*Reddit’den bir kullanıcı yazmış, ben de elimden geldiğince çeviriyorum. Kendi yorumlarımı da katarak yazıyorum. Siz de fikirlerinizi söyleyin.

İDDİA: Arya, Jon’un Kraliçesi olacak. Haliyle Jon da Kral.

 Ned’in ağzında acı bir tat bıraktı. “Brandon, evet Brandon ne yapılacağını bilirdi. Hep bilirdi. Her şey onun içindi; sen, Winterfell, her şey. Kral’ın Eli ve kraliçeLERİN babası olmak için doğmuştu. Bu kupanın bana geçmesini istememiştim.”
Ned’den Cat’e.

Ned, kendisini kraliçelerin babası olarak ifade ediyor; çoğul dil kullanmış. Sansa, Robert’ın veliahtı ile nişanlanmış iken diğer kızının da nasıl kraliçe olmasını bekler? Ned, gerçekçi bir şekilde böyle ifade edemez; seride karakterler normalde söylemeyecekleri şeyleri söylüyor ise bu bize yazarın, (onların ağzından) gelecekteki olayları ima olarak ifade ettiği şeylerdir.

“Sen, bir kral ile evleneceksin ve onun kalesini yöneteceksin. Ve oğulların şövalye, prens, lord ve belki de Yüce Rahip olacak.”

-Ned’den Arya’ya.

Ned, bunu kızına söylediğinde de Arya, “Hayır, o Sansa.” diyerek karşı çıkıyor. Yukarıda olayın daha detaylı bir şekilde ifade ediliş biçimi. Yani aslında Ned, Arya’yı 2 kez kraliçe olacağını ifade etmiş oluyor; biri dolaylı diğeri doğrudan.

Benjen, Gece Bekçilerinin yeminli kardeşlerinden biriydi. Jon, onun asla sahip olamayacağı oğlu olabilirdi. Zamanla çocuk yemin ederdi(gece bekçilerine). Bir gün, Cat’in torunları ile Winterfell için rekabet edecek oğulları olmazdı.

– Cat’in düşünceleri.

Kuramı ortaya atan kişiye göre bu da bir önceden ima durumu, ben öyle güçlü bir ima olduğunu düşünmüyorum gerçi ama yine de ekledim. Burada Jon’un oğlu vs. olacağını ima etmiş ve yukarıda Arya’nın oğulları ile paralel bağlantı kurmuş galiba; “senin oğulların lord, prens, şovalye olacak…” meselesindeki lord, bu winterfel lordluğu şeklinde olabilir yani.

Kız, küçük kız kardeşini çok fazla hatırlatacak şekilde gülümsedi, neredeyse kalbi kırılacaktı. (yani onu hatırlamak çok canını yakmış.)… Orada kar toplamaya başlamış, ona karlı bir taç vermişti. Yanakları kızardı ve kızarmıştı ve gözleri parlıyordu.

– Jon’un Düşünceleri.

Alys karakterini Arya ile karşılaştırıyor ve onu hatırlıyor. Burada da kızın kafasındaki karlı TAÇ mecazı ile Arya’nın Jon’un kraliçesi olacağına dair gönderme olduğunu söylüyor.

Gendry, yetişkine en yakın kişiydi ama burada asıl yetkili Willow idi; sanki o kalesindeki bir kraliçe idi ve çocuklar da onun hizmetkarıydı. (daha sonra kızın Arya olup olamayacağını düşünüyor.) Brinne’nin düşünceleri.

Briennie’nin 4. kitaptaki hanlı POV’unda Gendry ve çocuklarla karşılaşma sahnesi… Burada da kızın mecazi olarak Arya’ya benzetilip, kraliçe iması yapıldığı görüşünde kuramı yazan kişi… Ayrıca ulu kurtlarla da ilgili bir ekleme yapmış. Kurtlara verilen isimlerin, sahiplerinin geleceğine gönderme yaptığını artık hepimiz iyi kötü biliyoruzdur, değil mi? Arya’nın kurdu isminin savaşçı bir KRALİÇEden alıyor. Bunun da gönderme olduğu söyleniyor ve kılıcına “iğne” ismini verip, “dikmek, dikiş yapmak.” gibi ifadelerde bulunuyor yani onun iğnesi ve onun dikiş tarzı bu şekilde… Bu da uzun gece sonrası kraliçe olarak ile rolüne gönderme olabilir diye düşünmüş, yani işte krallığı bir araya getirmek, toplamak, dikmek sağlamlaştırmak gibi herhalde.

