Moat Cailin, Kuzey’de bulunan ve “Boğaz” olarak bilinen büyük bataklık bölgesinin kuzeyinde yer alan antik bir kaledir. Şu an çoğu kısmı harabe halinde olsa da, Kuzey’in en önemli kalelerinden biridir. Önemi, büyük orduların Boğaz’dan güvenli bir şekilde geçmek için kullandıkları yolun hemen üzerinde kurulmasından gelir. Moat Cailin, Kuzey’i güneyden gelecek saldırılara karşı koruyan bir düğüm noktasıdır. Bir istilacının Moat Cailin’in etrafından dolanarak geçmesinin tek yolu, bataklıkların içindeki gizli yolları bilen, Reed Hanesi’ni kazanmaktır. Bu yollar haritalarda yoktur ve sadece bölgenin yerlileri olan Crannoglular bu yolları bulabilir. Ancak Reed Hanesi’nin on binlerce yıldır Stark Hanesi’ne hiç ihanet etmediğini düşünürsek bu yol da imkânsızdır.

Moat Cailin
Moat Cailin Kalesi’nin Resmedilişi

Kalenin Tarihi

Söylenenlere göre Moat Cailin, kabaca 10.000 yıl önce İlk İnsanlar tarafından inşa edildi. Kale, 20 kuleye ve Kışyarı’nın duvarlarından yüksek bazalttan yapılmış perde duvarlara sahipti. Zaman zaman başarısızlıkla sonuçlanan Andal saldırılarına karşı Kuzey’in kilit noktasıydı. Bugün ise bazalt duvarlardan kalan devasa taşlar yarısı toprağa gömülü halde durmaktadır. Ahşaptan yapılmış olan iç kale yüzlerce yıl önce yok olmuştur ancak yarısına kadar yosunla kaplanmış 3 kule hala ayaktadır.

Efsaneye göre çocuklar, akın akın gelen İlk İnsan topluluklarını durdurmak için Çocukların Kulesi’nde büyüler yaptılar. Ancak, toplulukların sayısı çok fazlaydı ve büyüler yetersiz kaldı. Bunun üzerine yüzyıllar önce Dorne Kolu’nu sular altında bıraktıkları gibi Boğaz’ı da sular altında bırakarak Kuzey ile Güney’i birbirinden ayırmayı denemişlerdir. Ancak büyü güçleri yetersiz kaldığından, Boğaz’ın sadece çukur yerleri su ile dolmuş ve bu nedenle de bataklıklar oluşmuştur. Ancak çocukların bu yıkıcı gücü, İlk İnsanların daha sonra Anlaşma’yı imzalamasında önemli bir etken olmuştur
Moat Cailin’in yapılmış olan çoğu kulesi yıkılmış veya toprağa batmış olsa da kalan 3 kule bile bölgenin savunmasına yeterlidir. Ancak Moat Cailin sadece güneyden gelen saldırılara karşı tasarlandığı için kuzeyden gelen küçük bir birlik bile kuleleri rahatça ele geçirebilir.

Kuleler

Kalan 3 kule, geçiş noktasına her iki taraftan da hâkimdir. Kulelerden birine saldırmak isteyen birlikler diğer kulelerden gelecek olan oklarla, göğüs seviyesine gelen suyla ve çamura batma tehlikesiyle uğraşmak zorunda kalır.

Kalan 3 kulenin adları:

  • Çocukların Kulesi, uzun ve incedir. Tepsindeki mazgalların yarısı kalmıştır. Efsaneler Ormanın Çocukları’nın suların çekicini Boğaz’a indirmeleri için tanrılarını buraya çağırdıklarını söyler.
  • Kapı Kulesi, hal düz durabilen tek kuledir. Etrafındaki bazı duvarlar hala ayaktadır
  • Sarhoşun Kulesi, ismini bulunduğu eğik durumdan alır. Bir zamanlar ayakta olan güney ve batı duvarlarının birleştiği yerde bulunur.

[yellow_box]Buz ve Ateşin Şarkısı kitap serisinin ilk kitabı olan Taht Oyunları’nda Stark ordusu Moat Cailin’de konakladığında; Robb Stark Kapı Kulesi’nde, İri Jon Umber Çocıkların Kulesi’nde, Rickard Karstark ise Sarhoşun Kulesi’nde kalmıştır.[/yellow_box]