Güneşmızrak, Martell hanesinin antik kalesi ve Dorne’un başkenti. Bu yer Westeros’un uzak güneydoğu kıyısında yer alır ve üç tarafı denizlerle çevrilidir. Prens sahil yolunun üç fersah uzağındaki Su Bahçeleri’nde yer alır.

Konum: Westeros, Dorne.
Yönetim: Martell Hanesi
Din: Yedi İnanışı
Önemli Yerler: Güneşmızrak Kuleleri

Düzen

Güneşmızrak birbirlerini çevreleyen üç büyük sarmal duvar tarafından korunan surlarla çevrili bir şehirdir. Şehre girmek için Üçlü Kapı’dan girmek gerekir. Burada kapılar art arda sıralanmıştır bu da şehre düz bir giriş sağlar ve yol direkt olarak Eski Saray’a gider. Kapılar art arda sıralanmasaydı, şehre girişler dar geçitlerden, gürültülü pazarlardan ve ıssız meydanlardan yapılırdı. Surların dışında çamurdan tuğla satan dükkânlar ve penceresiz kulübeler bulunabilir.

Kale duvarlarından başlayarak halde şehir batıya doğru uzanır. Duvarların hemen dibinde penceresiz evler ve çamurdan tuğla satan dükkânlar bulunur. Bunların batısında ahırlar, meyhaneler, şaraphaneler, hanlar uzanır. Bazılarının kendilerine ait duvarları vardır. Bu duvarların içinde de birçok bina ve kulübe vardır. Bu nedenle şehir Özgür Şehirlerle karşılaştırıldığında bir kasaba gibi durur ama Dorne’da ki yerleşimlerden bir şehre en fazla benzeyen Güneşmızrak’tır.

Güneşmızrak Kuleleri

Mızrak Kulesi, yekpare taştan yapılmıştır ve 47 metre uzunluğundadır. Zirvesindeki altın kaplama çelik mızrak ile birlikte 10 metre daha yüksektir. Soylu mahkûmlar kulenin üst katlarındaki hücrelere konulur.

Güneş Kulesi, tepesinde altından ve kurşunlu camdan bir kubbeye sahiptir. Kubbenin hemen altında taht odası vardır. Taht odası büyük, yuvarlak bir odadır ve renkli kalın camlara sahiptir. Zemin çakılla kaplanmıştır. Taht odasında birbirinin aynısı iki adet taht vardır. Arlarındaki tek fark birine Martell mızrağı oyulmuşken diğerine güneş oyulmuş olmasıdır. Hükmeden prens mızraklı tahta oturur.

Kumgemisi, büyük bir binadır ve yelkenli gövdesine benzer. Boz renklidir.

Sunspear Çizimleri

Güneşmızrak Şehri
Güneşmızrak Şehri’nin resmedilişi.