Geldik bir çeviri kurama daha. Face öbeklerinden birinde Kral Jaehaerys ve karısı Alys. tanıtılırken kralın Jon ile benzerliğine vurgu yapmış, hemen ardından da kraliçesinin Arya ile olan benzerliğine dair bir kuramı hatırlayınca kolları sıvadım ve kuramı bularak sizin için çevirdim. 

Rica edeceğim OKUYUN İYİCE ondan sonra yorum yazın, okumadan yazanlar var maalesef. Büyük saygısızlık.

Kuram asoiaf sitesinden a black swan isimli kullanıcıya ait.

Kuramın ANA TEMASI: Arya Stark ve Kraliçe Alysanne BENZERLİKLERİ; Arya ve Jon’un Nihai Kaderi kuramı ile de bağlantısı var diyebilirim; Arya’nın ve Jon’un Nihai Kaderi

DİPÇE: Parantez içindeki yazılar, benim yorumumdur.

Arya, babasına soruyor.

“Ben kralın bir konsey üyesi olabilir miyim? Veya kaleler inşa edebilir ve de Yüksek Rahip olabilir miyim?”

Babasının cevabı ise; “Sen,” dedi, Ned, hafifçe kaşlarının üzerinden öperek, “bir gün bir kral ile evleneceksin ve onun kalesini yöneteceksin ve oğulların, şövalye, prens ve lord hatta evet, belki de Yüce Rahip olacak.” oluyor.

1- Alysanne kraliçe olacağı beklentisiyle yetiştirilmedi. Aynı şekilde Arya da öyle.( Bildiğiniz gibi bütün erkek çocukların ölmesi halinde Kışyarı, yasal olarak büyük kız kardeşi olarak Sansa’ya ait. Yani Arya’nın Kışyarı Leydisi olma beklentisi bile olamaz; lady olmak isteyen biri olsaydı dahi.)

2- Alysanne, Kral Aenys I Targaryen’in en küçük kız çocuğu ve de hayatta kalan tek kızı. Arya da Ned Stark’ın yaşayan en küçük kızı. (Sansa’nın seri sonunda ölmesi halinde aynı zamanda hayatta kalan/yaşayan tek kız çocuğu olacak.)

3- Alysanne, erkek kardeşi kral olduğu zaman 12 yaşındaydı. Arya da, erkek kardeşi Jon kral olduğunda(artık bundan kimsenin şüphesi yoktur herhalde.) 12 yaşlarında oldu/olacak.

4- Alysanne, uçmayı seven bir ejder sürücüsüydü. Arya da gizemli bir yaratık olan ulukurdu Nymeria’ya ile özel bir bağı var; onu warglıyor. Ayrıca birkaç kez uçmayı arzuladığından bahsediyor. Arya’nın ejderhalarla garip bir bağlantısı ve yakınlığı var; kurdunu kanatları olan bir kurda çevirmek istediğini söylüyordu. (Yani Nymeria’nın kanatları olmasını; böylece üstüne binip uçabilmeyi hayal ediyor.)

5- Alysanne keskin bir okçu ve avcı. ‘Leydilere yakışmayan’ etkinlikler. Arya da Lady olmakla ilgilenmediğini bize gösterdi. (Suikastçı olarak yetişmesi ve bir nevi insan avcısına dönüşmesini göz önüne almayı unutmayın.)

6- Alys. güçlü bir bağımsızlık, macera ve istediğini yapma arzusuna sahiptir. “Alysanne sıkıldı ve ejderhası Gümüşkanat’a atlayıp, Sur’u görmek için kuzeye uçtu.” Aynı şekilde Arya’nın da benzer duygu ve düşünceleri vardır. Yazar, 9 yaşındayken ona istediği macerayı vermiştir.

