I. Daeron, nam-ı diğer Genç Ejderha, III. Aegon’ın en büyük oğlu ve Targaryen hanedanının 8. kralı. 14 yaşında tahta oturdu, 157-161 yılları arasında tahtta kaldı. Dorne’u fethetmesiyle bilinir.

Daeron I Targaryen

Saltanat: 57-161 AL
Tam isim: İsminin ilkiyle Daeron Targaryen
Lakap: Genç Ejderha, Çocuk Kral
Unvanlar: Yedi Krallığın Kralı
Doğum: 143 AL
Ölüm: 161 AL
Önceki: Aegon III
Sonraki: Baelor I
Hane: Targaryen Hanesi
Çocuklar: yok
Babası: Aegon III Targaryen
Annesi: Velaryon Hanesinden

Karakteri

İyi bir savaşçı, fatih ve oldukça yakışıklı olan Genç Ejderha klasik Targaryen saçına sahipti. Fatih Aegon’ın tacını takardı. Savaş alanında çok cesurdu ve 3 başlı altın ejderhalı zırhıyla bilinirdi.

Biyografisi

Aegon III çocuğu 14 yaşında iken öldü. Bu da I. Daeron’u Demir Tahta oturan en genç Kral yaptı. Halk arasında ”çocuk Kral” olarak adlandırıldı. Amcası Viserys’i El’i olarak görevlendirdi.

Daeron Dorne’un hala bağımsız olmasını kabullenemedi ve bitirilmesi gereken bir iş olarak gördü. Tahta oturduktan sonra yaptığı ilk iş Dorne’a savaş açmak oldu. Ve Dorne’u almayı başardı, 7 Krallığı birleştiren ilk Targaryen kralı oldu.

Fethinden sonra ”Dorne’un Fethi” adlı bir kitap yazdı. Sadeliği ile bilinen bu kitabta Daeron düşmanlarının sayısını olduğundan daha fazla göstererek kendini bir nevi yüceltti.

Ama ne yazık ki, Dorne’u yönetmesi için görevlendirdiği Lord Tyrell, akıllı bir tuzak sonucu öldürüldü. Buda Dorne topraklarında büyük bir isyanın başlamasına neden oldu. Bu isyanı bastırmaya çalışırken kendi hayatını ve 40.000 adamının hayatını feda etti.

Evlenmiş olmasına rağmen çocuğu olmayan Daeron’dan boşalan tahta ağabeyi I. Baelor oturdu.