Sonra Marg. Tyrell’in Sansa’ya anlattığı hikayesine değinmiş. Çocuklar, çok güzel bir kuzeninin gölgesinde olduğunu ve ona “domuz yüz” lakabını takıp, yanından her geçtiğinde domuz gibi ses çıkarttığını anlatıyor. Büyüdüğünde de bir lord ile evlendiğini söylüyor. Sansa da ona şimdi sen buradasın ve kral ile evlenip, kraliçe olacaksın ve o da buraya gelip sanki bundan mutluymuş gibi rol yapacak, diyerek Marg.’ı destekliyor. Arya’nın da ablasının güzelliği altında gölgelendiğine dikkat çekip, belki de ikisinin benzer bir kaderi olabileceğini söylemiş ama biraz fazla zorlama yorum olmuş. :smiley: Bir de isimlerin Jon-Arya- Dany’nin isimlerinin son harflerinin Aegon ve iki karısının isimlerinin son harfleri ile birebir uyuştuğunu yazarak da bunun belki bir işaret olabileceğini söylemiş. Nereden çıktı şimdi üçü derseniz de Jon önce Dany ile evlenecek, bebeği doğrurken ölecek, Arya da Jon ile evlenecek çocukları olacak ama ilk doğan çocuk dany’den olduğu için kral o olacak, diğerleri de prens, şövalye ve lord olarak hayatlarını yaşayacaklar falan diye yorumlamış.

Jon – Aegon
Daenerys – Rhaenys
Arya – Visenya

YORUMLARDA DA bir kullanıcı bir haber/söyleşi alıntısı paylaşmış ki oldukça ilgi çekici bir bilgi.

Daniel Abraham A Game of Thrones’u uyarlayan bir çizgi roman dizisi yaptı ve George’un ona söylediği ilginç bir şey var: “Bu çizgiyi korumak zorundasınız, çünkü bu çizgi sonunda ne olduğu için önemlidir.

Linda Antonsson: Son sahne … Yani ilk kitapta orada yankılanacak bir şey var.

Anne Groell: I do know the endpoint of Bran’s story line—and Daniel Abraham, who has been adapting the graphic novel of AGOT for me, knows where Tyrion ends up. (I am jealous of that!) (Bran ölecek galiba, onun öykü çizgisinin bitişini bildiğini söylüyor ve Tyrion’un da nerede bittiğini bildiği gibi bir ifade söylüyor, daha iyi çeviren olursa mutlu olurum. :smiley: )

Yoruma göre Tyrion, son POV olabilirmiş serinin ve bu şekilde karakterlere olan biteni onun gözüyle öğrenebileceğimizi söylüyor. Diğer yandan çizgi romandaki son sahnenin 1. kitaptaki yansımasının da Ned’in Arya’ya söylediği kraliçe meselesi olduğu düşünülüyor.

GEÇELİM JON’UN KRAL OLACAĞINA DAİR KURAM KANITLARINA

Mormont’un kuzgunu,odanın üzerinde süzülürken, karanlıkta kalktı ve giyindi. Kuş, “Mısır” dedi ve “Kral” ve “Kar, Jon Snow, Jon Snow” dedi. Bu garipti. Kuş daha önce Jon’un hatırladığı şekilde tam ismini söylememişti. (Jon POV)

“Krallar, kuzeyde nadir bulunan bir manzara.” Robert homurdandı.” Muhtemelen karın(snow) altında bir yerde saklanıyorlardı. Kar(Snow), Ned!” (Ned POV)

“O bu kalenin gerçek kralı.” dedi, altın pelerinli… diyerek kediyi siyah piç (black bastard.) olarak tanımlıyor. Arya da kediyi iki gözünün ortasından öpüyor ki 4. kitapta bu kediyi hatırlıyor; sanırsam kediyi çok sevmiş.(1. kitap Arya pov’da kedi yakalama sahnesi)

“Babam dün gece Karga Lord’un şarabından fazla içti. Günün çoğunluğunda uyuyacaktır… Söylediklerine göre kral adalet verir ve zayıfları korurmuş.” Kadın kayayı tırmanmaya başladı ama buz kaygandı ve kaydı. Jon düşmeden önce onu yakaladı ve güvenli bir şekilde inmesine yardım etti. Kadın buzlu zemine diz çöktü, “Lordum, size yalvarıyorum…” Jon kadını ayağa kaldırdı. “Benim için diz çökmene gerek yok. Bu sadece krallar içindir.” Gilly ve Jon konuşması.

Kralından bir iz yoktu. R’hollar’a kralını görmek için dua etmişti ama onun tek gösterdiği kardı.(snow) (Mel. POV)

Jon’u yanında beyaz ulu kurdu ile gördüğü ilk anda onun ne olduğunu biliyordu. Bir varg her zaman bir diğerini tanırdı. Mance, kurdu almama izin vermeliydi.Bir krala layık ikinci bir hayat olurdu…

“Leydi Melisandre bize bazen R’hllor’un sadık kullarına geleceği alevler içinde görmesine izin verdiğini söylüyor. Bu sabah ben bir düzine güzel dansçıya baktığım için yangını izlerken baktım, kızlar sarı ipekle süslü ve büyük bir kralın önünde dönüyorlardı (yani dans ediyor). Sanırım bu gerçek bir vizyondu, Ser. King’s Landing’i ve onun haklarından tahtını aldıktan sonra kralı bekleyen ihtişamın bir anı. ” (DAVOS POV)

