Kafadan niye bu başlığı açtığımı yazayım; kabul edelim ki kilit olaylardan biri; isyan, Lyanna/Rhaegar ve daha nice olay bu kale ile bir şekilde bağlantılı.
İngilizce aslı burada Sadece neler olmuş maddeler halinde yazılmış. Arada unutulan şeyler varsa söylersiniz ekleriz ve tartışmaya başlarız.

Harrenhal Turnuvası Öncesi Yaşanmış Bazı Olaylar

 • Deli Kral, bir yıllık esareti sonrasında git gide aşırı şüphe ve delilik emareleri göstermeye başladı.
 • Fırtına Lordu Steffon’un ölümü, kralın paranoyasını arttırdı ve Lys’de doğma Varys’in becerilerini duyarak onu saraya davet etti. Böylece Varys, Fısıltıların Efendisi olarak konseyde yer aldı.
 • Brandon Stark, Cat Tully ile nişanlandırıldı. (Brandon ölünde İsyan sırasında ‘kılıç’ için Ned Stark evlendi.)
 • Robert Barth. Lyanna Stark ile nişanlandırıldı.
 • Jaime Lanister’ın Lysa Tully ile nişanlanması gündeme geldi. (Fakat Cersei’nin araya girip, Jaime’nin Kral Muhafızı olması konusunda cesaretlendirince bu iş bozuldu. Lysa daha sonra İsyan sırasında Jon Arryn ile evlendirildi.)
 • Bu nişanlanmaların mimarı annesi bir Hightower ve babası Hisar’ın aliüstatlarından biri olan; Rickard Stark’a üstat olarak gönderilen Walys Çiçek.

Harrenhal Turnuvası

 • Veliaht Prens Rhaegar Targaryen’in en yakın dostlarından ve Kral Muhafızı olan Oswell Whent, ağabeyi; Harrenhal Lordu’nu ziyaret ettikten kısa bir süre sonra Harrenhal Lordu, turnuvayı duyurur.
 • Turnuva dönemin en büyüğüdür ve Harrenhal Lordu ödüller konusunda çok cömert davranmıştır. Selmy’e göre kendisi cömert ve zengindi ama kimi kişi Whent Hanesinin bu turnuvayı karşılayacak maddi imkandan yoksun olduğunu ve gizli bir bağışçısının olduğunu konuşmuştur.(Bu kişinin veliaht prens olduğu söylenir.)
 • Lord Whent kızını Aşk ve Güzellik kraliçesi olarak duyurdu ve ağabeyleri ve amcası Oswell, onun unvanını korumak için yarışsa da kaybettiler.
 • Turnuva 10 gün sürdü.
 • Beş gün boyunca atlı mızrak dövüşü, okçuluk, yedi taraflı meydan kavgası, balta atma yarışması, at yarışı, şarkıcılar yarışması ve son olarak da maskara gösterileri vardı.

Turnuvaya Katılanlar (Bildiklerimiz)

-King Aerys II, High Lords Robert Baratheon (Fırtına Lordu), Mace Tyrell (Gül Lord) and Jon Arryn; Rhaegar Targaryen, Elia Martell, Prince Oberyn Martell (Kızıl Yılan), Lewyn Martell, Gerold Hightower, Arthur Dayne, Ashara Dayne (Gülen Mor Gözler), Barriston Selmy, Jonothor Darry, Oswell Whent, Jaime Lannister, Lord Jon Connington (Lord of the Griffins), Lord Yohn Royce, Ser Richard Lonmouth (Kafatası ve Öpücükler), Lord Eon Hunter, Brandon Stark, Eddard Stark, Benjen Stark, Lyanna Stark, Howland Reed; Bazı Dustinler (Barrowton), Hornwoods (Geyik/Elk), Mormontlar (Ayı) and Manderlys (Denizkızı), Freys (İkiz Kuleler), Blounts (Kirpi) ve Haighs (Dirgen)

[Kral Eli, Tywin Lannister katılmadı, King Aerys ve Tywin arasında ciddi sürtüme ve hoşnutsuzluklar söz konusuydu.)

[Kraliçe Rhaella and bebek Viserys turnuvaya katılmadı]

[Rickard Stark turnuvada değildi_( Başlığı açan arkadaş neden böyle yazmış emin değilim, sanırım Reedlerin anlattığı hikayede vs. Rickard’ın adının hiç geçmemesi yüzünden böyle bir kanaat edinmiş ama şahsen katılmama imkanını biraz düşük buluyorum; çocukları katılırken Kuzey Lordunun katılmaması biraz abes kaçar. Her şeyden önce gözden kaçacak bir ayrıntı değil, Tywin’in katılmadığı ve neden katılmadığı da anlatılmışken bir de) _]

