Kamplar Savaşı, Nehirova ve Nehir Lordları’nın, Lannisterlar’a karşı Starklar ve Kuzey Lordları ile birleşmesi sonucu kazanılan bir zaferdir. [yellow_box]Uyarı: Buz ve Ateşin Şarkısı kitap serisinin ilk kitabı olan Taht Oyunları’nı okumayanlar ve Game Of Thrones dizisinin ilk sezonunu izlemeyenler için spoiler içerir.[/yellow_box]

Dahil Olduğu: Beş Krallar Savaşı
Yer: Nehirova çevresi.
Taraflar: Stark Hanesi karşısında Lannister Hanesi.
Komutanlar: Robb Stark karşısında Andros Brax ve Forley Prester.
Kuvvetler: 5.000 kişilik kuzey ordusu karşısında 15.000 kişilik batı ordusu.

Kamplar Savaşı Harita

Savaş

Fısıldayan Orman Savaşı sonrasında Lannister kuvvetleri Nehirova’yı sağlam kuşatabilmek için üç kola ayrıldı. Kuzey ordusunun öncü kuvvetleri arasında yer alan Sör Brynden Tully, Tökeztaş yakınlarında bir Lannister kampına saldırdı. Kampın etrafındaki çitleri ve bekçileri temizledikten sonra, uyku halindeki kampa girdi. Jaime Lannister’ın Fısıltılı Orman’da esir alınmasından sonra lidersiz kalan kamp Kuzeyliler tarafından ele geçirildi ve oradaki Lannisterlar dağıtıldı. Çıkan gürültü sebebiyle yakındaki kamplardan Lannisterlar yardıma koşmak için hazırlandı. Lord Brax ve adamları nehirden karşıya geçip kampı ele geçirmek için sallara bindiler. Nehirova’dan atılan taşlar ve sağanak yağmurun etkisiyle birçok sal nehirden karşıya geçemeden battı. Nehirde boğulanların arasında Lord Brax da vardı.

O sırada Robb Stark, Lord Amber ve Mallisterlar, Lord Brax’ın boşalttığı kampa batıdan saldırdı. Kamptakiler geri çekilmeye çalıştı fakat bu sefer de, kuzey ordusunu görüp Nehirova’dan çıkan Tytos Blackwood ile karşılaştılar. İki ordunun arasında sıkışan Lannisterlar yok edildi.

Lord Umber kuşatma kulelerini ateşe verdi ve Lord Blackwood, Altın Diş ve Nehirova Savaşları’nda alınan esirleri serbest bıraktı.

Sonuç

2.000 mızrakçı ve birçok okçudan oluşan doğu kampı Sör Forley Prester komutasında savaşmadan Altın Diş boyunca geri çekildi. Savaşın sonunda Lannister ordusundaki Tyroshlu hürsüvariler taraf değiştirerek kuzey ordusuna katıldı.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here