Asshai.com, Buz ve Ateşin Şarkısı kitap serisinin yazarı George R. R. Martin ile kitap serisi ve Game Of Thrones ile birçok soruya cevap veren bir röportaj yaptı. Yazının devamında röportajı okuyabilirsiniz.

[yellow_box]Uyarı: Röportaj kitap serisinden ve Game Of Thrones dizisinden spoiler içerir.[/yellow_box]

1- Gelecek kitapta Rhaegar hakkında daha fazla şey öğrenecek miyiz? Neden isyancılara karşı savaşa 1 yıl sonra girdi ya da neden Lyanna’yı kaçırdı?
– Onun hakkında daha fazla şey öğreneceğiz, ama Kış Rüzgarları’nda olacağına söz veremem. Okumaya devam edin.

2- Ormanın Çocukları ve Ötekiler (Ak Gezenler) arasında bir bağlantı var mı?
– Buna cevap veremem hikâye ilerledikçe bu tür konular açıklığa kavuşur ama olabilir.

3- Kılıçların Fırtınası’nda Jon Arryn’i karısı Lysa’nın Petry’ın isteği ile zehirlediğini öğrendik peki Sör Gregor’dan Hugh’u öldürmesini Serçeparmak mı yoksa Lysa mı istedi?
-İkisinden biri olabilir veya sadece Gregor’un canavarımsı doğası yüzünden de olabilir. Çok cani birisi ve öldürmeyi sevdiği için öldürmüştür.

4- Doran ve Mellario Quenty’nin başka bir yere gönderilmesi sebiyle mi ayrıldı?
– Bu evlilik Westeros’taki birçok politik evliliğin tersine bir aşk evliliğiydi. Doran prens’ti ve gençken çekiciydi. Mellario ve o birbirlerine âşık oldular. Gerçek hayatta olduğu gibi iki insan birbirinden hoşlandı ve evlendi. Ancak daha sonra aşk gücünü yitirmeye başladı ve çift arasında bazı ayrılıklar yaşanmaya başladı. Ayrıca Mellario Norvos’tan gelmişti ve orada çocukları başka yerlere eğitim için gönderme adeti yoktu. Bunların hepsi sonuçta ayrılığa sebep oldu ve Mellario Norvos’a döndü.

5- Krakenleri (Ahtapota benzeyen bir deniz canavarı) uyandırmaya yarayan bir boru olduğunu biliyoruz peki bir kraken görecek miyiz?
– Öyle bir canavar mevcut, ancak büyük ihtimalle göremeyeceğiz.

6- Ölü ulukurt ve yavru altı kurt yavrusuna gelince, onlar Eski Tanrılar mı yoksa Üç Gözlü Karga tarafından mı gönderilmişti? Ayrıca kurdun geyik tarafından öldürülmüş olması Stark-Baratheon çatışması anlamına mı geliyor?
– İki düşüncede doğru olabilir veya olmayabilir. Kitabın her yerine ipuçları, semboller ve detaylar koymaya bayılıyorum. Ancak bunların yaptığımda tüm okuyucular aynı şeyi düşünmüyor.

7- Freylerin ve Lannisterların büyük bir ailesi olduğunu biliyoruz kuzenler, torunlar vb. ancak Starklar çok az. Bizim bilmediğimiz ve Kışyarı’nda hak iddaa edebilecek Stark veya Starklar var mı?
– Gerçekten Freyler ve Lannisterlar çok kalabalık ve çok az Stark var. Ancak bunun birçok sebebi var. Kuzey Sur’un Ötesindeki Kral, Skagos isyanı ve diğer tüm isyanlarla mücadele etmek zorunda ve Starklar tarihte defalarca ayrı kollara ayrılmış (Karstarklar bunlardan biri ve daha birçok örneği var) ve şu anki durumda Ned’in oğullarına ne olduğunu biliyoruz, Brandon ve Lyanna ölü ve Benjen ise Gece Nöbetçilerinde. Diğer önemli konu ise Kuzey çok özel bir bölge ve herkes orayı yönetemez. Hatırlarsanız Robb ve Catelyn arasındaki varis kim olacak tartışmasında Cat, Vadi’de bulunan uzak akrabalardan bahseder ancak Robb kuzeyi kuzeyliden başkasının yönetemeyeceğini ve daha uygun bir seçenek olduğunu söylediğinde Cat ‘’Asla’’ diye cevap verir. Gördüğünüz gibi iki durumda farklı düşüncelerden dolayı reddedildi.

