Buz (Ice), Stark Hanesi’ne ait olan kılıcının ismi. Kılıcı ilk kitabın 1. bölümünde bir kaçağı infaz ederken Ned Stark’ın elinde görüyoruz.

“Buz”du kılıcın adı. Genişliği bir erkek eli kadardı. Kılıç neredeyse Robb’dan uzundu. Kılıç Valyria çeliğinden tılsımlarla dövülmüştü ve is kadar siyahtı. Hiçbir çeliğin kenarı Valyria çeliği kadar keskin olamazdı.

Daha sonra kılıcı KL’de Ned’in idamında kullanılıp, el değiştirerek bir süre Cellat Payne’nin elinde ve sonra da Tywin’in elinde; eritilip yeniden dövdürülerek 2 kılıca dönüştürülmüş halde görüyoruz. Kılıçlardan biri şu an Brienne’de ve diğeri Kızıl Kale’de bir yerde.

Buz’un bu ismi alması aslında oldukça olağan görünüyor; kuzey soğuk ve karlarla kaplı bir yer ve Starklar’ın ünlü ‘Kış geliyor’ sözü bu hanenin kar, soğuk ve buzlarla ilgisini ortaya koyuyor.

Lakin şöyle bir şey var ki Ned’in elindeki kılıç 400 yıllık olsa da Buz ismi, kılıcın kendisinden daha eski ve kadim… Yani bu kılıçtan önce aile yadigarı olan başka bir Buz vardı.

Catelyn kılıçlara hiç ilgi duymuyordu ama Buz’un kendine has güzelliğini inkâr edemezdi. Kılıç, Kıyamet’in kadim Özgür Kale’yi yıkmasından önce, Valyria’da demir ustalarının kılıç yaparken çekiçlerinin yanı sıra, büyü de kullandığı zamanlarda yapılmıştı. Buz tam dört yüz yaşındaydı ama dövüldüğü ilk günkü kadar keskindi hâlâ. Taşıdığı isim kendisinden de eskiydi. Kahramanlar Çağı’ndan kalan bir mirastı adı. O zamanlar Starklar, Kuzey Kralları’ydı.

Sizi bilmem ama aslında ben Snow ya da Winter var iken neden Ice ismini seçtiklerini merak ediyorum. Haydi Snow o kadar karizmatik bir sözcük olmadığı gibi piçleri çağrışım yapıyor ama Winter, ayrıca hanenin ünlü sözü olduğu için kılıç için de uygun bir isim olurdu. Fakat besbelli ki kılıcın ilk sahibi kim ise Ice’ı daha uygun bulmuş. Stark Hanesinin Buz’u temsil ettiği ve serinin isminin de Buz ve Ateşin Şarkısı olduğu düşünülürse bir bağlantısı var gibi.

Videoyu yapan arkadaş Buz’un Ötekiler ile bir bağı olabileceğini düşünüyor, bir şekilde, bir sebeple… Aynen Kış Geliyor sözü gibi… Şahsen ben bu sözden kastın “Ötekiler geliyor.” demek olduğunu düşünüyorum, çünkü bu adamlar beraberlerinde Kışı da getiriyor…(videoyu yapan da benim söylediğimi söylüyor; bu oğlan Türkçe biliyor olsa, diyeceğim burayı dolanmış, yazdıklarımı görmüş. :smiley: )

Elimizde Kahramanlar Çağ’ından kalma Buz ismi var… 8 bin yıllık bir isim…
Buzdan Sur’u inşa eden Mimar Brandon var…
Stark Hanesine mensup, Sur’un 13. Lord Kumandan’ı ‘Gecenin Kral’ı’ var…

Gecenin Kralı hikayesini biliyorsunuzdur ama belki bilmeyen yahut ayrıntısına vakıf olmayan vardır.

