Geldik oldukça civcivli bir konuya. GrayArea’nın 2 bölümlük ‘AA Serisi’’ni çevireceğim inşallah. Tarzımı biliyorsunuz, başlayalım.

GRRM “Kehanetler, çift taraflı kılıç gibi. Onu çok dikkatli tutmanız gerekir. Kitaba derinlik ve ilginçlik katabilirler ama çok belirgin ya da çok kolay olmak istemezsiniz.”

Kehanetlere güvenmememiz gerektiğini gösteren bazı alıntılar var.

Aliüstat Marwyn: Kanayan bir yıldızın altında, tuzun ve dumanın ortasında doğdu. Kehaneti biliyorum.” Marwyn kafasını çevirdi yere bir topak kırmızı balgam tükürdü. “Hemen güvenmem gerçi. Bir zamanlar, Eski Ghis’in Gorghan’ı, bir kehanetin tehlikeli bir kadına benzediğini yazmıştı. Kadın senin aletini ağzına alır. Sen zevkle inler ve ne kadar tatlı, ne kadar güzel olduğunu düşünürsün… sonra kadının dişleri kapanır ve senin inlemelerin çığlıklara dönüşür. Gorghan, kehanetin tabiatı budur, demişti. Kehanet her seferinde aletini koparır.” Yaprağı biraz daha çiğnedi. “Yine de…”

Tyrion: “Kehanetler yarı eğitimli katırlar gibidir. İlk bakışta kullanışlı görünür ama güvendiğin anda kafanı tekmeler.”

İki alıntı da bize kehanetlerin doğası ve içeriği hakkında bize bilgi veriyor ve serideki iki önemli ve zeki/bilgili adamdan geliyor. Sanırım kimse Tyrion ve Aliüstat Marwyn’in bilgi ve zekasını sorgulamayacaktır. Kısacası onlar için kehanetler “hileli” şeyler, asla tam manası ile güvenemeyeceğin…

Şimdi videoda “Memory, Sorrow and Thorn” kitabı ile GoT serisi arasındaki benzerliklere değinmiş, sanırım yazarımız bu seriyi okumuş, etkilenmiş, en sevdiği fantazi serisiymiş. Burada iki seri arasındaki benzerlikleri anlatan bir makale var. Aslında makaleye bakınca seri ile ilgili baya benzerlikler olduğunu görebiliyoruz. Benzerliklerden bazılarını sıralayalım. Unutmayın bu bahsettiğimiz seri için SPOILER içeriyor, ona göre.

 1. Soylu bir kız; kendini erkek gibi gizler ve tehlikeli yerlere seyahat eder, kılıç kullanmayı öğrenir. (Bu bize açıkça Arya diye bağırıyor. Mektubunda neden Arya/Jon ilişkisini kurguladığını anlamak zor değil aslında.)
 2. Prensvari, soylu iki erkek kardeş; birbirinden nefret ediyordur ve birbiri ile taht için savaşır. Ülke bu ikisi yüzünden parçalanıyor ama kirli taraf kazanıyor. (Stannis ve Renly olduğu aşikar.)
 3. Kırmızı cübbeli, kralın yeni danışmanı; kralı, küçük kardeşini feda etmesi konusunda ikna eder, böylece krallığı yeniden bir bütün hale getireceğini vs. söyler. (Stannis ve Renly meselesi devam ediyor.)
 4. Gökyüzünde değişimi/kıyameti işaret eden kuyruklu bir yıldız görünür. (Başka bir videosunda bu kuyruklu yıldızın iyi bir haber getirmediğini, kıyameti, yıkımı işaret ettiğini; batı kültüründe genelde bu yönde kabul edildiğini anlatmıştı.)
 5. Garip, yabancı; başka dünyadan gelen canlılar uzak kuzeyde belirlemeye başlar. Uzun zaman önce kuzeyden sürgün yemiş, uzaklaştırılmışlardır ama her şeyi geri almak için dönüyorlardır. (WW oldukları kesin, acaba bu seriyi okusak mı? Bizim seri nasıl bitiyor vs. öğrenebiliriz, bilhassa bu ww meselesi nedir… diye. :smiley: )
 6. Diğer bir dünya işgalinin olduğu kadar uzun bir zaman sürecek olan alışılmadık bir kışın gelmesi de ön plana çıkıyor. Sadece kuzeyliler bu eski efsaneleri ciddiye alırlar. Diğer herkes böyle saçma hikayelere gülüyor. Ama kuzeydeki insanlar asla unutamazlar. (aaa North Remembers! )
 7. Çok sıradışı bir taht, krallık için insan anlaşmazlığının merkezinde yatar, ancak gerçek çatışma için sadece bir oyalamadır. (Bizdeki Demir Taht ve onun için verilen savaş.)
 8. Kralın yakın akrabası olan asil bir karakter, elini kaybeder. (Jaime)
 9. Bir kurt karakteri büyük bir rol oynuyor. (Bizim Bran muhtemelen.)
 10. Bir zamanlar bölge boyunca yaşayan, ancak şimdi saklanmakta olan Şafağın / Ormanın Çocukları bir rol oynayacaklar. Uzak kuzeydeki diğer dünya yaratıklarıyla görünmeye başlıyorlar.
 11. Sıska bir kılıç ‘Needle/Naidel’ adlandırılıyor ve başrol karakter kılıcı taşıyor, ağır kılıçları kullanamıyor.(Bizim Arya işte.)
 12. Kuzeye gitmek zorunda kalan Snow (kilit) olan bir karakter ana karakterdir. Hiç kimse gibi görünmüyor, ama onun gizli soyu önemlidir. Kimse gerçeği bilmiyor…(Bizim Jon işte.)