8- Harrenhal’da Jaqen Kızıl Tanrı’dan bahsetmişti ve Melisandre’de Kızıl Tanrı’ya tapıyor. İki kavram da R’hllor’u mu karşılıyor? Arya’nın eğitimi sırasında R’hllor pek önemliymiş gibi gözükmüyordu.
– (Martin bir süre düşünür)Çalınan üç ölümden bahsederken şunu hatırlamalısınız ateş yüzünden ölmek üzereydiler. Bu önemli.

9- Bize Braavos’un kurulmasında kilit rol oynayan Ay Şarkıcıları hakkında biraz daha bilgi verebilir misiniz?
– Bildiğiniz gibi onlar Valyria’dan kaçmış kölelerdi ve Valyria’dan uzağa gidebildikleri kadar gittiler. Asıl olan şuydu: Valyria Filosu köleler tarafından ele geçirildi ve köleler de gemilerle beraber Dar Deniz’den gidebildikleri kadar kuzeye gittiler. Braavos kurulduktan 100 yıl sonra bile dünya varlığından haberdar değildi. Şehir kölelerden kurulduğu için halk homojen bir şekilde değildi ve her milletten, her kültürden, her ırktan ve her dinden insanlar mevcuttu. Bu yüzden herkesi için ortak bir din yarattılar. Braavos’ta her kültürden ve renkten insan olduğu için Braavoslu’nun tam tanımı mevcut değil. Ancak Lyslılar başta Valyria kolonisi olduğu için onlarla benzerlikleri fazla. Ay Şarkıcıları çok serbest ve hoş görülü bir din, ayrıca kuruluşta da önemli bir rol oynadığı için hala Braavos’un ana dinlerinden biri. Ancak hikâyede fazla bir rol üstleneceklerini düşünmüyorum ve ona ihtiyacım olduğunda Elio nerede?

10-  Robert’in İsyanı sırasında Davos gibi basit bir kaçakçıyı Stannis’e yardım ederek savaşta taraf seçmesine sevk eden neden nedir?
– (Şaka yaparak) Basit: Soğanlar. Soğanları Kral’ın Şehri’nde de satabilirdi ama açlık çeken bir kalede aldığı parayı alabilir miydi? Stannis’in ona her soğan için altın ödeyeceği açıktı ve o da bunu değerlendirdi.

11- Varys ve İllyrio, Prens Doran ve Willem Darry arasındaki evlilik sözleşmesini biliyor muydu ? Ve o (Darry) neden ölmeden bu meseleyi önce Viserys’e söylemedi?
– İlk soru: Hayır, İkinci soru: Bu olaylar yaşanırken Viserys bir çocuktu ve böyle bir bilgi için hazır değildi.

12- Arthur Dayne büyük olasılıkla gelmiş geçmiş en iyi şövalyeydi Jaime bile bunları kaldıramazken neden Aerys’in yaptıklarına göz yumdu?
– Okumaya devam edin.

13- Bize diğer ailelerin de mottolarını söyleyebilir misiniz mesela şu Freylerin?
– Pekala, hepsini aklımda tutamıyorum evde bir yığın dolusu notum var burada 400 tane haneden söz ediyoruz ve hepsi için teker teker motto yazmadım doğrusu ama eğer gerekli olsa yazardım. Elio (Westeros.org’un webmaster’ı) ihtiyacım olduğunda neredesin ?

14-Daenerys, Daemon Blackfyre ve Dorne Prensi arasında neler geçtiğini biraz daha anlatır mısınız?
– Daenerys ve Daemon birbirlerine delicesine âşıktılar ancak Daeron onların aksine devlet işlerine aşktan fazla önem veriyordu. Dorne ile yıllardır süren mücadelenin onlara bir yarar sağlamayacağını anlayınca, Dorne’u anlaşma yoluyla Yedi Krallık’a bağlamayı planlamıştır. Bu yüzden kız kardeşini Dorne prensi ile evlendirmiştir. Bu basit bir politik evlilikti ve ayrıca çoktan krallığa bir tehlike oluşturacak kadar güçlenmiş olan bir piç kardeş yerine böyle bir barışı sağlayabilecek birisiyle evlenmesi en yararlı seçimdi. Ancak bu hamle bardağı taşıran son damlaydı ve Daemon’un isyan etmesine sebep oldu.