Kılıçların Fırtınası Bran POV -4

Çöken karanlık Bran’ın aklına Yaşlı Dadı’nın başka bir hikâyesini getirdi, Gece Kralının öyküsünü. “Gece Nöbetçilerine liderlik eden on üçüncü adamdı, korku nedir bilmeyen bir savaşçıydı,” derdi Yaşlı Dadı, “ve ondaki kusur buydu,” diye eklerdi, “çünkü bütün insanlar korkuyu bilmelidir.” Kralın çöküş sebebi bir kadındı; teni ay kadar beyaz, gözleri yıldızlar kadar mavi bir kadın Sur’un tepesinden gülümsemişti. Hiçbir şeyden korkmayan kral, kadının peşine düşmüş, onu yakalamış, onu sevmişti ama kadının teni buz kadar soğuktu ve kral ona tohumlarını verdiğinde ruhunu da vermişti.

Kadını Gece Kalesi’ne getirmiş ve onu kraliçe, kendisini de onun kralı ilan etmişti. Yeminli Kardeşlerini bazı tuhaf büyülerle kendi iradesine bağlamıştı. Gece Kralı ve onun ceset kraliçesi, on üç yıl boyunca hüküm sürmüştü, sonunda Kışyarı’nın Stark’ı ve yabanılların Joramun’u Nöbet’i bu esaretten kurtarmak üzere işbirliği yapana dek. Kral düştükten ve Otekiler’e kurbanlar verdiği ortaya çıktıktan sonra, Gece Kralının bütün kuyudatı silinmiş ve adının anılması yasaklanmıştı.

“Bazıları bir Bolton olduğunu söyler,” diye bitirirdi Yaşlı Dadı. “Bazıları Skagos’un dışından bir Magnar, bazıları bir Umber, Flint ya da Norrey olduğunu söyler. Bazıları, demiradamlar gelmeden önce Ayı Adası’na hükmeden Woodfootlar’dan biri olduğunu inanmanı sağlayabilir. Ama değildi. O bir Stark’tı. Onu deviren adamın kardeşiydi.” Sonra Bran’ın burnunu sıkardı, Bran bunu asla unutamazdı. “O Kışyarından bir Stark’tı ve kim bilir, belki de adı Brandon’dı. Belki de tam bu odanın içinde, tam bu yatakta uyurdu.”

 

Şimdi… bu korkunç kurbanların ne olduğunu merak ediyor insan… İlk başta kendi adamlarını kesip, atıyor ve Wight’a dönüştürüyor gibi bir düşünceye sahiptim, sonra bu şekilde ordu kurulmasının zor vs. olduğunu düşündüm, topluca adam vermek gerekir vs. Sonra şu geçenlerde serinin telefon vikipediası olan uygulamada yazan bilgi aklıma geldi, bu adamlar zaten ilahlarına insan kurban eden kişiler, kış öncesi de sonrası da bir süreye kadar, yani 13. Lord Kumandan kendi kurbanlarını verirken zaten kuzey, insan kurban ediyordu. Haliyle insan düşünüyor; bu adam ne tür kurbanlar vermiş ki insan kurban eden bu insanları dehşete düşürüp, ismini silmişler vs. Aklıma sonra ‘bebekler’ diye geldi… Yetişkin kurban etmek başka bir şey bebek kurban etmek başka bir şey… Hatta kurban edilen yetişkinler esir vs. bile olabilirdi(bu fikri Duygu verdi.).

Nitekim bu videoda da arkadaş aynen ben gibi düşünmüş… Ona göre de bana göre de (%100 eminim demiyorum) Gece’nin Kralı ve Kraliçesi kendi bebeklerini kurban ediyor ve onları Öteki’ye dönüştürüyorlardı; aynı Craster’ın kendi oğullarını kurban etmesi gibi.

Sonrasında zaten Kuzey Kralı ve Sur Ötesindeki Kral güçlerini birleştiriyor ve Gece’nin Kralını öldürüyor; kendi kardeşi tarafından. Buz isimli kılıcın bu kral zamanından beri nesilden nesle geçildiğini düşünüyor. Bu arada haliyle eğer şu an 8 bin yıllık ww varsa, Stark kanı taşıdıklarını söylemek mümkün.

