Selamlar, ASOIAF sitesinde “Büyük Kuzey Komplosu” adı altında en az 3-4 tane başlık var ve her biri birbiri ile bağlantılı. Açıkçası bu kadar ayrıntılı ve geniş bir kuram beklemiyordum ve tek başıma çevirmem de pek mümkün olmadığı için genel olarak özet sunmaya çalışacağım. Elbette kendi yorumlarım ve düşüncelerimi de katarak.

Şimdi Kuzeyin durumu tam olarak şu; 7 krallığa yeniden katılarak bağımsızlığını yeniden kaybetmiş durumdalar. Starklar yok olmuş(öyle görüyorlar) ve Kışyarı, Boltonların elinde. Görünüşte bütün haneler hayatta kalma savaşında ve Lannister/Frey Hanesi eline düşmüş olan rehineleri hayatta tutmaya çalışmakta(Jon Umber gibi.). Elbet bu sırada da Stannis Barth. taht hakkına destek bulmak ve güç toplamak için kuzey lordlarını yanına çekme arzusunda; bunun için gönderdiği mektuplardan birine Mormont Hanesinde Lyanna Mormont şu cevabı yazıyor. “Ayı Adası ismi Stark dışında hiçbir kralı, kral olarak kabul etmez.”

Şimdi Jon’un da merak ettiği gibi Lyanna, Lady Mormont’un(kendisi de kayıpta) en küçük çocuğu ve kendisinden önce gelen en az iki üç ablası var. Neden Stannis’e cevabı bu kız yazıyor ve diğer ablaları nerede? Demek ki Ada’da değil ki yönetim bu kıza kalmış. Diğer yandan Mormont’un varisi olan Dişi Ayı’yı sonradan Stannis’in yanında görüyoruz, ona katılmayı seçmiş. Eee hani Stark dışında başka kral tanımazdınız, ne oldu?

Ayrıca kuzeyin mevcut durumu ortada iken hangi Stark? Görünürde yaşayan Stark yok. Gerçi Lord Manderly daha sonra Davos aracılığı ile Rickon’u bulması için yamyam adasına gönderiyor ama Rickon’un yaşadığını bu adam dışında başkası biliyor mu? Stark Hanesine bağlı tüm haneler bu komplonun parçası ise biliyor olmaları olağan, bir şekilde haberleşme imkanları vardır. Yine de zaten başka bir kral adayımız hatta kralımız var; Jon Snow. Bildiğiniz üzere Kızıl Düğün öncesi Robb Stark, Sansa dışında tüm kardeşlerinin öldüğünü sandığı ve bir Lannister ile evlendiği için Kışyarı ve kuzeyin Lannisterların eline geçmesine engel olmak adına Jon’u-orada bulunan bazı kuzey lordları şahitliğinde- varisi seçmişti. Vasiyet Robb ve şahit lordlar tarafından imzalandı. Daha sonra Galbart Glover ve Maege Mormont’u Bozsu’ya / Boğaz’a gönderir. Kızıl Düğün gerçekleştikten sonra bu ikisi kayıplara karışmıştır ve nerede olduklarını kimse bilmemektedir. Benim tahminim Bozsu’yu buldukları ve Howland Reed’in himayesinde bekledikleri yönünde. Hatta dahası bu üçü sadık haneler ile bir şekilde iletişim kurup Kuzey Komplosunun başındaki kişiler dahi olabilir.

Robett Glover şu an Stannis ile birlikteydi sanırsam? Derinorman Kalesini geri alıp, Glover Hanesine verdiği için şükranlarını sunmuştu. Ayrıca Davos ve Manderly arasındaki görüşmeyi sağlayan kişilerden de biriydi. Manderly, Davos’a meşru lordları olan Rickon’u bulup getirir ise Stannis’i kralları olarak kabul edip, destekleyeceği yönünde palavra atmıştı. Davos da tongayı yutmuş bir şekilde adaya doğru yola çıktı.