Açılış Günü / Mızraklı Dövüş Müsabakasının Arefesi

 • Deli Kral, turnuva gecesi boy gösterdi(kimse kralın gelmesini beklemiyordu, çünkü yıllardır Kızıl Kaleden dışarı adımını atmamıştı.), çünkü Varys; Prensin, onu tahtan devirmek için bazı büyük lordlar ile görüşmek için bu turnuvayı paravan olarak kullanacağından şüphelendiğine dair uyardı.
 • Jaime Lannister bir Kral Muhafızı olarak ilan edildi ama kral onu KL’ye gönderdi, turnuvanın tamamına katılmadı.
 • Howland Reed, Yüzler Adasında geçirdiği zamandan sonra turnuvayı görünce katıldı ve Frey, Blount ve Haigh yaverleri tarafından pataklandı, dayak yedi. Lyanna Stark tarafından kurtarıldı ve diğer Stark kardeşler ile tanıştı.
 • Gece boyunca Lyanna, prensin şarkısını dinledi ve ağladı; Benjen bu yüzden dalga geçince Lyanna kardeşinin başından aşağı şarap döktü.
 • Bir Gece Nöbeti üyesi Sur’a adam katmak için insanları iknaya çalışıyordu.
 • Robert Barth. Ser Richard Lonmouth ile birlikte içki yarışı yapıyordu.
 • Ashara Dayne bir Kral Muhafızı ile dans etti(Selmy sanırım); ayrıca Oberyn Martell, Jon Conn. ve Brandon’un araya girmesi ile Ned Stark ile de dans etti. (O gece Ned ve Ashara arasında bir aşk başladığı biliniyor. Selmy dahi daha sonraları bunu dillendirmiştir.)

Mızrak Dövüşü

 • Turnuvanın ilk günlerinde Reed’i döven yaverlerin hizmet ettikleri şövalyeler şampiyonlar arasındaydı. Reed bundan hoşnut olmamıştı. Benjen ona turnuvaya katılması için teşvik etse de at sürmek ve mızrak tutmak üzere eğitilmediğini söyleyerek reddetmiştir ama o gece ilahlarına dua etmiştir.
 • İkinci günün sonlarında gizemli bir şövalye ortaya çıktı ve üç şövalyeye meydan okudu(Frey Knight, Blount Knight and Haigh Knight.). Şövalye kısa boylu, ince yapılı ve derme çatma parçalardan oluşan zırh ve miğferi vardı. Tahta kalkanı üstünde gülen bir Büvet Ağacının resmi çiziliydi. O yüzden ona Gülen Ağaç Şövalyesi dendi.
 • Gülen Ağaç Şövalyesi bu üç şövalyeyi de yendi. Zırh ve atlarını geri verme karşılığında yaverlerini cezalandırmalarını ve onlara şerefli olmayı öğretmelerini söyledi. (Bran, bu şövalyenin Reed olduğunu düşünmüştür ama çoğu kişi Lyanna olduğu fikrindedir. Çünkü Jaime’ye göre mızrak dövüşlerinde en önemli şey at sürme becerisidir ve Lyanna çok iyi bir at sürücüsü olarak bilinir. Reed ise daha önce at sürmüşlüğü olan biri değildir.)
 • Robert Barth. ve Ser Richard Lonmouth bu gizemli şövalyenin maskesini düşüreceklerini söylemişlerdir; Deli Kral bir sebeple şövalyeden şüphelenir ve düşman olabileceğini düşünür. (Muhtemelen Robert ve Richard’ın parmağı vardır.)
 • Turnuvanın 3. gününde gizemli şövalye ortadan kaybolur, kral buna öfkelenir ve prensi onu bulması için gönderir.
 • Prens sadece ağaca bırakılmış gülen ağaç kalkanını bulur. (Prensin, şövalyenin Lyanna olduğunu öğrendiği ve ona karşı ilgisinin başladığı okuyucular arasında konuşulan bir şey.)
 • Prens Rhaegar, mızrak dövüşü sonunda Yohn Royce, Brandon Stark, Arthur Dayne ve Barriston Selmy’i yenerek şampiyon olur. _( Rhaegar genelde turnuvalar mecbur kalmadıkça katılmadığı gibi daha önce bir turnuva da kazanmamıştır; Dayne ve Selmy ise oldukça iyi ve güçlü şövalyeler olarak bilinmektedir zaten. )
 • Şampiyon olarak Aşk ve Güzellik Kraliçesini seçme hakkını kazanır ve Kış Güllerinden yapılma tacı(Lyanna’nın en sevdiği çiçektir) karısı Elia’ya vermek yerine doğruca Lyanna Stark’a verir. (Elbette bu herkeste şok etkisi aratır ve Robert da bu duruma çok öfkelenir.)