Bu kılıcın ismi niçin Buz? Bu ismi veren Gece’nin Kralı olabilir, diyor. Yani kılıç aslen ona ait olup, kardeşi tarafından yenilgiye uğratılınca kılıcın kardeşine geçip, nesiller boyu aktarılmış olabileceğini düşünüyor. Buz Kraliçesi ve buz bebekleri olduğu; buzdan yapılma bir yerde krallığını ilan ettiği düşünülür ise kılıcının isminin Buz olması çok olağan kaçıyor. Yani iddia asılsız olmayabilir.

Tekrar toparlayalım.

Winterfell…
Winter is coming…
Winter Kings…

Lakin kılıçlarının ismi Buz mu? Dedim ya yukarıda, Winter deseler daha uygun kaçmaz mıydı?

Fakat… Kılıç, Gece’nin Kral’ına ait ise Buz ismi daha uygun, değil mi?

Diğer olası ihtimaller ise o dönemlerde silah teknolojisini düşünürsek(bronz kullanıyorlardı yani); kılıcın büyüyle Buz’dan dövülmüş olabileceği, yani gerçekten buz olabileceği… Bu durumda yine iki kardeşten birine ait olabilir, durum pek değişmiyor.

Diğer olabilirtesi ise Buz Kralını yendiği için kılıcına buz ismi verilmiş olabilirler ama açıkçası pek olası gelmediği gibi adam kendini Gece’nin Kralı ilan etti, Buz Kralı değil; onun bebek yaptığını iddia ediyor isek o zaman karşımızda tam olarak bir WW var diyemeyiz ki yetişkinler ww’ye çevrilemiyor… Ölü olsa zaten gene terslik çıkıyor… bebe yapma ve kadınla aşna fişne meselesi… Bu yüzden ben hep bu adamın hep değişik bir şey olduğunu düşünmüşümdür…

Bir başka konuşulan konu ise Son Kahraman’ın yaptıklarıyla bir şekilde Ötekiler arasında anlaşma sağlanması… barış işareti olarak vs. buzdan yapılma kılıcın Son Kahraman’a (videocu, bu kişinin de hep bir Stark olduğuna inandığını söylüyor) verilmiş olması ki kılıçlarının nasıl olduğunu biliyoruz…

Öteki, sessiz adımlarla öne doğru geldi. Elinde Will’in bu zamana kadar benzerini görmediği bir uzun kılıç vardı. İnsan evladının bildiği hiçbir metal karışmamıştı bu kılıcın alaşımına. Ay ışığı altında canlı gibiydi, yarı şeffaftı. Kristalden bir dilimdi adeta. O kadar inceydi ki kenarından bakıldığında görünmüyordu. Kenarlarında belli belirsiz gerçek dışı mavi bir ışık peydahlanıyordu sonra. Will bir şekilde bu kılıcın her türlü usturadan daha keskin olduğunu hissetti.

Her ne kadar kılıcın NK’ye ait olduğu fikrini daha çok tutsam da bu da fena bir iddia değil. Buz ve Ateşin Şarkısı ve Yaşlı Nine’nin hikayelerinde İlk İnsanlar vs. savaşıp yeniyor ama bunlar efsane, efsaneler bozularak günümüze gelir. İlk Uzun Gece’nin bitmesi için AA gerekli idiyse 2. için neden gerekli olmadı ve nasıl yenmeyi başardılar? sorusunu hep merak etmişimdir…

Benim merak ettiğim asıl soru; gerçek Buz nerede? :slight_smile:

Her zamanki gibi fikirlerinizi bekliyorum…

Önemli Cevaplar

 1. Hatta arttırıyorum

  Targaryenler köken olarak ilk insanların kanını taşıyan bir Valyrialıdan gelmişlerdir. İlk Targaryen kara saçlıdır ve Kara Alev lakaplı Targaryen’in kılıcı Blackfyre’dır. Hatta Targaryenlerin o kehanet görme yetenekleri de bu ilk insanların kanı sayesinde ortaya çıkmıştır ve diğer Valyrialar bilmezken bu sayede kıyamati görüp bilmişlerdir.

