george-rr-martin_612x380Martin, Edinburgh Uluslararası Kitap Festivali’nde serinin geri kalan kitapları için üretilen fan teorileri ile ilgili sorulan sorulara cevap verdi. Muhtemelen gelecek olan iki yeni roman olan Kış Rüzgarları (The Winds of Winter) ve Bahar Rüyası’da (A Dream of Spring) bu cevaplarla baya bir alakalı. Martin hangi ana karakterlerin ölüp hangilerinin yaşayacağını şüphesiz ki biliyor ama söylediğine göre küçük karakterlerin kaderi konusunda biraz kararsız.

The Telegraph’a göre “İnternet üzerinden yapılan fan teorileri ile boğuşuyorum, çünkü okuyucularımı şaşırtmak istiyorum,” diyor
“Ben bir okuyucu olarak öngörülebilen kurgudan nefret ediyorum, öngörülebilen bir kurgu yazmak istemiyorum. Ben okuyucumu şaşırtmak ve hoşnut etmek istiyorum ve de nelerin geldiğini görmeyecekleri bir istikamete sokmak istiyorum. En az bir veya iki okuyucu zekice ve anlaşılmaz ipuçlarıyla planladığım kitapların geleceği hakkında doğru sonuçlara ulaştı. Peki bundan sonra ne yapmalıyım? Değiştirmeli miyim? Bu sorunla uğraşıyorum, ve bir değişimin sonucunun felaket olacağını düşünüyorum çünkü ipuçları orada. Bunu yapamazsınız bu yüzden bu şekilde devam edeceğim. Bu teorileri okumayan bazı okuyucularım, ki şükürler olsunki onlardan yüzlercesi ve binlercesi mevcut, onlar hala şaşıracak ve diğer okuyucular ‘gördün mü, ben bunu dört yıl önce söyledim, sizden daha zekiyim beyler,’ diyecek.”

Martin bu sene HBO’da yayınlanan Game of Thrones’un 5.sezonuna herhangi bir dizi yazmayarak gelecek kitabı  Kış Rüzgarları’nı bitirmeye kendini biraz daha adamıştı. Bakalım gelecek yıllar serinin gidişatında bize neler gösterecek?

Kaynak: Entertainment Weekly