Taylor Larkin adındaki bir veri bilimcisi Game of Thrones 8. sezonundaki ölümleri tahmin etmek için bir bilgisayar algoritması geliştirdi. Algoritma önemli karakterlerle ilgili 2000 wiki maddesindeki yaş, hane, cinsiyet ve akrabalık verilerini derleyerek ölüm ihtimallerini hesapladı. Algoritma tarafından hesaplanan ölüm ihtimalleri şu şekilde:

Daenerys Targaryen – 83.77% ölüm ihtimali
Jaime Lannister – 72.91% ölüm ihtimali
Tyrion Lannister – 70.76% ölüm ihtimali
Bran Stark – 66.02% ölüm ihtimali
Cersei Lannister – 60.39% ölüm ihtimali
Jon Snow – 58.99% ölüm ihtimali
Euron Greyjoy – 54.95% ölüm ihtimali
Sansa Stark – 50.28% ölüm ihtimali
Arya Stark – 49.04% ölüm ihtimali
Gendry – 39.87% ölüm ihtimali

Algoritma tüm bu karakterler için en belirgin ölüm sebebi olarak akrabalık ilişkisini seçti. Cinsiyet verilerine göre erkek karakterlerin ölme ihtimali kadın karakterlerin ölme ihtimalinden daha fazla. Ayrıca Targaryen Hanesi gibi hane karakterlerinin ölüm ihtimali daha fazla.

Açık olmak gerekirse, bu sonuçlar bir algoritmanın sadece sınırlı dinamiklerde verileri anlamlandırması yoluyla ulaşılan sonuçlar. Hepimiz, bu durumların nasıl tahmin edilemez olduğunun farkındayız, bu yüzden bu sonuçlar sınırlı verilerle ulaşılmış matematiksel olasılıklar.

Algoritmayı yazan Larkin de bu konuda şöyle diyor:

Bir makine öğrenimi algoritmasının bu dizinin sebep olduğu duygusal sıkıntı miktarını bile tahmin edebileceğinden emin değilim, hepimiz Uzun Gece gelene kadar bekleyeceğiz.

Önemli Cevaplar

Forumumuzda sen de tartışmaya katıl!  forum.gameofthronestr.com

Katılımcılar