Böyle gidiyor; 30 tane liste şey etmişler. Keşke daha fazla yazsalarmış. Resmen GRRM, bu seriden yürütmüş havası vermiyor mu size de? :smiley:

Neyse, devam edelim. Video bu serideki kehanetler üzerine durmuş, önemli bir yeri varmış kehanetlerin.

Storm King… Resim olarak koymuş bu efsanenin hikayesini.

Kısacası AA/UZUN GECE/ İLK İNSANLAR/ IŞIK GETİREN meselesi ve BUZ VE ATEŞ ile büyük ölçüde örtüşen bir hikaye. Lakin şöyle bir şey var, bizim seride AA hikayesi kurtarıcı olarak sunulmuş burada ise durum çok daha değişik bir boyutta. Aslında ben bu AA’nın arkasında yatan geçmişin neler olabileceği konusunda kafamda kendi senaryolarımı yazıyordum ve burada yazan şeyi, benzer şekilde, ben de düşünmüştüm. Aklın yolu bir midir nedir.

Ineluki(Bizim AA’ya denk geliyor) yaşadığı yerde çok parlak kişilikte biriymiş; kahraman, bilge, onları altın çağa taşıyabilecek muazzam bir arkadaş yani(Yalnız bu adam Sithi denen bir tarikat gibi bir şeyin parçası, onlar için bir umut yoksa ülke için manasında değil. Bu adamlar ölümsüzlüğü keşfetmişler ama özünde ölümsüzlükten ziyade çok yavaş yaşlanıyorlar. Asshai ve ölümden dirilme kuramlarımı hatırlayın)… Biraz mübalağalı çeviriyorum. Fakat bu arkadaşın sahip olduğu güç ve hırs zamanla onu yoldan çıkartmış ve onların aleyhine döndürmüş her şeyi; karanlık bir yola sapmış ve yasak bilgileri araştırmaya başlamış. Sonunda dehşet kılıç Sorrow’u gizlice dövmüş; ışık ve umut yiyici(Işıkgetiren’e denk geliyor kılıç. Diğer yandan da Tolkien’deki güç yüzüğünün dövülmesine benziyor, zaten bu seri de sanırım tolkien den esinlenilmiş.). İşgal edilmiş topraklarını kurtarmak için büyü kullanabileceğini düşünmüş ama işin sonunda şeytana dönüşmüş ve ölüm, yıkımdan başka bir şey getirmemiş; hem ateş hem buz imiş gibisinden bir bilgi söz konusu. Özetle hikayesi bu.

Hikaye bize hem AA hem de NK havası vermiyor mu? Uzmanlara göre tarihsel bir olayın toplumsal olarak hafızadan silinip, efsaneleşmesi vs. 200 yılı alırmış. Kulaktan kulağa oynamışsanız bilirsiniz; bilgiler aktarıla aktarıla üstüne yeni bilgiler eklenir ve ilk halinden de sapar. Bizim serideki AA hikayesi de benzer bir mantıkla parçalanmış, değişmiş ve eklemeler ile mevcut hale gelmiş olabilir ki bence kesin öyle, zaten efsanelere bakarsak birbirinden komik noktalar olduğu gibi çelişkili noktalar da söz konusu.

Hikayede bu kehanet oldukça merkezi bir yerde oturmuş ve ana karakterler kehanetin gerçekleşmesi için uğraşıyorlar… Lakin kehanet gerçekleştirilir ise tam da Storm King’in istediği şeyi yapmış oluyorlar; kehanet gerçekleşir ise bu adam istediği şeyi elde ediyor. Yani kehanet “sahte bir ulak”

GRRM’in bu seriden baya etkilendiği gerçeğini düşünürsek AA efsanesine 2. kez bakmak gerekiyor. Ablaya göre Westeros çoktan ölüme mahkum olmuş olabilir ve hiç bir şey bunu durduramaz.

