Üç Dişli Mızrak Savaşı, Robert İsyanı‘nın sonucunu belirleyen savaş oldu. Savaş sonrasında Yeşil Çatal’da İsyancı ve Kraliyet orduları karşı karşıya geldi. Savaş isyancı birliklerin zaferi ile sonuçlandı. Ardından yine Yakut Nehri’nde kuzey orduları kaçan kraliyet ordusunu bozguna uğrattı.

Savaştaki isyancı hanelerin resmedilişi.

Arkaplan

Aerys II, Taş Sept’teki savaştan sonra bu isyanın Daemon Blackfyre‘ın isyanının ardından, taht için en büyük tehdit olduğunu fark etti. Yeşil Çatal’ın doğu kıyısına varan Robert Baratheon, burada kendisine katılan Arryn, Tully ve Stark ordularıyla birleşti. Artık isyancıların Kral Toprakları’nı ele geçirebilecek kadar gücü vardı. Robert Baratheon komutasındaki ordu Kral Yolu boyunca güneye doğru ilerledi. Bu sırada Veliaht Prens Rhaegar Targaryen kraliyet ordusunun komutasını alarak Targaryen güçlerine ek Dorne Prensi Lewyn Martell‘in hanesinden de 10.000 adam ile birlikte kuzeye doğru harekete geçti. Ona Kral Muhafızları‘ndan Lewyn Martell eşlik ediyordu. Ayrıca Sör Barristan Selmy, Lord Darry, Jon Connigton da toplanan diğer birliklerle onlara eşlik ediyordu. Savaşa gitmeden önce Rhaegar, babasını Lord Tywin’i yardıma çağırması için ikna etti.

Fırtına Toprakları’nda olan Mace Tyrell ve Paxter Redwyne, Fırtına Burnu’nu kuşatmalarına rağmen bir miktar adamı Rhaegar’ın ordusuna katılmaları için yolladı. Böylece Rhaegar komutasındaki kraliyet ordusu 40.000 adamla savaşa girmeye hazırdı. Kral Yolu boyunca kuzeye yürüdüler.

İsyancı Ordu

Demir Taht’a karşı sancak kaldırmış, isyancı ordulardan oluşuyordu. Vadi’nin hemen hemen hemen tüm lordları isyancı ordudaydı. Savaş Nehir Toprakları’nı ikiye ayırmış olsa da lordların yarısı isyancı ordudaydı. Fırtına Toprakları’nın çoğu lordu isyanın başında Robert’ın tarafına katılmış olsalar da güneydeki Ashford ve Yaz Kalesi savaşında çok kayıp verdikleri için kuzeydeki Üç Dişli Mızrak Savaşı’na pek katkıları olmamıştır.

Toplam: Yaklaşık 35.000 adam.

Kraliyet Ordusu

Demir Taht’a karşı başlatılan isyanda kraliyete bağlı kalmış ve tahtın yanında sancak kaldırmış lordlardan oluşuyordu.
Dorne topraklarından yaklaşık 10.000 adam vardı.

Çanlar Savaşı’nda yer alan ve geri çekilen adamlardan oluşturulmuş bir ordu vardı. (Kraliyete sadık Nehir, Fırtına ve Vadi hanelerinden oluşuyordu.

Kral Toprakları’nın tümü kraliyet ordusundaydı. Menzil evlerinden birkaç yüz süvari de kraliyet ordusundaydı. Rhaegar’ın yanında toplam 40.000 adam vardı. Bu adamların bir kısmı hürsüvarilerden ve gezgin savaşçılardan oluşuyordu. Ayrıca ordunun büyük bir kısmı piyadeydi.

Savaş

Savaş daha sonra Yakut Nehri olarak bilinen Yeşil Çatal’ın girişinde gerçekleşti. Dorne adamlarından oluşan ordu Lewyn Martell komutasında Robert’ın sol kanadını tehdit edecek şekilde yerleşmişti. Sör Lyn Corbray, yaralı babasının kılıcını alarak az sayıda adamla Dornelular’ın hattını yarmayı başardı. Çarpışma sırasında Sör Lyn yaralandı ve Sör Lewyn ile karşılaştı. Fakat ikisinin mücadelesinde Sör Lyn, Prens Lewyn’i öldürmeyi başardı. Sör Barristan Selmy savaşın kaybedileceğini anladığında birçok adamı öldürerek Prens Rhaegar’ın yanına geldi. Fakat o karışıklılığın içinde çok ağır bir şekilde yaralandı ve savaş dışı kaldı.

Savaş sırasında çok büyük lordlar ve şövalyeler öldü. Fakat bunların en önemlisi Rhaegar Targaryen’di. Rhaegar, Robert’ın savaş çekicinin tek darbesiyle öldü. Yeşil Çatal’ın o bölgesine Yakut Nehri denmesinin nedeni budur. Robert, Rhaegar’a öyle sert vurdu ki, prensin göğüs zırhındaki işlemeli yakutlar prensle birlikte suyun içine düştü ve paramparça oldu. Bunun üzerine kraliyet ordusunun direnci kırıldı ve ordu savaş alanından kaçtı.

Önemli Kayıplar

  • Rhaegar Targaryen
  • Lewyn Martell
  • Jonothor Darry
  • Mors “Kargayemi” Umber’ın tüm oğulları

Savaş Sonrası

Üç Dişli Mızrak, tüm isyanın belirleyici zaferi oldu. Kral Toprakları’nın yolu artık temizdi ve şehir ele geçirilebilirdi. Tam o sırada Tywin Lannister’ın Kral Toprakları’nı isyancılar adına kuşattığı haberi geldi. Robert Baratheon savaşta yaralandığı için Kral Toprakları’na onun yerine Eddard Stark’ı, Lannister güçlerine takviye olarak gönderdi. Fakat Eddard şehre geldiğinde zaten ele geçirildiğini ve yağmalandığını gördü.

Sör Barristan Selmy ölmek üzereyken Robert’ın yanına getirildi. Robert karşısında savaşmasına rağmen cesaretinden dolayı onun canını bağışladı ve onu en yakın kalenin üstadına yolladı.