7- Kraliçe Alys. fiziksel etkinliklerden hoşlanırdı; iyi bir sürücü(ejderha), okçu ve binici olduğunu biliniyor. Ayrıca Kraliçe’nin ablası bir kaç defa şiddet içeren ve politik evlilikler yapmıştır. Arya da fiziksel etkinliklerden hoşlanıyor; su dansçısı olmak, at sürmek ve ağaçlara tırmanmak istiyor. (Unutmayalım ki Arya’nın ablası Sansa da şiddet içeren ve politik malzemeye konu olan nişan/evlilik/nişan meselelerinden muzdarip bir geçmişe/geleceğe sahip.)

8- Alys. keskin zekalı, büyüleyici ve yüksek/güçlü ruhlu olarak tarif edilir. Arya bir kaç dil konuşabiliyor, mükemmel bir hafızası var ve durumlara hızlı uyum sağlayabiliyor; Stark Hanesini taht oyuncularından ve komploculardan/hilekarlardan koruyabileceği duygusal bir zekası var. Arya ayrıca inandırıcı şekilde yalan söylemeyi ve söylenen sözdeki gerçek ile yalanı ayırt edebilmeyi öğrenmiştir; neyin gerçek neyin bakış açısı(perceived kelimesi kullanılmış) olduğunu ayırt edebilir; bilgi toplamayı, dış görünüşünü değiştirip farklı bir role/karaktere bürünmeyi biliyor. Bunlar yüksek seviyede duygusal zeka ve yaşam deneyimi gerektiren şeylerdir. Arya, yüksek/güçlü ruhlu, oyun oynamayı(çocuk oyununu kast etmiyor) seven, arkadaş edinme yeteneği olan(her seviyede insanlarla arkadaşlık kurabiliyor) biri ki bu da cazibe ve insanlarla ilişki kurma yeteneği gerektiren bir şeydir. Braavos da iken bile arkadaş edinmeye ve insanlarla ilişki kurmaya devam ediyor(dışa açık bir kişilik diyelim). Bu, Alysanne’nin de yapmayı sevdiği bir şey.

9- Alys. erkek kardeşi Jaehaerys ile evlendi ve kraliçesi oldu, ayrıca onun en güvenilir konsey danışmanıydı. Arya’nın Ned’e ne istediğini hatırlayın; sahip olduğu tüm yetenekler ve Syrio’nun ona öğrettikleri; doğal yetenekleri vs. ile çok iyi bir Kral’ın Danışmanı olabilir. (Ayrıca yukarıda bağlantısını verdiğim yazıyla bağlantısı olan şu kuramın gerçek olması halinde; ileride kraliçe de olabilir: Kitap Serisinde Jon ve Arya İlişkilerine Dair İpuçları)

10- Alys. halk tarafından çok sevilirdi. Kraliçe olduktan sonra bile onların arasında gezmeye devam etti.Arya da bunu Kral’ın Şehrinden kaçmadan önceki yaşamında yapıyordu. Sonrasında bile Westeros ve Essos/Braavos’daki halkın arasında geziyor ve onların hayatını yaşıyor.

“Sansa, Arya’nın konuşmaktan hoşlandığı insanların hepsini biliyordu: yaverler ve saray uşakları, hizmetçi kızlar; yaşlı insanlarla ve çıplak çocuklar ile doğumu belirsiz özgürce kaba konuşanlara kadar Arya, herkesle arkadaş olabilirdi.”

“Arya babasının masasına oturmayı ve onların konuşmalarını dinlemeyi severdi. Tezgahlardaki adamları dinlemeyi de saray şövalyelerini ve cesur yaverleri dinlemeyi de sevmişti.”

(Birkaç örnek daha vermiş kitaplardan ama çevirme lüzumu görmedim.)

11- Kraliçe Alys. Derin Göl kalesinin(Sur’da) yapımını planlar ve finanse eder(mücevherlerini gönderir.). Onun onuruna kalelerden birine Kraliçe Kapısı dendi. Arya da babasına kaleler inşa etmek istediğini söylemiştir.

12- İyi Kraliçe Alysanne’nin kızı Maegelle, rahibe olmuştur. Ned, Arya’ya çocuklarından birinin belki bir gün Yüce Rahip olabileceğini söyler.