Glover ve Mormont şu an gizleniyor ise neyi bekliyorlar? Neden Jon’a ulaşıp Robb’un vasiyetini açıklayarak kuzeyi yeniden ayaklandırmıyorlar? Bolton tehlikesini tüm kuzey birleşerek yok edemez mi? Fakat kabul edelim ki karşı tarafta sadece Bolton yok; bazı Frey birlikleri, Leydi Dustin ve babasının hanesi gibi birkaç haneye karşı savaşmaları gerekiyor. Bolton, Karstarkları Stannis’in yanına casus/gizli hançer gibi sokar iken Lord Manderly de aynı şeyi Bolton tarafında kalarak yapıyor ki Freyler ile sözde evlilik/barış anlaşması ile oğlunu/varisini kurtarmış oldu. Nitekim o üçlü Freyi öldürüp, Frey Turtası yaparak ziyafetteki herkese yedirdiğini biliyoruz. Dengeler şu an tam belirgin değil iken Jon’un kral oluşunu ilan etmek çiçeğin erken açıp solmasına neden olabilir; Jon tehlikeye girebilir. Ortada bir de Stannis, yeni bir kral adayı, var iken iki gücü birbirine kırdırıp zayıflatmak da komplocuların işine gelmez mi? Kalan sağları bizimdir; süpürür geçiririz düşüncesi güdüyor olabilirler. Yani zayıf ve kırılmış bir ordu ile savaşmak; güçlü ve sağlam bir orduyla savaşmaktan iyidir.

Kışyarı’na geri dönelim. İçeride Bolton için gizli bir hançer olan Lord Manderly var. Peki, oradaki tek Stark destekçisi; kuzey komplosuna dahil olan yegane kişi bu adam mı? Böyle bir komployu tek bir kişiye bağlamazlar herhalde?

Unutmayalım ki Dustin ne demişti?

” …kuzeyli adamlar… Dehşet Kalesi’nden korkuyorlar ama Starklar’ı seviyorlar.”

Lady Dustin
Lord Locke
The Ryswells
Umber Fahişefelaketi

Bu dördünden birisi yahut bir kısmı Manderly gibi gizli hançer olabilir mi? Lord Locke’un hanesinden bir şövalye Kızıl Düğünde öldürüldü, Sybell Locke(adamın neyi oluyor bilmiyorum ama kız kardeşi yahut yeğen/kızı/kuzen/torun olabilir, yani yakın bir akrabası) Robett Glover ile evli. Glover Hanesinin Bolton karşıtı olduğunu biliyoruz. Bir başka Locke’u Manderly’nin yanında (Davos POV) Ramsey hakkında şikayet ederken görüyoruz.

Ryswells Hanesi zaten Barbara Dustin’in baba tarafı. Lordu zamanında kızını Brandon Stark ile evlendirmeyi umuyordu (tarihte bu hane kızlarından birini Jonnel Stark ile evlendirmiştir ama pek başarılı bir evlilik olmamıştı.) ama sonuç malum. Adamın en büyük kızı bir zamanlar Roose Bolton ile evliydi ve Domeric bu ikisinin evliliğinden doğmuştu.

Leydi Barbara Dustin, görünürde Stark Hanesinden nefret etmek için kendince sebepleri var ve bunu Theon ile konuşmasında çok kere dillendiriyor. Ryswells Hanesinde doğmuş biri.

Umber Fahişefelaketi… Umberler genel olarak Stark Hanesine sadık olarak bilinir; yarısı Stannis’e (ki Bolton tarafındaki Umberlar ile savaşmama karşılığında) kalan yarısı (Fahişefelaketi öncülüğünde) Boltonlara sadakat yemini etti. Çünkü yeğeni(Büyük Jon; Lord Umber) İkizler’de tutsak. Oldukça yaşlı bir adam. Manderly de aynı sebeple bağlılık yemini edip, düğüne katılmıştı, unutmayalım. Yani kalben Bolton’a bağlı değiller ve muhtemelen gizli planın bir parçası. Theon onu ve Dustin’in sancaktarı olan Harwood Stout ile birlikte sessizce konuşurken görmüştü ama ne konuştuklarını duymamıştı.

