Game Of Thrones’un 3. sezonunda yavaş yavaş sona yaklaşıyoruz. 3. sezon 8. bölüm ile birlikte 2 haftalık bir araya girdi. Yeni bölüm için gerisayımı site üzerinden hep birlikte takip ediyoruz. Dizi yapımcısı HBO, dizide Melisandre karakterini canlandıran Carice van Houten ile keyifli bir röportaj yapmış. Röportajın Türkçe çevirisini yayınlıyoruz.

[red_box]Bu röportaj Game of Thrones dizisinin 3. sezonu hakkında spoiler içerir.[/red_box]

Carice van Houten (Melisandre)

HBO: Melisandre, Stannis ile olan ilişkisine nasıl bakıyor?
Carice van Houten: Stannis’in seçilmiş kişi olduğundan emin. Diğer Büyük’ü yok edeceğine inanıyor. Onu seviyor fakat cinsel yoldan değil. Ona saygı duyuyor fakat romantik bir ilişki değil. Ben ikisi için de romantik insanlar demezdim.

HBO: Gendry ve sülüklerle çekim yapmak nasıldı?
Carice van Houten: Birkaç tane gerçek sülük vardı. Yakın çekimlerde hayvanların hareketlerine ihtiyacınız olur. Onlara dokunmaya hiç niyetli değildim- küçük kurnaz hayvanlar. Joe Dempsie göğüslerinde onları gezdirirken çok, çok cesurdu. Çok fazla hareket ediyorlar, sabit tutmak oldukça zor olabiliyor. Bazen onları alıp Joe’nun üstüne koyuyorum ve yuvarlanıyorlar, sahneyi birkaç kere çekmek zorunda kaldık bu sebepten.

HBO: Bu kadar çok çıplak sahne rahatsız edici miydi?
Carice van Houten: Ben ve Joe modesty patch taktık. Hollanda’dan geliyorum ve orada bir sürü açık film var. Buna oldukça alışkınız. Elbette ki bu çıplak sahnelerin favori sahnelerim olduğu anlamına gelmiyor. Fakat rahatsız da olmuyorum. Ayrıca sette şuna da inanıyorum: Daha fazla kayafet değiştirdiğinizde ya da daha çekingen olduğunuzda daha çok insan sizi görmek isteyecektir. O sahnenin çekildiği günün sonunda, tüm zaman boyunca etrafta çıplak yürüyordum. Bu seksi ve gerilimi uzak tutuyor. Sonuçta insanların rahatsız olma sebebi o an için ben oluyorum. Bu sebeple etrafımda çıplak vücudumdan sıkılan insanlar yerine böylesini tercih ederim. Ama tekrar söylüyorum, dünyadaki favori şeylerimden biri değil. Gençken bununla ilgili daha az sorunum olmuştu.

HBO: Bu sahneyi 2. sezondaki doğum sahnesiyle nasıl karşılaştırıyorsun?
Carice van Houten: O sahne çok daha az seks veya baştan çıkarma içeriyordu, daha çok büyülü bir andı. O sahne birazcık rahatsız ediciydi çünkü İrlanda’da gece vakti gerçek bir mağarada çekildi. Soğuk ve ıslaktı, yarı çıplaktım ve başıma ne geleceğini bilmiyordum. Bana açıklamaya çalıştılar çünkü gerçekten hayal edemiyordum. Aslında pek de rol yapmamıştım.

HBO: Bölümü izlediğinde ve “oğlunu” gördüğünde ne düşündün?
Carice van Houten: Diğer herkes gibi, yaptıkları şeyden çok etkilenmiştim. Daha önce görmediğiniz bir şey. Bunun bir parçası olmam gerçekten havalı. Doğum sahnesinin tamamı hem acı dolu hem de kendinden geçiriciydi… Neredeyse orgazm ve aşırı derecede ağrının karışımı gibiydi ki bu sahneyi biraz farklı, biraz garip ve biraz da ürkütücü kıldı. Bu yönünü çok sevdim.