Qhorin geldi ve onun üzerine dikildi, ilk alev kabuğun ve ölü kuru, çam iğnelerinin talaşlarından titreşerek yükseldi. “Düğün gecesinde bir hizmetçi gibi utangaç” dedi büyük ranger yumuşak bir sesle “ve adil olabildiğince yakın, bazen bir insan bir yangının ne kadar güzel olabileceğini unutuyor” dedi. (…) Jon daha fazla dal kesmeye gitti , alevler içine atmadan önce her ikisini birden yakaladı.Ağaç uzun süredir ölüydü, ancak ateşin içinde yaşıyor gibiydi; ateşli dansçılar her tahta çubuk içinde kıpır kıpır ve parlayan önlükleriyle döndülerSarı, kırmızı ve turuncu… (JON)

“Keşke bizimle gelsen.” dedi Arya. “Bazen farklı yollar aynı kaleye çıkar.” dedi, Jon.

Kuzgun’un(Mormont’un kuzgunu) garip bir şekilde olacakları önceden söylemesi gibi bir durum var, Jon lord kumandan seçilmeden önce de onun omuzuna uçup bunu ifade etmişti misal…

Kedi için yapılan yorum… Black Bastard diyerek Jon’a gönderme olabileceği düşünülüyor ki okuduğumda ben de öyle düşündüm. Kitapta Jon siyah saçlı değil ama esmer tenli(en azından Robb’dan esmer) ve Black Castle da bir karga… yani siyah piç…

Gilly ile ilk tanışma sahnesinde kız Jon’dan yardım isteyip önünde bir kralmışcasına diz çöküyor. Haliyle bu bir gönderme olabilir deniyor.

Genel olarak çevirebildiğim kadar çevirdim, cümle düşüklüğü için kusura bakmayın. :slight_smile:

Önemli Cevaplar

 1. Bu seride favori karakterlerimden başı çeken Arya, kendisinin zamanında savaşçı kraliçe Nymeria gibi bir pozisyon üstleneceğini düşündüm hep, aslında Arya’nın hayat çizgisine dikkat ederseniz bu süreçte kendisini eğiten kalıcı bir kılıç ustası olmadı ya da stratejiler öğrenebileceği uzun süreli bir ustası da olmadı, ancak hayatta karşısına çıkan her kişiden öğrenmesi gerekeni öğrendi, burada Sansa’ya göre oldukça başarılı bir yol izledi.Bunları belirtiyorum çünkü bende ileride Arya’nın kraliçe olabileceğine inanıyorum ancak…

  Şu seride Jon-Arya ikilisini hiç yakıştıramadım bu zamana kadar, onların arasındaki abi kardeş ilişkisinin en güzel haliydi, Jon bu zamana kadar Arya’ya hiç o şekilde bakmadı bakmaz da çünkü o Sansa’dan farklı olarak Jon’un kim olduğuyla kabullenen tek kız kardeşi, ve birçok ortak noktaları da vardı yine Sansa’dan farklı olarak. Jon ilerde kral olabilir, Arya da kraliçe ama ikisi de farklı yerlerde yaşan kral ve kraliçeler olarak hayatlarına devam ederler.

 2. Bence Mormont’un kuzgununun dediği şeyler gerçekleşecek. Bana göre kitaptaki Aegon’un oynayacağı rolü Jon’a verecekler.

 3. Hoş geldin. Sanırım ilk yorumunmuş. :slight_smile:

  Aslında buraya; Kış Rüzgarları "Arya Stark" ve "Braavos" bakarsak Arya’nın 6. kitabın en azından yarısında Westeros’a döndüğü sonucunu çıkartabiliriz. GRRM’in söyleşilerinden birinde de Arya’nın FM olmadığı, hala çırak (yahut kalfa demek daha doğru) olduğu ve bizim onun FM olacağını farz ettiğimizi, ifade etmişti. Arya, kendisi olmayı bırakıp “hiç kimse” olur ise zaten hikayeden otomatikman çıkar çünkü artık Arya Stark yoktur. Dahası ömrünü Braavos’ta FM olmayı öğrenmeye adamış bir kişi vardır. Bir senede FM olunmaz, sonuçta yıllar süren bir eğitim sürecinden bahsediyoruz. FM yetenekleri ile bir Arya Stark’ın hikayede rolü büyüktür ama FM olan ve artık Arya Stark olmayan bir “hiç kimsenin” değeri yoktur.

  Diğer yandan Jon bir ölü ve ölümüyle Sur’da ettiği yemin sona ermiştir. Nitekim kendisi zaten teknik olarak doğuştan “kral” olan biri, bilen kişi sadece bir kaç tane insan ve bir kısmı da öldü.

  Kısaca “asla gerçekleşmez gibi” deme bence. :slight_smile:

 4. Bana zorlama gelmedi olabilirliği yüksek bi teori yine de yakıştıramıyorum, serideki diğer ensest ilişkileri kabullenmeme rağmen ve bu ensest bile olmasa da arya-jon bana “meşru” gelmiyor

Forumumuzda sen de tartışmaya katıl!  forum.gameofthronestr.com

11 kez daha cevap verilmiş

Katılımcılar