15- Ejderhalarla Dans’ta Brandon ve kadınlara olan ilgisi hakkında çok şey öğrendik peki onun da Robert Baratheon gibi piçleri olabilir mi?
– (George güler) Evet, etrafta birkaç Kar olabilir ama kesin olan tek şey Brandon’un meşru hiçbir çocuğu olmadığıdır.

16- Targaryenler, Valyria’da ki Kıyamet’ten kaçıp ejderhalarıyla Ejderhakayası’na sığınmayı başarmıştı. Ancak Kıyamet’ten kaçabilen diğer Valyria’lıaların hiç ejderhası yok gibi gözüküyor. Ejderhalar sadece Targaryenler de mi vardı?
– Evet. Targaryenler, Valyriadan ”ejderhalarla” kaçan tek soylu aileydi.

17- Şimdi hepimiz Meereen Düğümünü biliyoruz. Buradaki faktörler neler? Karekterlerin varış sırası nasıl, ejderhalar kim tarafından ne zaman çalınacak? 
– Sonsuz faktörler var: Xaro’u (Xaon Daxos) savaş için ikna etmek, Dany’nin halkı sakinleştirmek için yaptığı evlilik, ona önce ulaşıcak olan kişilerin sıralaması (Tyrion,Victarion, Quentyn, Aegon, Marwyn..) ve Dany’nin ondan her istediğini sorgulayan tehlikeli paralı asker Daario, duvarların hemen dışındaki Yunkai ordusu, Soluk Kısrak hastalığı, Drogon’un dönüşü….

Bana göre bunların hepsi birer top ve ben onları havaya atıktan sonra kronolojik olarak sıralanacaklar. Örneğin Quentyn’in şehre gelişini 3 farklı şekilde yazdım. Biri Dany’nin düğününden çok önce, biri düğünden sonra bir diğeri ise düğünden tam bir gün öncesindeydi. Romanda son seçeneği kullandım. Tüm seçenekleri karşılaştırma yapabilmek için sonuna kadar yazdım ve geliş zamanının diğer karakterleri nasıl etkilediğini gördüm. Daha hikayede bulunmayan bir karakteri bile etkiledi.

18- Melisandre neden Stannis’in yanına kendi isteğiyle mi geldi? Alevlerde mi gördü yoksa rahipler tarafından mı görevlendirildi? Moqorro’nun rahiplik tarafından gönderildiği göz önüne alınınca Melisandre’nin bu davranışı mantıksız.
– Evet, Melisandre kendi isteğiyle geldi. Kendi gündemi var.

19- Ejderhakayası volkanik bir ada ve bu yüzden derinlere indikçe sıcaklık artıyor. Peki bu sucaklık artışının nedeni derinlerdeki Valyria büyüleri olabilir mi?
– Ejderhakayası’nın nasıl inşa edildiğine bakarsanız, taşların büyü ile şekillendirlmiş olduğunu görürsünüz ve orada hala Valyria büyüsünün izlerine rastlamak mümkün.

20- Neredeyse her ailenin politik nedenlerden ötürü evlendiğini biliyoruz. Ama Tywin Lannister gibi hırslı ve çıkarcı birinin kuzeniyle evlenmesi garip değil mi? Yoksa bu gerçekten bir aşk evliliği miydi?
– (Uzun bir süre düşündükten sonra) Sadece aşk için olabilir ancak Targaryenlerin yaptığı gibi kanlarını saf tutmak için de evlenmiş olabilirler. Ayrıca hane liderliğini ele geçirmek isteyebilecek üyelerden de kurtulmuş oluyorsun. Eğer 5 kardeşiniz varsa ve her çocuğun 1 çocuğu olursa, birkaç kuşak sonra 30 tane muhtemel varis ortaya çıkar. Bu büyük bir karışıklık yaratır. Tıpkı Güller Savaşı’nda olduğu gibi. Sahip olduğunuz 5 kardeşin çocuklarından biriyle evlenirseniz hem iddianız güçlenir hem de olası taliplerden kurtulursunuz. Bu da Tywin’in evlilik nedeni olabilir. Evliliği Tywin’in yerine babası Tytos’un ayarladığı daha muhtemel ancak büyükbabası da olabilir. Nişanın hangi tarihte yapıldığına bağlı ve şu an tam olarak bilmiyorum.

21- Valyria’yı görecek miyiz?
– Belki, ama büyük bir olasılıkla değil. Asıl soru eski Valyria’yı mı yoksa günümüzdeki Valyria’yı mı göreceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here