Yeşil Çatal Savaşı, Beş Kralın Savaşı sırasındaki ilk savaşlardan biridir ve Stark Hanesi ilk kez burada savaşmıştır. Savaş Nehir Toprakları’ndaki Üç Dişli Mızrak Nehri’nin kollarından biri olan Yeşil Çatal kıyılarında gerçekleşmiştir.
[yellow_box]Uyarı: Buz ve Ateşin Şarkısı kitap serisinin ilk kitabı olan Taht Oyunları’nı okumayanlar ve Game Of Thrones dizisinin ilk sezonunu izlemeyenler için spoiler içerir.[/yellow_box]

Taraflar
Stark Hanesi – Lannister Hanesi

Kumandanlar
Lord Tywin Lannister – Lord Roose Bolton

Kuvvetler
20,000 – 16,000

Arkaplan

Jamie Lannister ve ordusu Nehir lordlarının çoğunu esir almış ve topraklarınıda ele geçirmişti. Bu sırada babası Tywin Lannister ise yaklaşan Stark tehlikesine karşı Üç Dişli Mızrak boyunca ordunun geçebileceği nadir yerlerden biri olan Yeşil Çatal üzerindeki geçitlerden birine gidiyordu. Diğer geçit noktalarından biri ise Walder Frey’in kontrolünde olan İkizler’di ancak Freyler savaşta tarafsız kalmayı tercih etmişti.

Ancak, Robb Stark ve ordusu İkizler’den geçebilmek için Freyler ile anlaştı ve karşılığında Stark ordusu İkizler’den geçme hakını elde etti. Robb, kuvvetini burada ikiye böldü ve yayaların tümü ile birkaç yüz kişilik atlı birliği Roose Bolton’un komutasına verdi. Kendisi de asıl atlı birliği alarak İkizler’in batısına geçti ve Nehirova’da bulunan kuşatmacıları şaşırtmak ve gafil avlamak umuduyla güneye doğru ilerlemeye başladı. İkizler’in doğusunda kalan Roose Bolton da şaşırtma saldırısı için Mavi Çatal’ı takip ederek güneye inmeye başladı.

Öncü kuvvetin kumandanı Tyrion Lannister ve Dağ Klanları

Savaş

Roose Bolton komutasındaki Stark ordusu, Lannisterları hazırlıksız sabaha karşı Lannister kampına saldırdılar ancak Lannister ordusu hazırlıklıydı ve Kuzeylileri karşıladı.

Tywin Lannister’ın oluşturduğu savaş düzeni şöyleydi:

  • Merkez: Sör Kevan Lannister merkezi komuta ediyordu ve yanında Lefford, Lydden ve Serret lordları da vardı. 300 ağır atlı ve karışık yaya birlikler vardı.
  • Sağ Kanat: Sör Addam Marbrand, 4.000 şövalye ve ağır mızraklıları komuta ediyordu ve yanında Sör Flement Brax, Crakehalllar ve Swyftler vardı.
  • Sol Kanat ve Öncü Birlikler: Sol kanadı Sör Gregor Clegane komuta ediyordu. Öncü birlikler ise Tyrion Lannister komutasındaki dağ klanları ve paralı askerler dışında tamamen atlıydı.
  • Yedek: Tywin Lannister’ın kendisi tarafından komuta ediliyordu ve yarı atlı yarı yaya 5.000 kişiden oluşuyordu.

Lord Tywin, disiplinsiz dağ klanlarını sol kanada(nehir kıyısı) koymasının sebebi, eğer dağ klanları bozulup geri çekilmeye başlarsa, merkezde ki Sör Kevan Kuzeylilere yandan saldıracak ve onları nehre dökecekti. Ancak Roose Bolton, bu tuzağı görmüş ve Savaşın kaybedildiğini anladığında geri çekilmiştir.

Sonrası

Tywin Lannister’ın büyük bir taktiksel zafer kazanmış olmasına rağmen büyük bir stratejik yenilgi almıştır. Lord Bolton, Lannister ordusunu oyalarken Robb Stark’ın güneye inip Jamie Lannister’ı Fısıltılı Orman Savaşı’nda bozguna uğratarak esir alması, Beş Kralın Savaşı sırasındaki dönüm noktalarından birisidir.

Herşeye rağmen kuzeyli ordusu önemli kayıplar vermiştir. Roose Bolton, Robett Glover, Ronnel Stout, Kyle Condon, Sör Aenys Frey, Elmar Frey ve ordunun üçte ikisi İkizler’e çekilmeyi başarmıştır, Lord Halys Hornwood ve Mavi Çatal’lı Pate öldürülmüştür. Lord Medger Cerwyn esir alınmıştır ancak yarası yüzünden ölmüştür. Diğer esirler ise Harrion Karstark, Sör Wylis Manderly, Sör Donnel Locke, Sör Jared Frey, Sör Hosteen Frey, Sör Danwell Frey and Ronel Nehir’dir.

TV Dizisine Yansıtılmış Hali

Televizyon dizisinde Yeşil Çatal Savaşı, Robb Stark’ın gönderdiği ve Roose Bolton’un kendisinde bulunmadığı bir şaşırtma kuvveti olarak gösterilmiştir. Ayrıca Lannister ordusu kitaptakinden daha fazladır ve kabaca 30.000 kişidir. Savaş tam olarak gösterilmemiş olsa da savaş sonrası görüntülerde Kuzeyli ordusunun tamamen katledildiği görülür. Savaşın yaşandıktan bir sonraki bölüm olan ‘’Baelor’’ adlı bölümde ise Robb Stark, Jamie Lannister’ı yakalamk için 2.000 adamını feda ettiğini söyleemiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here