“Sevmiyorum,” diye itiraf etti Höyükler Leydisi. “Lâkin geri kalanlar seviyor. Yaşlı Fahişefelaketi burada çünkü Freyler, İri Jon’u rehin tutuyor. Hornwood adamları Piç’in son evliliğini, leydi karısını nasıl aç bıraktığını, kadını kendi parmaklarını yemeye mecbur ettiğini unuttular mı sanıyorsun? Yeni gelinin ağladığını duyduklarında kafalarından neler geçiyor sence? Yiğit Ned’in kıymetli kızı.”

Bunlar dışında da Bolton tarafında (Frey gibi) başka haneler söz konusu ama onlar konuşmaya pek değmeyecek küçük haneler ve yazıyı gereğinden fazla da uzatmak istemiyorum. Lakin Kışyarı’ndaki adamların (Bolton tarafında olmalarına rağmen) Theon’a dönekliği için ne kadar öfkeli olduğunu görüyoruz; dönek deyip, tükürerek hakaret ediyorlar.

Theon, Kışyarı’nı kalleşlikle ele geçiren, üvey kardeşlerini katleden, kendi insanlarını yüzülmek üzere Moat Cailin’e götüren ve üvey kız kardeşini Lord Ramsay’in yatağına sokan bir haindi. Roose Bolton ondan faydalanabilirdi ama kuzeyli adamlar ondan nefret ediyor olmalıydı.

Unutmayın ki Dustin’in dediğine göre kuzeyli adamlar Starkları seviyor.
Roose ne demişti peki?

Roose yüzünü ekşitti, adamın içtiği biranın tadı birdenbire bozulmuştu sanki. “Bazen, gerçekten benim tohumum olup olmadığını merak ediyorum. Atalarım birçok şeydi lâkin asla aptal olmadılar. Hayır, şimdi sessiz ol, yeterince duydum. Şu an için kuvvetli görünüyoruz, evet. Lannisterlar’ın ve Freyler’in içinde güçlü dostlarımız var, üstelik kuzeyin büyük bölümünün kinden gelen desteğine sahibiz… ama Ned Stark’ın oğullarından biri ortaya çıktığında neler olacak sence?”
Ned Stark’ın bütün oğulları öldü, diye düşündü Leş. Robb, İkizler’de katledildi. Bran ve Rickon… onların kafasını zifte batırdık… Leş’in kendi kafası zonkluyordu. Leş, o ismini öğrenmeden önce vuku bulmuş hiçbir şeyi düşünmek istemiyordu. Hatırlaması çok yaralayıcı olan şeyler vardı, en az Ramsay’in bıçağı kadar acı veren düşünceler…
“Stark’in küçük kurt yavruları öldü,” dedi Ramsay, kadehini tekrar birayla doldurdu “ve ölü kalacaklar. Bırak da çirkin yüzlerini göstersinler, kızlarım onların kurtlarını parçalara ayırır. Oğlanlar ne kadar çabuk gelirlerse, onları o kadar çabuk bir şekilde tekrar öldürürüm.”
Büyük Bolton iç geçirdi. “Tekrar? Hatalı konuştuğundan eminim. Sen Lord Eddard’ın oğullarını, o çok sevdiğimiz iki tatlı çocuğu asla öldürmedin. Bu Dönek Theon’un marifetiydi, unuttun mu? Eğer gerçek bilinseydi, kindar dostlarımızın kaçını elimizde tutabilirdik sence? Sadece, bir çift çizmeye dönüştürmek istediğin Leydi Barbrey’i.

Theon ve dilsiz Demirdoğumlu çocuk; Kışyarı’nda neler olup bittiğine şahit -bildiğimiz- tek kişiler. Bunlar aracılığı ile kuzeye olan biten gerçekler ilan edilebilir ki Jeyne de zaten kendi rolünü açıklayarak destek verebilir. Lakin kuzey komplocuları her şeyin vaktini bekliyorlar, yukarıda açıkladım.

