Game Of Thrones dizisinin Buz ve Ateşin Şarkısı senaryosunda, Westeros’ta gerçekleşen savaşlarla ilgili bir inceleme yazısı hazırladık. 

Üç Dişli Mızrak Savaşı

Robert’in İsyanının dönüm noktası Yakut Geçidi’ndeydi. Burada Robert, Rhaegar ile teke tek bir mücadele yaptı. İki düşman Üç Dişli Mızrak’ın sularında yüz yüze geldiklerinde, Prens, Robert’in savaş baltasının altında ezildi. Vuruş o kadar kuvvetliydi ki Rhaegar’ın zırhındaki yakutlar kopup nehre düştü ve bölgeye ismini verdi.

Üç Dişli Mızrak Savaşı

Fırtına Burnu Kuşatması

Fırtına Burnu, yüzyıllar boyunca duvarlarını aşmaya çalışan hiçbir orduya teslim olmamıştı. Ancak Robert’in İsyanı sırasında Targaryenlere bağlı kuvvetler tarafından 1 yıl boyunca kuşatıldı. Mace Tyrell, kale duvarları dışarısında surlarda gedik açmakla uğraşırken hanesinin yerleşkesi olan Fırtına Burnu’nu savunmakla görevli olan Stannis Baratheon, fare yemek zorunda kalıyordu. Neyse ki kaçakçı Davos Seaworth kuşatmayı yararak Stannis’e Ned Stark yardıma gelene dek yetecek kadar soğan ve tuzlu balık getirdi.

Fırtına Burnu Kuşatması

Pyke Kuşatması

Greyjoy İsyanı, başlangıçta durdurulamaz gözükse de Robert’in hanenin yerleşkesine yaptığı saldırıdan sonra sona ermiştir. Saldırı sırasında Balon’un ikinci oğlu Maron, üstüne devrilen gözetleme kulesinin altında kalarak can vermiştir. Savaş sırasında Ned Satrk, Jamie Lannister ve Jorah Mormont kendilerini kanıtlamış ve Jorah bu sayede Robert’den şövalyelik ünvanı almıştır. Balon’un sadakatini garantilemek için Ned Stark sağ kalan tek oğlu olan Theon’u, muhafızı olarak yetiştirmek için Kışyarı’na götürmüştür.

Pyke Kuşatması

Fısıldayan Orman Savaşı

Robb Stark, Tywin Lannister’ı şaşırtarak Lannister kuvvetlerini Fısıldayan Orman’da ağır bir yenilgiye uğrattı. Robb’un güneye olan saldırısı Stark, Tully ve Frey kuvvetleri tarafından güçlendirilmiş olsa da yine de sayıca azdılar. Buna rağmen Genç Kurt Lannister gözcülerini yakalayıp onlara tüm kuvvetleriyle Yeşil Çatal’a saldıracağını söylemiştir. Ancak oraya sadece 2.000 adam göndermiş ve kalan tüm kuvvetlerini Fısıldayan Ormana yöneltmiştir. Burada Jamie Lannister’ı tuzağa düşüren Robb, onu tutsak almıştır.

Fısıldayan Orman Savaşı

Karasu Savaşı

Kral Toprakları’nın Stannis Baratheon’un saldırısına dayanamaycağını bilen Tyrion Lannister, Simyacılar Loncasına şehir duvarlarını savunmak için ‘’Çılgınateş’’ hazırlattı. Stannis’in gemileri şehre yaklaşınca kraliyet okçuları çılgınateş üzerine yanan oklar attılar ve Stannis’in gemilerinin çoğunu yok ettiler. Gemilerden kurtulan her bir kişi kıyıya çıktıkları an tazı ve adamları tarafından öldürüldüler ta ki Tazı ateşten korktuğu için savaştan kaçana dek. Bundan sonra kraliyet kuvvetlerini Tyrion Lannister yönetmiş ve isyancıları koy da tutmayı başarmıştır. Savaşın kaybedildiği sırada Lannister-Tyrell kuvvetleriyle Renly Baratheon’un hayaleti (Loras Tyrell) gelmiş ve savaşın kraliyet askerleri lehine sonuçlanmıştır.

Karasu Savaşı