13-Alys. kadın hakları konusunda oldukça şiddetli bir inanç besler ve toplum standartlarını etkin olarak değiştirdi.(Kocasını, lordların ilk gece hakkını alması geleneğini kaldırması konusunda ikna etti. Öncesinde lordlar/krallar, altında yaşan insanların evlendikleri kadınlarla ilk gerdeğe girme hakkına sahip kişilerdi.) Kadın hakları konusunda Arya da Alys. gibi bir inanca sahip hatta bunu Jon’a söylüyor da(1. kitapta Jon, Joff’un annesinin aile armasını da üstünde taşımasını eleştirince Arya; “kadınlar da önemlidir.” diyerek, Jon’a itiraz etmişti.).

Yazının ingilizce asıl metnini okumak için; http://asoiaf.westeros.org/index.php?/topic/143130-arya-stark-good-queen-alysanne/

Ek olarak kraliçenin kocası kral Jaehaerys ve Jon arasında benzer birkaç özelik var, ayrı başlık gerek görmediğimden buraya sıkıştırmak istedim.

 • Kral I. Jaehaerys bilge bir kral idi ve İnanç ile taht arasındaki uzun zamandır süren sorunu çözmeyi başardığı için ‘arabulucu’ lakabını almıştır. Jon’un da arabulucu/pazarlık yetenekleri kitaplarda öne çıkmakta ve Yabanıllar ile Gece Nöbetçileri arasında arabuluculuk etmiştir. Kral gibi diplomasi yeteneği var.
 • Kral Jaehaerys’ın en yakın dostu Rahip Barth isminde, kalenin kütüphanesinde de çalışan keskin zekalı bir adamdır. Daha sonra onu Kral’ın Eli yapar. Jon da akıllı ve kitap okumayı çok seven/araştırmacı yönü ile öne çıkan Sam ile Sur’da tanışır ve onun bir üstadın yaveri olması konusunda lord kumandanı ikna eder. Sonra da üstat olması için onu Hisar’a yollar. Sam, Jon’un en yakın arkadaşıdır.
 • Kral, iyi bir savaşçıdır. Jon da aynı şekilde iyi bir savaşıdır.
 • Kral ve kraliçesinin( iki kardeşin) birbirlerine duydukları derin muhabbet ve uyum Arya ve Jon’da da var(kitapta ne olacağı kesin olmadığından aşk yerine derin muhabbet terimini kullanıyorum.)

Evet, sizin düşünceleriniz nedir? :slight_smile:

Önemli Cevaplar

 1. Yukarda çok zorlama benzerlikler gördüm ama Arya ile ilgili en büyük problem sanki problem değilmiş gibi gösterilmiş bana göre …
  Bu problemde onun yüzsüz adamların arasında olması
  Yüzsüz adamlar bu derece sırlarını bilen birini bırakırlar mı ? Kaçsa peşine düşmezler mi ? Kraliçe olacak olsa iyi tamam ol mu diyecekler.
  Ben hiç sanmıyorum
  Dahası ben hala Jon ve Arya arasında kardeşlikten öte bir şey görmüyorum göremiyorum.
  Bir şey daha Martin çoğu şeyi gözümüze sokmadan belki 1 2 kez gizliden şifreleyerek veriyor. Aryayı Jon’a, yada Jon u Arya’ya bu kadar düşündürmesininde ben aşktan olduğunu sanmıyorum. Sağ gösterip sol vurmak amaç gürültüye değil fısıltıya bakın derim.