  Hatta şu kaybolan ve oğlunun(kardeşi miydi yoksa?) gemileri yaktığı Stark’ın soyundan geliyordur Targaryenler. Bir Valyrialı kızla birlikte olmuş vd doğan çocuk kara Ejder olmuştur.

  Nasıl? Bence güzel fanfiction oldu.

  Editto: Hatta belki Jon ilk Targaryen’in ismidir. Bizzat gemici Brandon tarafından konulmuştur. Aslında böyle olunca taşlar oturuyor. Çocuğun ismini dalga geçermiş gibi ailesinin başına çorap ören adamın ismini koymak hiç mantıklı gelmemişti.

  Belki bazılarının öyle bir şey olsa bilinirdi derler ama Valyrialılar için başka insanlarla karışmak korkunç bir şey. Dolayısıyla zamanla unutup gömmeye çalışmış olabilirler.

  Az önce @Starkgaryen’e cevap verirken benzetme yaptığım Lotr’daki Beren ve Luthien hikayesine de çok uyuyor.

  Ayrıca şunu da düşünün neden Blackfyre ismi Valyria dilimde değil Westeros dilinde?

  Şüphesiz düşünenler için bunda ibretler vardır.

  Edit3: Kazdıkça başka şeyler çıkıyor.

  Şu Daenerys vizyonunu hatırlıyor musunuz? Onunkisi buz ve Ateşin şarkısı diyordu ve çocuğun ismine Aegon koyuyordu Yani Targaryen krallarının ilki. Ben ise o vizyonların önemli bir kısmının çarpıtma olma ihtimalinden, oradaki kadının Lyanna ve bebeğinin Jon olabileceğinden bahsetmiştim. Şimdi bazı şeyler olayları böyle kabul edersek oturuyor zira bu Rheagar’ın ilk Targaryen’in ismini verdiğini gösterir ilk krala benzer şekilde. Gene buz ve Ateşin şarkısı onunkisi sözü anlam kazanıyor.

  Editto4: Hatta belki Dark Sister ve Blackfyre buzun eritilip Valyria usullerine göre dövülmesiyle olmuştur.

 2. İnternette birisi Stark hanesi kılıcı Buz’dan dövülen iki kılıcın adlarının Ned ve Catelyn’e gönderme olduğuna ilişkin bir şey yazmıştı ben de böyle bir şey yaptım…
  [Bence çok şairane… Buz’un Stark kızlarını korumaya yeminli iki kılıç haline geldiğini düşünürsek… anne ve babalarına böyle bir gönderme olması çok anlamlı olur]

 3. Yanılmıyorsam Buz adı kılıcın kendisinden eski… isim Kahramanlar Çağı’na dayanıyor. Hatta bir ara Mimar Brandon’un, Ötekileri yenen Son Kahraman olmasına ve buzun canlanmış hali olan bu yaratıkları sihirli kılıcı ile (Valyria çeliğini işleme ve kökeninin Asshai’den geldiğine ilişkin karmaşık bir teoriyi de ele alarak) öldürebildiği için bu adın Stark hanesi kılıcına verildiğine ilişkin bir teori çevirmiştim… ama paylaşmamıştım forumda… notlarıma bakayım belki bu hususa açıklık getirebilecek bir şeyler bulabilirim :face_with_monocle::face_with_monocle:

 4. Taşıdığı isim kendisinden de eskiydi. Kahramanlar Çağı’ndan kalan bir mirastı adı. O zamanlar Starklar, Kuzey Kralları’ydı

Forumumuzda sen de tartışmaya katıl!  forum.gameofthronestr.com

58 kez daha cevap verilmiş

Katılımcılar