Game of Thrones’ta Gerçek Hayattan Esinlenilmiş 4 şey

0

George RR Martin Buz ve Ateşin Şarkısı serisini yazarken gerçek tarihi olaylar ve kişilerden esinlendiği biliniyor. Ancak Martin sadece bunlarla sınırlı kalmamış,gerçek objelerden hatta gerçek canlılardan da esinlenmiş. Yukarıdaki videoda bu tür esinlenmelerden 4 tanesinin açıklamalarını bulabilirsiniz.

UYARI: Yukarıdaki Video ve aşağıdaki açıklamalar dizinin 7. sezona kadar olan bölümlerinden spoiler içermektedir.

Video indeksi:

00:43 – Direwolf / Alakurtlar
01:16 – Valyrian Steel / Valyria Çeliği
02:01 – Mad Fire / Çılgın Ateş
02:48 – Astrolabe / Usturlab

1- Direwolf / Alakurtlar (00:43 – 01:14)

Stark çocuklarının koruyucuları ve refakatçileri olan alakurtlar, tarih öncesi çağlarda yaşamış latince ismi Canis Dirus olan Kurt türünden esinlenilmiştir.

2- Valyrian Steel / Valyria Çeliği (01.16 – 02.00)

Westerosta çok nadir görülen,çok az sayıda kalmış Valyria çeliği, gerçek hayatta Şam Çeliği denilen malzemenin Buz ve Ateşin Şarkısı evrenine yansımasıdır. Şam Çeliğinin günümüzde replikaları yapılsa da gerçek karışımının formülü tıpkı Valyria Çeliği gibi unutulmuştur.

3-  Mad Fire / Çılgın Ateş (02.01 – 02.47)

Karasu Savaşında Stannis Baratheon’un donanmasını bozguna uğratan, 6. sezonda Cercei Lannister’ın Yüce Baelor Septini havaya uçurmak için kullandığı çılgın ateş günümüzdeki napalmi andırır. Ancak gerçek hayattaki asıl karşılığı uzun süre Bizanz İmparatorluğunun kullandığı, suyla temas etse de yanmaya devam eden “Rum Ateşi”dir.

4- Astrolabe / Usturlab (02.48 – 03.25)

Dizinin jeneriğinde görmeye alıştığımız küre şeklindeki aleti, Sam Hisar’a ulaştığında kütüphanede görmüştü. Usturlab geçmiş dönemlerde astronomi ölçümleri yapmak için kullanılmaktaydı. Buz ve Ateşin şarkısı evreninde üstadlar mevsimsel ölçümler için bu aleti kullanmaktadırlar.