Game Of Thrones dizisinin yapımcı şirketi HBO, Buz ve Ateşin Şarkısı kitap serisinin yazarı George R. R. Martin ile yaptığı bir röportajı yayınladı. Yazının devamında röportajı okuyabilirsiniz.

George R. R. Martin
George R. R. Martin

HBO: Sizinle son konuştuğumuzdan beri Game of Thrones dizi olarak, serinin yakaladığı gibi bir popülerlik kazandı. Hikâyenizin iki yerde birden anlatıldığını görmek nasıl bir duygu?

George R. R. Martin: Gerçekten şu an iki farklı izleyici kitlesine sahibiz. Bu da bit TV şovu için benzersiz bir meydan okuma. İlk olarak kitapları hiç okumadan diziyi izleyenler var. İkinci olarak da kitapları tekrar tekrar okumuş bir kitle. Bazen bu iki kitle aynı şeye çok farklı reaksiyonlar gösterebiliyorlar. İlk defa olayları yaşayan izleyiciler ‘’Heyecan verici miydi?’’, ‘’Sürükleyici miydi?’’ gibi sorular soruyorlar. Okumuş olanlar bu soruların yanında ‘’Yani, kitapta da böyleydi…’’ diyorlar.

HBO: Geçtiğimiz günlerde yayınlanan ‘’Karasu’’ adlı bölümün senaryosunu siz yazmıştınız. Kendi vizyonunuzu kitaptan ekrana aktarmak zor oldu mu?

George R.R. Martin: Evet. Hem de çok. Düz yazı ve dizi birbirinden çok farklı silahlara sahip. Kitaplarda, karakterlerin kendi kendileriyle konuşmaları ve düşüncelerini verebiliyorum. Karakter yalan söyleyebiliyor. Ama siz onun kafasındasınız. Yani yalan söylediğini biliyorsunuz. Ancak ekrandan izlerken sadece ne dediğini duyuyorsunuz. Aktör bunu ağzıyla ve gözleriyle kurgulamak zorunda. Ve sadece büyük aktörler bunu yapabiliyor. Ayrıca her ortamın kendine has özellikleri var ve okuyucu birinden diğerine geçerken zorluk yaşayabiliyor. Karasu Savaşı’na bakarsanız, kitaplarda 7-8 bölümde 3 kişinin bakış açılarıyla anlatılıyor. Eğer benim kitapta yazdığım gibi çekseydiniz, çekim 100 milyon dolarınızı ve 2 ayınızı alırdı.

HBO: Ve tüm hikâye çok karışık. Kitapları yazarken, kararlarınızı devam ettirmek ve onları taşımak zor oluyor mu?

George R.R. Martin: Bazen kararları yanlış veriyorum. Örneğin bir bölümü yazıyorum ve kendi kendine güzel duruyor. Ama bir ay veya yarım yıl sonra artık bu sokaktan gitmek istemediğimin farkına varıyorum. Bu nedenle geri dönüp hikâyeyi tekrardan yazmak zorunda kalıyorum. Bir yazar olarak benim görevim; beni sonu olmayan noktalara sürükleyecek ve çıkmaz yollarda bırakmayacak şekilde, ileriyi planlamak değildir. Artık bilinçaltıma yerleşti. Eğer doğru yapıyorsam, rahat hissediyorum; doğru değilse, rahat edene kadar ayrıntılarla uğraşıyorum.

HBO: Sezon finalinde herkesin favorisi olan Tyrion Lannister kendini perişan bir durumda buluyor. Onu zafer anındayken bir anda bu duruma getirmek sizin için zor oldu mu?

George R. R. Martin: Yani, bilirsiniz. Bir karaktere her şeyi kolay yapmak istemezsiniz. Eğer başarıdan başarıya koşarsa, yazmak için hikâye kalmaz değil mi? Ama ‘’Tamam. Sırada ne var?’’ sorusunu sordurmak yazar olarak benim en önemli özelliklerimden biri. Birçok kitap, film ve TV programında bazı durumların sonu çok geleneksel hatta basmakalıp oluyor. Bu iyi bir şey. Fakat sırada ne var? Biz bunu Theon’un Kışyarı’nı almasında gördük. ‘’Tamam, Theon, Stakları çok akıllıca kandırdın. Şarkıcılar bunu yüzyıllar boyunca söyleyecekler… Peki, şimdi ne olacak? Bunu nasıl devam ettireceksin?’’ Bu tür sorular beni her zaman büyülemiştir ve bunlardan Buz ve Ateşin şarkısında bir sürü var.

HBO: Hayranlarınız adına son bir soru… Sıradaki kitap ne durumda?

George R. R. Martin: Onun üzerinde ve Buz ve Ateşle alakalı birçok proje üzerinde çalışıyorum. Sadece 6. Kitap olan Kış Rüzgârları değil, Westeros’un tarihini bol resimle anlatan ‘’Buz ve Ateşin Dünyası’’ da hazırlanıyor. Bu yüzden son 200 ve 500 yılda hükmetmiş kralların hayatlarını yazmaya çalışıyorum. Ayrıca bir harita kitabı yapıyoruz ve ben Dunk ve Egg için yeni bir roman yazıyorum. Bu kadar büyük ve karışık bir kitabı yazmak benim için çok uzun bir süreç. Televizyon dizisinin de benim arkamdan büyük bir lokomotif gibi geldiğinin farkındayım ve biliyorum ki rayları daha hızlı dizmeliyim belki bunun sebebi yakında lokomotifin beni ezip geçecek olmasıdır. Diziden son isteyeceğim şey bana yetişmesidir. Hatırı sayılır bir başlangıç yaptım ama prodüksiyon kitapları yazdığımdan daha hızlı ilerliyor. Hikayeyi aynı anda bitirmeyi umuyorum, göreceğiz.

Kaynak: HBO