Uzun Gece korkunç bir karanlığın Westeros ve doğusuna düştüğü döneme verilen isimdir. Fetih Savaşı‘ndan yaklaşık sekiz bin yıl önce uzun yıllar süren bir kış yaşandı.  Uzun Gece bir nesil süren kıtlık ve terör getirdi. 

Şafak Savaşı

Efsanelere göre bu karanlığın ortasında şeytanlara benzeyen bir ırk ortaya çıktı, Ötekiler denilen bu yaratıklar kutup bölgeleri olan Daimi Kış Topraklarından mutlak kuzeyden ortaya çıktı. Buzdan yapılmış jilet inceliğinde kılıçlar ve yaşamdan döndürülen ölülerle savaştılar. Diriltilen ölülere wight denildi. Orman’ın Çocukları ve müttefikleri İlk İnsanlar onlara karşı kahramanca savaştı ancak sonunda güneye sürüldüler. Ejderhacamı ile yapılan silahlarla öldürülebildikleri ortaya çıkınca Ötekiler kontrol altına alındı. Doğu geleneğinde Azor Ahai olarak bilinen büyük bir kahraman, ateşten kılıcı Işık Getiren ile Ötekilere savaş açtı ve onları geri püskürttü.

Westeros tarihinde en son kahraman olarak bilinir.

Wight Resim
Yaşamdan döndürülen ölülerin resmedilişi.

Kuzeyden gelecek bir istilaya karşı gafil avlanmamak için insanlar adımlar atmaya başlandı. Duvar, Mimar Brandon Stark tarafından büyütüldü, batıda Titreyen Deniz, doğuda Kıyı’ya (Gorge) kadar olan alanda Daimi Kış Toprakları ve Westeros’un geri kalanını birbirinden ayırmak için katı buz kütleleri ve sihirle inşa edildi. Gece Bekçileri (Night’s Watch) ise bu zamanda Duvar üzerinde izlemek ve kuzeyden gelen tehditlere karşı insanları korumak için kuruldu.

Daha sonraki kehanetlere göre Ötekiler’in geri döneceği ve Vadedilmiş Prens Azor Ahai’nin mücadeleye önderlik etmek için yeniden doğacağı söylenir.

Spoiler: Yeniden Doğacak Azor Ahai’nin Kim Olduğu Teorileri