa göre doğru erkek güçlü birliklerden kadını kaçıracaktır. Erkekler başka kişilerin kızlarını kaçırabilir ama asla karılarını kaçıramaz. Kadınlar, babaları yada kardeşleriyle evlenebilir ve hasta ve zayıf doğan çocuklar lanetli kabul edilir. Ne zaman Red Wanderer, Moonmaid’in içinde olursa erkek için kadını kaçırmanın en uygun zamanı olarak kabul edilir. Özünde erkek gücü ve kararlılığının yanı sıra bir kadınında bağımsız savunma yeteneği gibi özveri isteyen bu evlilik tarzı, Westeros’un idealize saray aşkından daha zor gözükebilir. Ayrıca 2 yaşından önce bir çocuğa isim koymak kötü şans olarak görürlür çünkü Duvar’ın ötesinde ki sert ortamda çocuklar daha zor hayatta kalır.

Akıncılar

Akıncılık, Duvar’ın ötesinde Özgür Halk kültürünün büyük bir parçasıdır. Akıncılığa, on iki yaş gibi erken yaşta başlanır. Akıncılar ya Duvara tırmanır ya da (Bay of Seals) Mühürlü Körfez’i geçmek için küçük tekneler kullanır. Duvar’a tırmanma bir egzersiz sayılır ve günün çoğunu alabilir. Akıncılar, Duvar’a tırmanmaya çalışmış ve düşmüş insanların organlarını ve kemiklerini sıklıkla bulur.

Yabanıl (Akıncı)
Yabanıl bir akıncı çizimi.

Özgür Halk, Duvar’a tırmanmak için kenevirden dokuma büyük merdivenler, esnek ince yünlü kumaştan çivili tuhaf çizmeler, demir, bronz ya da sıklıkla pürüzlü kemik, küçük taş başlı çekiç, demirden, kemikten ya da boynuzlardan yapılmış kazıklar ve üzerine bağlanmış dişler olan buzdan baltalar kullanırlar.

On yıllar içinde, Gece Gözcüleri’nin zayıflamasıyla, Özgür Halk Duvara tırmanmaktan ya da Mühürlü Körfez’i küçük teknelerde kürek çekerek geçmekten çok daha kolay olan bir yol buldular. Akıncılar, Duvar’ı balık ve elma çalmak için geçmiyorlar. Onlar kılıç, balta, baharatlar, ipekler, kürkler, her türlü para, takılar ve bulabildikleri mücevherler, yaz aylarında şarap fıçıları, kışın sığır etleri ve kadınları çalıp/kaçırıp Duvar’ın ötesine gidiyorlar.

Donatım

Çoğu Yabanıl savaşçısı taştan, odundan ve bronzdan dövülmüş silah taşırlar. Taştan baltalar, ateşte sertleştirilmiş mızraklar ve ağaçtan ya da boynuzdan yapılmış okları vardır. Okları güneydeki kadar güçlü değil ama yine de 700 metre uzağa ok fırlatabilirler.

Donatımlarıyla bir yabanıl.
Donatımlarıyla bir yabanıl.

Özgür halk dövmek için demir çıkarmaz. Duvar’ın kuzeyinde çok az demirci ve çok az maden ocağı vardır. Sadece ölü koruculardan topladıkları az ve parça parça metalden giysileri vardır. Yabanılların çoğu haşlanmış deri ya da dikilmiş koyun derisi giyer ve üzerine deri gerilmiş sade kalkanlar taşırlar. Giysilerine çizdikleri figürlere kemikler, kafatasları, yılanlar, ayı pençeleri, şeytani yüzler ve kesilmiş kafalar örnek verilebilir.

Thenn halkının, Özgür Halk’a göre daha çok silah ve giysileri vardır. Bronzdan miğferleri, baltaları, kısa mızrakları, bronz disklerle dikilmiş giysileri ve haşlanmış siyah derinin üzerine işlenmiş kabartmalı kalkanları vardır.

Özgür Halk’ın atları vardır fakat çok azdır.

Yazının buradan sonraki kısmı dizi hakkında aşırı derecede spoiler içerir.

Son Olaylar

Özgür Halk kabileleri, Duvarın Ötesindeki Kral Mance Rayder altında birleşmiştir. Eski bir Gece Gözcüsü Duvar’dan kaçmış ve yeminli kardeşlerine ihanet etmiştir. Mance, Özgür Halk’ı kendi çevresinde toplamış ve Ak Gezenler’den kaçmak için Duvar’ın güneyine hareket ettirmiştir.

Duvar’a ulaştıktan sonra, Siyah Kale’ye saldırı girişimde bulunmuş ve Gece Gözcüleri ve Stannis Baratheon’un ordusunun aniden gelmesi ile sonraları Siyah Kale Savaşı olarak bilinen savaşta yenilgiye uğramışlardır. Bir sürü savaşan adamın kaybolmasına rağmen geri kalan büyük bir kısım Tormund Giantsbane etrafında toplanmıştır. Sonunda Gece Gözcüleri’nden Lord Komutan Jon Snow tarafından Özgür Halk’ın Duvar’ı geçip Gift’e yerleşmelerine izin verilmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here