AA efsanesine baktığımızda tüm bu ışık getiren, vaat edilmiş prens vs. yanlış olabilir. Bu kehaneti kim yazdı? Ya bu kehanet bir çeşit afet tarifi gibi bir şey ise? Bunu bunu yaparsanız dünya yok olacak gibi… Ya Westeros, Dany ejderhaları uyandırdığında ölüme mahkum edildi ise?

AA efsanesi, batıdiyar’a değil Asshai’ye ait bir efsane, R’hllor’cuların baskın olduğu bir yer… AA, R’hllor’un savaşçısı, şampiyonu… Kadim Asshai kitaplarında bahsediliyor bu kehanetten. Kim yazmış muamma, ne zaman yazmış muamma… R’hllor inancı bile batıdiyar’a ait değil, Essos’a ait. Tüm bunlar Essos işi…

GRRM’in bu dualistik savaşı yazdığına; iyi kötü arasındaki bir savaşı okuduğumuza inanmamız bekleniyor. Öyle bir görüntü de var… Fakat biliyoruz ki bu bizim GRRM değil, onun tarzı değil.

Aslında kitaplara bakınca ateş ve buzun hiç de savaşta olduğuna dair bir izlenim edinmiyoruz, onlar aynı şey… Biliyorsunuz Reed Hanesi ve halkı “Buz ve Ateş”’e yemin ederler; bu ikisini hiçbir şekilde birbirinden ayırmazlar; iki savaşan karşıtlıktan ziyade birlikte hareket eden bir bütün havası veriyor yeminleri… Ayrıca şu alıntıya da göz atalım.

Yürürlerken, “Yukarı ve aşağı,” diyerek iç çekiyordu Meera bazen, “sonra aşağı ve yukarı. Sonra yine yukarı ve yine aşağı. Senin şu aptal dağlarından nefret ediyorum Prens Bran.”

“Dün onları sevdiğini söylüyordun.”

“Ah, seviyorum. Lord babam bana dağları anlatmıştı ama şimdiye kadar bir dağ görmemiştim. Onları anlatamayacağım kadar çok seviyorum.”

Bran kıza yüzünü buruşturdu. “Daha demin onlardan nefret ettiğini söyledin.”

“Neden ikisi birden olmasın?” Meera uzanıp Bran’ın burnunu sıktı.

“Çünkü ikisi farklı şeyler,” diye ısrar etti Bran. “Gece ve gündüz ya da buz ve ateş gibi.”

Eğer buz yanabiliyorsa,” dedi Jojen her zamanki ağır başlılığıyla, “sevgi ve nefret çiftleşebilir. Dağ ya da bataklık, hiç fark etmez. Toprak bütündür.”

Ya R’hllor ve Büyük Öteki aynı kişiyse? Bu nasıl olabilir ki? Kanıt var mı? İkinci bölümde bu konu üzerinde durulacak.

(Aslında Yüzsüz Adamlara göre tüm ilahlar tek bir ilah değil mi? İsimler, sıfatlar vs. sadece onun farklı yüzü ve farklı isimleri?)

Serinin 2. bölümünde görüşmek üzere.

Azor Ahai Efsanesi: “Gece’nin Kralı”

Kapak görseli sanatçısı: MikaelHolz

Önemli Cevaplar

 1. Kralın yakın akrabası???

  Jaime Hill, Bastard son king Aerys II Targaryen

 2. Joffreyin dayısı(babası)

 3. Bu Tolkien’den, Grrm bundan esinlenmiş.:wink:
  Bu kitap türkçeye çevrilmemiş sanırım.:pensive:
  Ha bu arada Tahtın ismi Dragonbone Chair sanırım. Bi de az önce bir yabancı sitede gördüğüme göre, sonunda Prenses Miriamele ve Seamon evleniyorlar.
  Prenses Miriamele’yi Arya’ya benzetmiştin
  Seamon’u da Jon
  ve Kral Seamon oluyor.
  :smirk::smirk::smirk::smirk:

 4. A new god, the Red God, demands blood sacrifice. His adherents are more than willing to do the Red God’s bidding, no matter how awful the sacrifice is. Once blood is spilled, the spell is created, and shadowy figures appear…

  Bu benzerlik de oldukça dikkat çekici.:thinking:

 5. Storm King, kralın içine giriyor; Arya’ya denk gelen kız da onu öldürüyor. Jon’a denk gelen ile bu kız evleniyor; mutlu mesut işte. :smiley:

Forumumuzda sen de tartışmaya katıl!  forum.gameofthronestr.com

27 kez daha cevap verilmiş

Katılımcılar