Leydi Dustin konusunda bir şey eklemek istiyorum. Söylediğim kuram yazılarında da bahsi geçmiş; sizce, bu kadın da komplonun bir parçası olabilir mi? Evet, Ned Stark’tan nefret ediyor, kocası meselesi yüzünden ama aynı zamanda Brandon’a hala aşık bir kadın. Bunu mahzendeki konuşmalarından sezinleyebiliriz.

Doğruydu. “Biri buraya gelip kılıçları çalmış. Brandon’ın kılıcı da gitmiş.”
“Bundan nefret ederdi.” Leydi Dustin eldivenini çıkarıp heykelin dizine dokundu. Beyaz et, siyah taşa değdi. “Brandon kılıcını severdi. Kılıcını bilemeyi severdi. ‘Kılıcımın, bir kadının bacaklarının arasını tıraş edecek kadar keskin olmasını isterim,’ derdi eskiden. Kılıcını kullanmayı nasıl da severdi. Bir keresinde bana, ‘Kanlı bir kılıç güzel bir şeydir,’ demişti.”

Dustin, sevdiği adamın hanesine karşı bu kadar yıkıcı ve kin dolu olabilir mi gerçekten? Yoksa numara mı yapıyor? 5. kitapta sürekli Theon ile konuşuyor ve Stark Hanesine karşı duyduğu kini dile getiriyor(bu yukarıdaki konuşma sonrası onun ağzının sıkı durması konusunda da uyarıyor çünkü bir tek Brandon meselesinde Stark sempatizanı gibi görünmesini sağlayabilir, Bolton’un bu bilgiye vakıf olmasını istemiyor; kimsenin istemiyor.) ve Theon ile konuştukları da Bolton’un bilmediği konular değil özünde. Sahte Arya’nın evlenene kadar vesayetinin kendisinde olmasını istediğini de unutmayalım, bu konuda ısrarcı olduğu özellikle vurgulanan bir durumdu.

Diğer taraftan Ramsey Bolton(Snow)’dan nefret ediyor, çünkü çok sevdiği yeğeni Domeric’in ölümünde payı olduğunu biliyor. Ramsey ise şu an Dehşet Kalesi’nin varisi, kindar olarak resmedilen Dustin’in Ramsey’in ileride Lord Bolton olmasını isteyeceğini sanmıyorum hele ki Roose Bolton’un kuzey kralı olmak gibi bir arzusu varsa(öyle demişti Dustin.) onu veliaht prens olarak görmek isteyeceğini hiç sanmıyoruz. Lakin evet, diğer taraftan Ned ve Rickard Stark’a karşı sevgi beslemediği de aşikar; Robb’a elinden geldiğince az adam gönderdiğini itiraf ediyordu. Hatta Ned’in kemiklerinin Kışyarı’na asla ulaşmasına izin vermeyeceğini de söyledi(Gerçi bu kısım, Bolton’a karşı oyunun bir parçası da olabilir mi işte?). Yine de taraf seçmek zorunda kalsa Boltonları mı seçerdi? Yoksa Starkları mı?

Şu aşağıdaki alıntı ileriye dönük bir ima/işaret olabilir mi? Biliyoruz ki Martin bize birşeyi söylemekten ziyade göstermeyi daha çok seviyor.

Theon Greyjoy geri döndüğünde, avluda daha çok kardan adam vardı. Yaverler, duvarlardaki kardan devriyeleri komuta etmeleri için bir düzine kardan lord yapmışlardı. Lordlardan biri bariz bir şekilde Lord Manderly’ydi; Theon’un o güne kadar gördüğü en şişman kardan adamdı. Tek kollu lord yalnızca Hanvood Stout olabilirdi. Kardan leydi, Barbrey Dustin’di. Kapıya en yakın duran, buz saçaklarından sakalı olan kar adam, Fahişefelaketi Umber olmalıydı.

Kardan lord-komutanlar için ilginç seçimler değil mi? Alıntılara devam.