 2. Bakarsan Dany ile daha çok benzerlik çıkar mesela
  yada kaleler meselesi söylemek ayrı yapmak ayrı bende kale yapmak istiyorum benimde mi onla ortak benzerliklerim var
  Kurdunu warglıyormuş diğerinin ejderhası var bence aynı şey yada aynı şey değil hem Sansanın kurdu kimin yüzünden öldü belki o da warglayacaktı o da mı benzer olacaktı Alysanne ile
  hayatta kalan tek kızmış benzerlikleri henüz Sansa ne zaman öldü de benim haberim yok
  kızı rahibe olmuşmuş henüz kızı yokken burda benzerlik bulmak…
  kadın hakları Arya kadın hakları konusunda ne yaptı tek bir itiraz ama o meceralarını yaşarken kaç kadın kurtardı yok yanlış oldu kadın hakları için ne yaptı ben hayırlamıyorum da !! bu konuda tek örnek o kadarı hepimizde vardır

  bir kere yüzsüz adamlardan nasıl ve nereye kaçacak aklın alıyor mu ? Benim almıyor.
  ben uzun süre onu yüzsüzlerin arasında görüyorum. Yüzsüzlerden tek bir yolla çıkabilir hafızasını silerler sildiler ok uzun süre nerede ne yaptığını bilmeyen hatırlamayan bir Lady yada kraliçe adayı biri çıksa dese ki ben onu aldım korudum sakladım o sıra evlendim onla ama korkudan kayıt ettiremedim nasıl kanıtlayacak evlenmediğini o adamı tanımadığı hatta belki 100 kişi çıkacak bu fahişeydi diyecek
  Bir kraliçe için hoş bir imaj mı olacak hayatının bir dönemini hatırlamaması ve bu dönemle ilgili bir yığın dedikodu !..
  Yüzsüzlerin sırrını bildikçe onu bu sırları bilerek asla serbest bırakmazlar bu seferde hatırlamadığı kısım onun için ailesi için dert olur bu sebeple onu sadece hafızasını silerek bırakırlar bence bırakırlarsa eğer

  evet ama onları kehanet ile yaptı Arya’nın tek bir kehaneti yada tek bir kehanete malzeme olduğunu görmedim ben
  Jon Arya yı arya jon u şu kadar düşünmüş saymışlar diyeceksin bir kere bana 9 yaşında kıza aşık olmuş bir tane 15 yaşında çocuk göster
  Arya jon için ev aile demek jonda Arya nın evde en yakın olduğu onu anlayan destekleyen aile bireyi Jon a herşeyi anlatım yargılanmadan dinlenile biliyordu.
  Sancaksızlarca bulunduğunda orda Winterfelden bir adam vardı içinden diyordu ki o çocuğu öldürdüğümü ona anlatmayacağım bu babama anlatmak gibi bişey ama jon a çok rahat dökülebileceği için jon u özlüyordu Jon onu kalıplara sokmuyordu böyleyken onun Jon u düşünmesi hemde defalarca gayet doğal
  Jon içinde Arya ev çünkü anne yoksa yada evde bizi anlayan kabul eden kim varsa o dur ev aile özlem bana göre
  yani birbirlerini düşünmeleri aşktan değil bana göre kardeşlikten dostluktan aile hasretinden

  hikayesi gözümüze sokuluyor demedim hazırlayan kişi benzerlik görmüş dedim ve bende Dany ile daha çok benzerlik gördüm diyorum

  bu Alysanne benzerliği ilk isimden dolayı Sansaya yapılmadı mı ben öyle hayırlıyorum
  Alysanne/ Aleyne Jon un da gerçek adı Jaehaerys demişlerdi
  bence buda bir theory

  Jon Arya konusunda artık konuşmamaya çalışacağım ben çünkü çok sıkıldım bu konudan bana göre değil sana göre öyle kitapta belli olacak uzatmanın manası yok

