Euron Greyjoy, Balon Greyjoy’un “Karga Gözü” olarak bilinen erkek kardeşidir. Sessizlik adı verilen geminin kaptanıdır. Geminin bütün mürettebatı Euron tarafından sökülmüş dilsiz adamlardan oluşur.

Kendisinin kişisel hanesinin arması iki karga tarafından desteklenen siyah bir demir tacın altındaki kırmızı gözdür.

Euron Greyjoy
Euron Greyjoy'un resmedilişi.

Bağlılık: Greyjoy Hanesi
Tam Ad: Gri Kral’dan bu yana isminin üçüncüsü Euron Greyjoy
Lakap: Euron Karga Gözü (Euron Crow’s Eye)
Ünvanlar: Demir Kralı (Iron King), Kuzey ve Demir Adaları Kralı, Tuz ve Kaya Kralı, Deniz Rüzgarının Oğlu, Orakçı Pyke Lordu, Sessizlik Kaptanı
Doğum Yeri: Pyke

Görünüm ve Kişiliği

Euron siyah saçlı, koyu sakallı, soluk ve yakışıklıdır. Sol gözünde bir korsan bandı vardır ve bu yüzden ismi Karga Gözü’dür. Yeğeni Theon Greyjoy’a göre, korsan bandı kötülük dolu parlayan siyah bir gözü gizlemektedir. Sağ gözü parlak mavidir ve o gözü “gülen göz” olarak kabul edilir. Ayrıca, gecenin gölgesini içmeyi denemesi sebebiyle dudakları soluk mavidir. (Gecenin gölgesi Qarth’daki Ölümsüzler Sarayının dışında bulunan ağaçların yapraklarından yapılan mavi bir sıvıdır. Ağaçların kabukları siyah, yaprakları mürekkeplidir. Qarth falcıları ve Ölümsüzler Sarayına girenler tarafından içilir. Bir yudumda dudaklar maviye dönüşmüyorsa birkaç yudum daha alınmalıdır. Çürümüş et gibi kokar ve üstünde bir yağ tabakası vardır.)

Çılgın sağı solu belli olmayan bir adamdır, haince oynamayı sevdiği akıl oyunlarıyla tanınır ve etrafındaki herkes üzerinde psikolojik bir savaş yürütür. Bu yüzden bütün kardeşleri ondan nefret eder. Yetenekli bir savaşçı ve idarecidir ayrıca kurnaz ve açıkgözdür.

Geçmişi

Greyjoy İsyanı başlangıcında, Euron, Lannisport’a yelken açmak ve Lannister donanmasını yakmak için bir plan ortaya koydu. Euron kardeşi Victarion Greyjoy komutasındaki Demir Donanması ile planı takip etti ve batı topraklarının deniz gücünü başarıyla yok etti. Savaştan bir süre sonra, Euron Victarion’un karısına tecavüz ettiği için Balon Greyjoy ceza olarak onu sürgün etti ve Balon’un yaşadığı zaman zarfı içinde Demir Adalara geri dönmesi yasaklandı. Victarion, Euron’u öldürmek istese de kardeş öldürme yasağı olduğundan hiçbir şey yapamadı.

Sürgün edildiğinden beridir gemisi Sessizlik ile yelken açtı ve bilinen bütün dünyayı talan edip tecavüz etti. Euron, Asshai’ye gittiğini, Tüten Deniz’e yelken aldığını ve Valyria kalıntılarını gördüğünü iddia ediyor. Ayrıca bir zamanlar sahip olduğu bir ejderha yumurtasını sinirli bir ruh halindeyken denize attığını iddia ediyor.

Victarion Greyjoy kardeşini şöyle tanımlıyor: “Balon deliydi, Aerys ondan daha deliydi ve Euron hepsinden daha da deliydi.”

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here