Fısıldayan Orman Savaşı, Beş Kralın Savaşı sırasında yaşanan ana savaşlardan biridir. Savaştan sonra, Nehirova kuşatmadan kurtulmuş ve Nehir Toprakları rahat bir nefes almıştır.

[yellow_box]Uyarı: Buz ve Ateşin Şarkısı kitap serisinin ilk kitabı olan Taht Oyunları’nı okumayanlar ve Game Of Thrones dizisinin ilk sezonunu izlemeyenler için spoiler içerir.[/yellow_box]

Taraflar
Stark Hanesi – Lannister Hanesi

Komutanlar
Robb Stark – Jamie Lannister

Kuvvetler
5.000 kişi – Birkaç yüz kişi

Arkaplan

Jamie Lannister, Nehir Toprakları’ndaki kolay zaferlerinden sonra aşırı özgüvenli hale gelmiştir. Nehir lordlarının kuvvetlerini Altın Diş’te ve Nehirova’da mağlup etmiş ve Nehirova varisi Edmure Tully ile birçok şövalyesini ele geçirmiştir. Ardından Nehirova’yı kuşatmıştır. Lord Tywin ise ordusuyla birlikte Nehir Toprakları’nın doğusunu tutuyordu ve bu da Jamie’nin zaferlerini güvende tutuyordu. Jamie bu fırsattan yararlanarak, Nehir lordlarının çoğunu kendi kalelerinde mağlup etmiştir.

Robb Stark ise Jamie’nin haberi olmadan Freyler ile anlaşmış ve Mavi Çatal’ın batı tarafına geçmiştir. Daha sonra Freyler ve Denizgözcüsü’nün Mallisterları ile birleşen Robb Stark, kuzeyden Nehirova üzerine yürüyerek kuşatma birliklerini şaşırtmıştır ve yenilgiye uğratmıştır. Robb’un bu hareketlerinden Lannisterların haberinin olmasının asıl sebebi, Sör Brynden Tully’nin tüm Lannister ileri kollarını esir alması veya etkisiz hale getirmesidir.

Fısıldayan Orman Savaşı Strateji

Savaş

Lord babasının Altın Diş’teki yenilgisinden beri, yüzden az adamla Lannister ikmal kollarını yağmalayan Marq Piper, Lannister kuvvetlerinin zayıflamasında etkili olmuştur. Robb Stark, Jamie’yi ana kampın dışına çekebilmek için Tully renklerini taşıyan 100 kişilik bir birlik göndermiştir. Jamie de bu birliği birkaç yüz kişilik bir birlikle takibe başlamıştır. Ancak önden giden ileri kollar Brynden Tully tarafından öldürülmüştür. İleri kollarından bilgi alamayan Jamie, yine de takibe devam etmiştir ve ormana girmiştir ancak Robb Stark’ın tuzağının ortasına düşmüştür. Jamie tuzağın tam olarak içine girdiğinde geri çekilen birlik durmuş ve diğer Stark birlikleriyle birlikte saldırıya geçmiştir.

Lady Maege Mormont’un birliklerinin savaş borularıyla verdiği işaret tuzağın işe yaradığını haber vermiştir ve İrijon Umber, Lord Rickard Karstark, SerStevron Frey ile Lord Jason Mallister eş zamanlı olarak saldırıya başlamışlardır. Savaş Stark Hanesi için kesin bir zafer olarak sonuçlanmıştır. Theon Greyjoy’a göre Lannisterlar her Stark adamına karşı beş adam kaybetmişlerdir. Jamie, savaşın kaybedildiğini anladığında Robb Stark’ı öldürmek için Stark kuvvetlerinin içine dalmıştır ancak Daryn Hornwood, Eddard ve Torrhen Karstark’ı öldürdükten sonra durdurulmuştur ve esir alınmıştır.

Jaime’nin yanı sıra; Gawen Westerling, Quenten Banefort, Garth Greenfield, Regenard Estren, Tytos Brax, Willem Lannister, Cleos Frey ve Tion Frey esir alınmıştır.

Sonrası

Sör Jamie’nin esir alınması, Nehirova’daki kuşatma güçlerini başsız bırakmıştır ve Kamplar Savaşı’nda düzensiz bir şekilde savaşmalarına sebep olmuştur. Ayrıca Starklar bu sayede önemli bir pazarlık kozuna sahip olmuşlardır. Eddard ve Torrhen Karstark’ın ölümleri ise babaları Rickard Karstark’ın kalbinde intikam arzusunun uyanmasına sebep olmuştur.

Bu zaferle birlikte, Robb Stark başsız kuşatma birliklerine saldırı hazırlığına başlamıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here