“Gece çalışması şövalye işi değil.” dedi, Leydi Dustin. “Ve Lord Wymar, sizin Kızıl Düğünde akrabasını kaybeden tek adam değil, Frey. Fahişefelaketinin seni daha çok sevdiğini mi düşünüyorsun? Eğer Greatjon’u tutmasaydınız, Leydi Hornwood’un parmaklarını yediği gibi, bağırsaklarınızı çıkarır ve onları yemenizi sağlar. Flints, Cerwyns, Tallharts, Slates… hepsi Genç Kurt’un adamları.”

” Ryswell Hanesi de…” dedi, Roger Ryswell.
“Hatta Höyüklerin Dustinleri bile.” Leydi Dustin dudaklarını ince ve vahşi bir gülümsemeyle ayırdı. “Kuzey hatırlıyor, Frey.”

Bu oldukça ilginç bir konuşma, Starklardan nefret ettiğini iddia eden bir kadının Frey’e karşı böyle bir konuşma ile cevap vermesi ve ‘kuzeyin hatırladığını’ vurgulaması ve onların da geçmişte Genç Kurt’un adamları olduklarını vurgulaması düşündürücü.

Bu arada elbette ki Roose Bolton da hiçbir şeyden şüphe etmeyen, saf ve ahmak bir adam değil. Dustin, Manderly’den şüphe ettiğini vs. söylemişti Theon’a.

“Korkmalı. Bu tehlike ve hile dolu dünyada insanı sağ tutan şey korkudur. Kargalar burada, Höyükler’de bile başımızın üstünde dönüp duruyorlar, etimizi yiyecekleri günü bekliyorlar. Cenvynler’e ve Tallhartlar’a güvenilmez, şişman dostum Lord Wyman ihanet planları kuruyor… ve Fahişefelaketi… Umberlar aptal gibi görünebilirler ama belli bir kurnazlıktan yoksun değiller. Ramsay hepsinden korkmalı, benim korktuğum gibi. Bir dahaki görüşünde, bunu ona söyle.” Roose Bolton.

Sizce kuzey komplosu var mı ve varsa tam olarak kimleri kapsıyor ve planın amacı/ayrıntısı ne olabilir? :skull_and_crossbones:

Önemli Cevaplar

 1. Ben kuzey komplosu gibi birşey olduğunu sanmıyorum. Robb starkın stanis ile bir derdi yoktu hatta renly mi yoksa stanis ile mi ittifak yapılacağı tartışılırken adamı fazla olmasına rağmen renly i değil stanis i seçmişti ayrıca stanis kuzey adına Hiç bir kötü eylemde bulunmadı hatta birsürü iyilik yaptı duvarı korudu, gloverlara evlerini verdi, ashayı ve theonu yakaladı şimdide ned starkın kızını kurtarmaya gidiyor(kuzeylilerin gözünde) ayrıca stanisin ordusunun çoğu kuzeyli adamlardan oluşuyor böyle bir plan varsa dağ klanlarina haber verip birlikte haraket ederlerdi ve Dağ klanlarıda orduya girmezdi ikinci durumda stanis kazansa;
  kuzeyliler kuzeylilere mi saldıracak bana olası gelmiyor kuzeylilerin ortak düşmanı lanister frey ve boltonlar yani ittifak yapabilecekleri bir adamın arkasından niye iş geçirsinler ki( kuzeyliler yemin ediyorum bir an ittihatçiler gibi göründü gözüme ucuk ucuk hayal kurmazlar.) eğer kuzey krallığı diyorsan buda geçerli sebep değil çünkü adamlar zaten 300 yıl boyunca lord olmuşlar öyle krallık diye ölmüyorlar tamam ellerine böyle bir fırsat geçse hayır demezler ama ortak düşman stanis değil. Böyle bir komplo varsa jonada haber vermeleri gerekmez mi nasıl olacak yani bu adamlar işi halledip jona gel kral ol mu diyecekler. Jon Hayır manyakmısınız ben gece nöbetçisiyim derse plan suya düşüyor yani plan kurulurken jona haber verilmeliydi
  Onun dışında teşekkürler sen olmasan teori konusulmuyor.:slightly_smiling_face:

 2. Lannister Hanesi de Jon için bir tehdit aslında, şu an ki haliyle bile Cersei, onun ölmesini istedi, düşünsene bir de Rhaegar’ın varisi olduğunu öğrense… Stannis’ten daha tehlikeli bir taht adayı, çünkü tüm kuzeyi arkasına alabilme imkanı var, Stark Hanesi yüzünden. Lakin yavaş yavaş o hayat ile ölüm arasındaki çizgi kayboluyor Jon için, bu yüzden ‘şu aşamada olmaz’ dedim. Biraz daha zaman geçmesi, taşların yerine oturması vs. gerek. Kuzey Lordları pek tabi onu tahtta istemeyebilir, Reed neden böyle bir riske girsin? Lakin taht da otursa, iyi bir hükümdar olduğunu gösterip saygı ve sevgilerini kazandıktan sonra kimliği açığa çıksa(bilhassa şu Aegon ve Dany’nin varlığı iyice Diyar’da kendini gösterdikten sonra) kuzey kültür/inancı ile yetişmiş bir Targ/Stark oğlanını desteklemek göze çok daha tatlı görünür. İkimiz de aynı şeyi söylüyoruz aslında ama ikimizin zamanlaması gibi küçük ayrıntılarda farklılık var sadece. Benim düşüncem Reed’in şu aşamada ilk amacının kuzeyi kurtarıp, Stark Hanesi etrafından birleştirmek; Robb’un vasiyeti gereği de Jon’u kral olarak tahta geçirmek olduğunu düşünüyorum. Sonrasında olaylar dediğimiz şekilde gelişecektir diye tahmin ediyorum.

  Bu arada kuzeyin bile çoğu yerinde hain ilan edilen kim? Robb mu?

 3. Martin yanda karakter gelişimi yanına yaklaşılmayacak kadar başarılı olan koskoca Jaime Lannister dudurken dizicilerin şişirdiği bir ergeni Azor Ahai yapmaz, bence de.

  Orda yanlışın var. Euron Greyjoy kitap serisinde aşşşırı derecede öne çıkmadı. Medya tarafından öne çıkarıldı. Ölen karakterler de yazarın öne çıkan karakterleri öldürme huyundan değil, karakterlerin aptallıklarından kaynaklanıyor. Euron Greyjoy’un Ned Stark veya Robb Stark gibi hatalar yapabileceğini düşünmek, saçmalıktır, bence. Kitapta Euron’un ne kadar kurnaz olduğundan bahsediliyor çünkü.

 4. Şu ana kadar aksini gösteren bir şey yapmadılar… Bu yüzden kendi iradeleri olduğunu söylüyoruz.

  Jon’u diriltecek kişinin Mel. olduğunu düşünmüyorum zaten, başlıkta da söyledim; bence de kendi warg yeteneği ile olacak bu. Normalde warglar başka bedene atlayınca o son yaşamları oluyor çünkü büyü onların kanlarında ama Melisandre, Hayalet’in içinde güç olduğundan vs. bahsediyordu; bu çocukların warg yetenekleri de kurtlar gelince tetiklendi, normalde çok önceden küçükken ortaya çıkardı kendiliğinden… Bu durumda iş Hayalet/Warg meselesine kalıyor. Lakin sonuç olarak ölmüş ve dirilmiş oluyor; bedeni öldü çünkü, sadece ruhu dünyayı terk etmedi. Kendi kendine hallettiği için de ciddi bir artısı olabilir bunun, belki bir şeylere işaret, bilemiyorum.

 5. Kuzeyliler bir Stark varisi bulup Boltonları yok etse bile Ak Gezenler geldiğinde ne kuzey kalacak nede kuzeyliler.

Forumumuzda sen de tartışmaya katıl!  forum.gameofthronestr.com

106 kez daha cevap verilmiş

Katılımcılar