Yüksekbahçe; Tyrell Hanesi’nin yerleşkesi, Menzil’in bölgesel merkezi ve Yedi Krallık’ta şövalyeliğin kalbidir. Mander Nehri’nin hemen yanındadır ve Lannis Limanı’nda başlayan Sahil Yolu ile Eski Şehir’den başlayan Gül Yolu’nun kesiştiği noktada kurulmuştur. Bu iki yol daha sonra Kral Toprakları’na gider. Westeros’taki birinci, ikinci ve üçüncü en büyük şehirlere giden yolların kesiştiği bir noktada bulunduğundan Yüksekbahçe büyük öneme sahiptir. Ayrıca Eski Şehir’e giden veya oradan gelen tüccarların uğradığı bir kaledir.

Yüksekbahçe Harita

Konum: Menzil, Westeros
Yönetim: Tyrell Hanesi, Feodal Lord
İnanç: Yedi İnancı
Kuruluş Tarihi: Kahramanlar Çağı

Kale

Margaery Tyrell, kalede onlarca bahçe, çeşme, avlu ve mermer sütunlu kameriye olduğunu ve kalenin şarkıcılar ve müzisyenlerle dolu olduğunu söyler. Ahırlarda birçok çeşit at vardır ve kale de Mander Nehri’nde açılmak için zevk mavnaları bulunur.

Tarih

Yüksekbahçe, Fetih’ten önce Gardener Hanesi’nin yerleşkesiydi. Ancak Fatih Aegon, Kral Mern IX Gardener ve ordusunu Ateş Tarlası’nda yenince hanenin soyu tükenmiştir. Aegon ordusuyla Yüksekbahçe üzerine gidince, kalenin vekilharcı Harlen Tyrell teslim olmuştur ve kaleyi Aegon’a teslim etmiştir. Bu yüzden Aegon ona kaleyi vermiş ve Tyreller’i Menzil’in Azam Lordu yapmıştır. Ancak bu hareket kendilerini Gardener Hanesi’nin haklı varisi sayan Florent Hanesi’nin Tyrell Hanesi’ne karşı kin beslemesine sebep olmuştur.

Yazının buradan sonraki kısmı Game Of Thrones dizisinin ikinci sezonundan spoiler içerir.

Kral Robert Baratheon’un ölümünden sonra, Renly Baratheon ve Ser Loras Tyrell Yüksekbahçe’ e kaçmıştır ve Renly, Loras’ın kız kardeşi Margaery ile evlenerek, kendini kral ilan etmiştir.

Yüksekbahçe'nin Resmedilişi
Yüksekbahçe’nin Resmedilişi
Yüksekbahçe'nin Resmedilişi
Yüksekbahçe’nin Resmedilişi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here