BigPoint ve Artplant’in birlikte hazırladığı Game Of Thrones MMO Seven Kingdoms oyununun tarayıcı tabanlı olduğunu ve George R.R. Martin’in de fikir katkılarının olduğunu belirtelim. Bu oyunun tamamen ücretsiz olacağını da söyleyelim.

BigPoint ve Artplant’in yaklaşan tarayıcı oyunu, George R.R. Martin’in fantastik dünyasının ücretsiz oynanacak bir MMO’su olacak ve bu gerçekten çok iyi olabilir. Oyun şimdilik serinin ilk kitabı olan Taht Oyunları’nın senaryosu üzerine kuruluyor. Westeros alemi bir kaos içinde ve sizin göreviniz de bölge kontrolü için üç topluluktan birinin yanında savaşmak.

Oynanabilir alan, kuzeyde Duvar’dan ve güneyde de Kralın Toprakların’dan  daha ötesi olacak ve üç büyük hane başrolde oynayacak. Lannister, Baratheon ve Stark hanelerinden birini seçebileceksiniz ve Kralın Toprakların’da, Kralın Eli olmaya çalışacaksınız. Direkt olarak büyük bir hane ile oyuna başlamayacaksınız. Bunun yerine daha önemsiz  hanelere katılacaksınız ki bu haneler sizin loncalarınız olacak. Bu loncanızı, üç büyük haneden birine katacaksınız. Bu sistemi kullanarak, örnek olarak eğer loncanızı Lannister hanesiyle birleştirdiyseniz daha sonraları hanenizi değiştirme şansınız olacak. Ayrıca diyelim ki bir Bratheon’sun ve Lannisterlar, Kral Eli olmaya daha yakın, işte o zaman kendi hanenden ayrılıp başka bir haneye geçebilirsin. Hatta bekli de diğer loncalar (ya da kişisel haneler diyebiliriz) size taraf değiştirmeniz için rüşvet bile teklif edebilir.

Eğer sizin ana haneniz (yani Lannister, Stark, Baratheon) Kral Topraklarında Kral Eli’nin kontrolünü eline alırsa, sınırlı bir süre için ana haneniz ikramiye kazanır. Birini Kral Eli yapmanın yolu doğal olarak oldukça uzun sürecek. Martin’in bu kurgusu son derece şiddet ve el altından hilekârlıklar yapanlarla dolu. Nihayetinde de oyunun bir PVP olarak inşa edilmesinin sebebi de budur.

Oyunun başlangıcında işgalcilerden korunacaksınız ama siz Westeros’a doğru yol aldıkça bu koruma daha uzun sürmeyecek. Diğer loncalara katılmış hanelerden saldıranlara karşı savunmasız kalacaksınız. Oyuncu oyuncuya karşı savaş yapabilmesi için bazı alanlar dahil edilecek yani illa ki bir loncaya katılmaz sorunda değilsiniz (ama tabi ki de başlangıçta 3 büyük handen birini seçmelisiniz.) ya da PVP savaşlarına katılmak zorunda değilsiniz. Ama eğer birliklere girmezseniz, yeni zindanlara yada istilalara katılamazsınız. Tüm yüksek kaliteli oyunlar gibi bu oyununda PVP odaklı olacakmış gibi geliyor.

PVP savaşları küçük arenalarda, dünyanın kullanıma açılmış yerlerinde ve istilalar sırasında olabilecek. Çatışmalar dünya içerisinde gerçekten dinamik bir şekilde rol alacak. Westeros Westeros’ta yol alan bir taşıma aracına saldırmak ya da savunmak gibi oyun belirli nesneler üzerinde size meydan okuyacak. Artplant istilalar ve çatışmaların başladığını bildirmek için bir uyarı sistemi getiriyor. Bu sayede saldırılar başlarken oraya yolculuk edebileceksiniz. Oyunun sonuna doğru kalelerin kontrolü için kuşatma savaşları olacak. Eğer bir kaleyi siz alırsanız, size kaynaklar verilecek. Bu kaynakların arasında vatandaş vergileri ve daha birçok şey olacak. En iyisi de yeni bir Kral Eli atama yetkinizin olabilmesi.

Gerçek mücadele mekaniği açısından, otomatik saldırı modu olmayacak. WASD tuşları ile hareket edeceksiniz ve 1, 2 ve 3 tuşlarıyla da saldırı (hafif, orta ve ağır saldırılar) yapabileceksiniz. Eğer saldırıları doğru şekilde kombine edebilirseniz, kombinasyonu tetikler ve daha hızlı saldırılar gerçekleştirebilirsiniz ve özel kombolar da yapabilirsiniz. Oyunda katı bir sınıf sistemi olmayacak. Bunun yerine, yeteneklerinizi kendiniz seçeceksiniz ve kullanmanız için 60 yakın yetenek sizi bekliyor. Ayrıca oyunda “silah seviyesi” gibi bir sistem olacak ve bir silahı bulmak istiyorsanız çevrenize iyi bakmanız gerek.

Game Of Thrones MMO PVP

Artplant, oyunun grafikleri ile dizinin aynı olmasını istediğinden HBO ile yakından çalışıyor. Aslında her ikisi de bütün varlığını ortaya koyuyor ve böylece oyunda zırhları ve özel efektleri görebileceksiniz. Oyunun haritası, HBO’nun dizi açılışında kullandığı haritadan olacak ve yine dizideki çoğu müziği de oyunda duyabileceksiniz. Artplant’ın oyunu dizinin tarzına (grafikler, müzikler) sadık kalacak olsa da bazı içerikler oyuna göre değiştirilecek. Buna örnek olarak oyunda büyük ihtimal çıplak sahnelerin olmayacağını söyleyebiliriz ve oyundaki şiddet içeriği de HBO’nun dizide gösterdiği kadar çok olmayacak.

Game Of Thrones Seven Kingdoms Çıkış Tarihi: Büyük olasılıkla 2012 sonbahar aylarında bir beta için açılacak, Artplant ve BigPoint oyunu 2012’nin sonunda başlatmayı umuyorlar.

Kişisel görüş: Büyük hanelerin sadece 3 tane olmasına azıcık şaşırdım ama bu eksikliği loncaları kendi hanemiz olarak kurabilmemiz ve bu oyunda BÜYÜK HANE’ye bağlı olmak şartıyla kendi hanelerimizi kurabiliyoruz bu çok iyi. Ayrıca Kral Eli olayı çok heyecanlı gibi.  🙂 Ve ek olarak oto atak olmaması çok iyi . Ben bu oyunda olacağım kesinlikle.

Game Of Thrones Seven Kingdoms resmi sitesi

[yellow_box]Güncelleme (04.07.2012): Daha önce Game Of Thrones MMO olarak bildiğimiz oyunun adı Game Of Thrones Seven Kingdoms olarak belirlendi. Oyunun resmi sitesinde yeni ekran görüntüleri yayınlandı ve siteye Türkçe dil seçeneği eklendi.[/yellow_box]

[yellow_box]Güncelleme (11.07.2012): Game Of Thrones Seven Kingdoms oyunu için ilk trailer yayınlandı. [/yellow_box]

[yellow_box]Güncelleme (22.04.2013): Oyun için Game Of Thrones MMO adında bir sayf açıldı.[/yellow_box]