Game of Thrones 3. sezon röportajlarında sırada Jaime Lannister karakterini canlandıran Nikolaj Coster-Waldau var. HBO, Nikolaj Coster-Waldau ile 3. sezon üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirmiş. Türkçe çevirisini yayınlıyoruz.

[red_box]Bu röportaj Game of Thrones dizisinin 3. sezonu hakkında spoiler içerir.[/red_box]

Jaime vs Brienne

HBO: Brienne, Jaime’yi nasıl cezbediyor? Neden ona güveniyor?
Nikolaj Coster-Waldau: Birlikte oldukları ilk sahne olan 2. sezonun son sahnelerinde Stark adamlarını öldürerek kendini kanıtlamıştı. Bunu hiç beklemiyordu. Yetenekli bir dövüşcü ve açıkça bir kadın olduğunu gösterdi. Brienne de Jaime’nin inandığı prensiplere inanıyor fakat Jaime bu konuda oldukça alaycı biri oldu. “Onur” ve “haysiyet” gibi güzel kelimelerin bu dünyada hiçbir anlamı olmadığını öğrendi. Sonra ise “Nasıl olduğumu umursamıyorum. Doğru olduğuna inandığım şey için dik durmalıyım.” diyen biri ile tanışıyor. Brienne’nin yaptığı da bu, haysiyet için bir yer olduğunu yeniden gösterdi… Bence bu Jaime’nin içinde bir şeyleri yeniden uyandırıyor. İçgüdüsel olarak, Brienne’nin güvenilir olduğunu biliyor.

HBO: Bu sebeple mi Deli Kral’ı öldürmesiyle ilgili gerçeği ona söyledi?
Nikolaj Coster-Waldau: Bence bunları söylemek için ölüyordu fakat asla bunu mantıklı bulan biriyle tanışmadı ya da karşılaşmadı. Tyrion’a anlatmak istediğinden eminim ama kardeşi oldukça alaycı biri. Jaime ağzını açtığında bunun için oda bulunmalıydı. İlginçtir ki, Brienne de kimsenin vermediği bu alanı ona veriyor.

Brienne Ayı

HBO: Jaime’yi ayı çukuruna atlamaya iten şey nedir?
Nikolaj Coster-Waldau: Bence bu tamamiyle içgüdüsel ve gerçekten aptalcaydı. Çünkü büyük olasılıkla ikisi de ölecekti. Sadece çok haysiyetli bir kadının eline sadece tahta bir kılıç vererek herkesin oturup öylece izlemesini kaldıramadı.

HBO: O sahneyi çekmek nasıldı?
Nikolaj Coster-Waldau: Ah, oldukça zaman aldı. O sahneyi iki kere çektik. Geçen ekim ayında Belfast’da, ekip ve ilgili kalabalık ile çukurun etrafında o sahneyi çektik. Daha sonra Ocak ayında, Kaliforniya’ya gittik ve Ayı Bart II ile çekimler yaptık. Gördüğünüz şeyler bilgisayar efekti değil gerçek, canlı bir ayı, bir aktör, söylemem gerek ki bir diva gibi. Bir platonun üstüne çukurun yarısını yaptılar ve Bart’ın yakın çekimlerini çektik.

HBO: Fanların tepkileri nasıl?
Nikolaj Coster-Waldau: İnsanların bana “Berbat bir adam! Ne kadar da kötü biri!” derken gülerek demeleri komik bir şey. Çünkü Jaime’yi izlemeyi seviyorlar ki bundan dolayı çok minnettarım. Senaryonun büyüklüğünü kanıtlıyor çünkü Jaime, hala komik ve kardeşinin eğlenceli zekasını paylaşıyor. Ayrıca bunda George Martin’in kitaplarının asla sadece siyah ve beyaz olmamasının da etkisi var. Jaime en berbat karakterken bile içeri gizlice girebileceğiniz açık kapılar vardı. Jaime’de bundan daha fazlası olduğunu hissedebildiğiniz kapılar.

HBO: En çok hayran olduğun karakter hangisi?
Nikolaj Coster-Waldau: Tarth’lı Brienne. Önyargılıydım, fakat o bunu değiştiriyor.

HBO: Favori sahne eşyan var mı?
Nikolaj Coster-Waldau: Hayır yok. Şu kesin ki kılıcımı özleyeceğim. Yine de kolye olarak taktığım elime sahibim.

HBO: Seni en çok korkutan karakter hangisi?
Nikolaj Coster-Waldau: Kırmızı rahibe Melisandre, korkunç bir kadın. Daenerys’in sahip olduğu bir güç takıntısı var. Çoğu insan Daenerys’in doğru şeyi yaptığına inanıyor fakat o, insanları canlı canlı yakıyor. Omuzlarında büyük bir yük var. Dar Denizi geçmesini istemiyorum. Binlerce, binlerce ve binlerce daha insan yakacak ve yüzünde hep doğru şeyi yaptığını gösteren bir sırıtma olacak.

HBO: Gece karanlık ve _____
Nikolaj Coster-Waldau: Ayı Bart II dolu. (Bart The Bear II)

[yellow_box]Jaime Lannister ve Brienne Tarth karakterleri hakkında ayrıntılı bilgi için vikimizi ziyaret etmenizi öneriyoruz. [/yellow_box]