 3. Tartismanin detayini bilmiyorum, tüm yorumlari okumadim ama belli ki Dany ve Arya’dan kimin daha çok Alysanne’a “benzedigini” tartisiyorsunuz.
  Ben aslinda bir karakteri geçmiste yasamis baska bir karakterle benzetmeyi ve ortak noktalarini öne sürüp bundan bir anlam çikarmayi sevmiyorum, dogru da bulmuyorum. Hele ki geçmiste yasamis karakterle benzetilen bu karakter Arya gibi, Dany gibi önemli karakterler ise eger. Dany, Arya, hatta Sansa ve hatta Jon, ve diger önemli olanlar… Bunlarin hepsi çok özel karakterler, biz onlarin hikayesini okuyoruz, Buz ve Atesin Sarkisi onlarin hikayesi. Dolayisiyla onlardan birini geçmisten bir karakterle karsilastirip sonuçlar çikarmak bana pek dogru gelmiyor. Onlari bir nevi “tarih tekerrürden ibarettir” gibisinden bir durumun içine sokmak hosuma da gitmiyor açikçasi.
  Yani toparlamak gerekirse, geçmisteki bir karakter ile simdiki bir karakter arasinda benzerlikler, ortak noktalar olabilir ama bu, bana göre, hiçbir sekilde simdiki karakterin durumu ve gelecegi ile ilgili ipuçlari tasimaz. Emin konusmak da istemiyorum ama umarim böyle bir sey yoktur.
  Bunlari ekledikten sonra sunu söyleyebilirim… Hiçbir anlam çikarmadan, sadece, basitçe, benzerlikler ve ortak noktalar üzerinden bir degerlendirme yapmam gerekirse… Alysanne ve Dany diyorum ben. Bu ikisi arasindaki benzerlikler daha saglam, daha derin; kisilikleri arasinda daha çok yakinlik var. Arya, benim ciddi anlamda Alysanne’a benzetecegim son karakterlerden biri olurdu herhalde.
  Ama dedigim gibi, hos olmasinin disinda bunlarin benim için pek bir önemi yok, bu tür benzerliklerden anlam çikarmayi pek dogru bulmuyorum. GRRM editörüne gönderdigi mektupta, Buz ve Atesin Sarkisinin 5 genç karakterin hikayesi olacagini söylemisti. Dany, Jon, Arya, Bran ve Tyrion. Bunlari birçok badire atlatacaklar, degisecekler ve yasadiklari dünyayi da degistirecekler demisti. Ben bu karakterlerden hiçbirini geçmisteki bir karakterle benzetip anlamlar çikarmayi, sirf benzerlikler yüzünden gelecegin tahmininde bulunmayi sevmiyorum gerçekten. Bu 5 karakter çok özel, ve yasadiklari da, biraktiklari etki de çok özel oldu ve olacak. Baska bir karaktere benziyor olabilirler, gayet normal, ama bu, hayatlarinin, o benzetildikleri karakterin hayatina benzeyecegi anlamina gelmiyor, gelmemeli.

 4. Benim Arya’yı Putin’e benzetmem peki dsadFF:sf

  Arya da Putin de bir kaç yabancı dil bilir.

  Biri eski KGB ajanı diğeri Fm üyesi

  İkisi de dövüş-savunma sanatına meraklıdır Judo- Su dansı

  İkisinden de yürekten bağlı olduğu bir hayvanı var

  Aryanın 9 yaşına kadar yaşadığı büyük bir zorluk yok ama bilinçli olarak geçirdiği çocukluğu acımasız ve yoksullukla geçti. Putin’in çocukluğu da Sovyetlerin güçsüz döneminde geçtiğinden kıtlık ve fakirlikle geçmiştir.

  Veeee en önenlisi ikisi de KUZEYLİDİR :sunglasses:

  Ya böyle bir şey inanın nereden aklıma geldi bilmiyorum. Sanırım Putini hep karizmatik bir lider olarak görmem beynimin böyle bir bağlantıyı kurmasına neden oldu :joy::joy:

 5. Bazi noktaları zorlama bulsam da (çocuklarla ilgili kısımlar, kale inşa etmek istiyorum kismi) Alysanne hakkında bilgi veren her yazı başımın tacidir. Eline sağlık.

Forumumuzda sen de tartışmaya katıl!  forum.gameofthronestr.com

21 kez daha cevap verilmiş

Katılımcılar