HBO: Melisandre Beric Dondarrion’un dirilişlerine hayran görünüyordu; şaşırdı mı yoksa kıskandı mı?
Carice van Houten: “Kıskançlık” diyeceğimi düşünmüyorum. O kadar siyah ya da beyaz bir şey değil. Çoğunluğun iyiliği için bu işin içinde. Melisandre’nin tek-boyutlu olmadığını bilmek hoş bir şey.

HBO: Melisandre Davos ve Arya gibi şüphecilerden rahatsız mı?
Carice van Houten: Evet. Etrafında dolaşan zor sinekler. Bu yolda, onan inanmayan herkesin sıkıntı yarattığına samimi olarak inanıyor.

HBO: O sinekleri ezmek ister miydi?
Carice van Houten: Gerekmedikçe hayır. Gerçekten onun yoluna çıktıklarında ve tehlike arz ettikeleri zaman, evet isterdi. Fakat yapacak daha büyük şeyler var.

HBO: Karakterin Valyria Dili konuşuyor; o dili öğrenmek nasıldı?
Carice van Houten: Kolay değildi çünkü refarans yoktu. Fransızca, Almanca, İngilizce ve Flemenkçe konuşuyorum ve İspanyolca birkaç kelime söyleyebiliyorum. Ama bu dillerin hiçbirinin Valyria Dili ile alakası yok. Baya bir zamanımı aldı hatta çalışmam gerekti. Sonunda öğrendiğimde ise, “Neden sadece Valyria Dili konuşamayayım?” diye düşündüm. Konuşmalarınızda ve rol yapmanızda size özgürlük katıyor. Bazı kelimelerde takıldığım anlarım oldu. İyi ki DVD’de sahne arkası yok, olsaydı büyük çoğunluğunda olurdum.

HBO: Melisandre’nin güçlerinden herhangi birini kendin için ister miydin?
Carice van Houten: Tabiki de! Açıkcası, asla kimseyi öldürmem fakat güzel bir Cadılar Bayramı şakası olurdu.

Melisandre

HBO: En çok hayranı olduğun karakter hangisi?
Carice van Houten: En yakını khaleesi gibi duruyor. Ve Melisandre bunu söyleyemez ama ben Davos’a hayranım. Karakterine bayılıyorum. Akıllı, modern düşünen ve sadık – iyi bir adam. Belki Melisandre bile onun iyi bir adam olduğunu biliyordur, sıkıntı olmasına rağmen. Liam Cunningham iyi bir arkadaş. Seride birbirimizden nefret ediyoruz fakat beraber “Black Butterflies” adlı bir filmde iki sevgiliyi oynadık. Onunla bambaşka bir şekilde karşılaşmak çok eğlenceliydi.

HBO: Seni en çok korkutan karakter hangisi?
Carice van Houten: Apaçık bir şekilde Joffrey. O çocuk cidden ürpertici. Çocuklarınızın doğum günü partisinde onu istemezdiniz.

HBO: Favori sahne eşyan var mı?
Carice van Houten: Hayır. Kolyem var fakat daha çok kostüm parçası gibi.

HBO: Ulukurtlar, kartallar, kuzgunlar; varg olarak en çok hangi hayvanın içine girmek isterdin?
Carice van Houten: Bir kartalı seçerdim çünkü daha sonra şöyle diyebilirim: “Kartal Kondu!”

HBO: Valyria Dili’nde en çok neyi söylemeyi isterdin?
Carice van Houten: Aklıma gelen ilk şey “Bir krep alabilir miyim?”

HBO: Gece karanlık ve _______?
Carice van Houten: DEHŞET DOLU! Başka bir şey söyleyemezdim.

[yellow_box]Melisandre karakteri hakkında fazla bilgi almak için vikideki Melisandre sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.[/yellow_box]