Harrenhal Turnuvası Sonrasında Olanlar

 • Tywin Lannister, varisi Jaime’nin kral muhafızı ilan edilmesi yüzünden krala öfkelendi ve Kral Eli vazifesinden istifa ederek Kaya’ya temelli olarak geri döndü, yerine Owen Merryweatherer Kral Eli oldu.
 • Nehirova’da LF, Brandon Stark’a Cat için meydan okudu ve kaybetti.
 • Ashara Dayne bir sebepten dolayı Elia’nın nedimesi vazifesinden ayrılıp Dorne’a evine geri döndü.
 • Prensin 2. çocuğu Aegon Targaryen doğdu. Doğum sonrası Elia neredeyse bir yıl boyunca hasta kaldı. Üstatlar 3. bir çocuğun ölümüne neden olacağını söyledi. Rhaegar ejderhanın 3 başı olduğunu ve bir 3. çocuğa daha ihtiyaç olduğunu söyledi.
 • Turnuvadan bir sene sonra Brandon ve Cat’in düğün arefesinde Lyanna Stark, Rhaegar Targaryen tarafından kaçırılıp(yahut birlikte kaçıp) Dorne’da götürüldü ve orada gizlendi. Yanında en güvendiği iki dostu ve kral muhafızı Arthur Dayne(onun topraklarında gizlendi.) ve Oswell Whent vardı.
 • Brandon düğün için yolda iken haberi alır almaz KL’ye gitti ve çok geçmeden babası ve bazı lord çocukları ile birlikte öldürüldü.
 • Kral, Ned ve Robert’ın da başını istedi ama Arryn reddederek isyan bayrağını açarak Robert’ın İsyanı olayı meydana geldi. (Gerçi isyanı başlatan Arryn ama neyse 🙂 )

Evet, sorulara gelelim.

 1. Prens, gerçekten de babasını tahttan indirmek için lordlar ile görüşmek niyetinde miydi?
  Turnuvanın gizli ev sahibi var mıydı ve varsa bu prens miydi?
 2. Rhaegar ve Lyanna aşkı burada mı başladı(öncesinde tanışmış olabilirler mi) yoksa prensin tek taraflı bir ilgisi miydi?
 3. Prens dahil olmasa bile büyük lordlar bu turnuvayı isyan planlamak için paravan olarak kullanmak istemiş olabilirler mi? Haliyle isyan çok önceden planlanmış olabilir mi?
 4. Tywin neden oğlunu Lysa ile evlendirmeyi planladı?
 5. Gizemli Şövalye Lyanna Stark mıydı?
 6. Prens isyan planlamasa bile bu turnuvayı düzenlemiş ise sebebi ne olabilir? İsyanın kokusunu almış ve planları öğrenmek için bu turnuvayı kullanmak istemiş olabilir mi?

İlk akla gelen sorular bunlar, siz de kendi sorularını sorup cevaplayabilirsiniz.

Önemli Cevaplar

 1. Sorularının bazılarını cevaplayabilirim.

  Öncelikle Lysa Üç Dişli Mızrak Azam Lordu’nun kızı. Tywin için hem büyük bir çeyiz hem de büyük bir ittifak sağlardı.

  Ve evet Rhaegar turnuvayı finanse etti. Babasını tahttan indirmek için.

  Son olarak Lyanna ve Rhaegar turnuvada tanıştıklar. Büyük ihtimalle aşık oldular

 2. Lannister Hanesi genel olarak kibirli bir hane olarak bilinir, adamlar deli gibi altın zengini ve siyasi olarak oldukça güçlü. Şöyle söyleyeyim; Targ Hanesinden sonra en güçlü hane Lannister Hanesi. Adam üstüne Kral’ın Eli. Ne yapsın Lysa Tully’i? Menzil ile evlilik tertip ederdi, olur biterdi. Onlar daha zengin ve diplerinde duruyorlar; siyasi güvenlik de sağlardı. Bu adam kızını prense layık görmüş biri… Prens ismini taşımalarına rağmen Marteller’e bile hareket çekti, evlilik ayarlamak istemedi.

  Bence yok. Neden? Olsa idi en başta kız kardeşini destekler ve babası ile abisinin saçma sapan hareketlerde bulunmasının önüne geçerdi. Dans, bunu söylemek için idi ise o zaman Brandon da biliyordu çünkü dansı o ayarladı ama o zaman niye KL’ye gitti? Gerçi biliyor da olabilir ama sandığın şekilde ve nedenlerle değil… Ayrıca Ashara ne ara öğrendi de anlatıyor ona? Lyanna anlatsa daha mantıklı değil mi?

  Lyanna, Robert’ın çapkınlığından şikayet etmişti ama Ned, onu avutarak “seninle iken yapmaz öyle şeyler” diyerek, nişanı desteklediğini üstü kapalı söyledi. Böyle bir abiye gidip “Ben prensi seviyorum, onunla kaçacağım.” der misin? Demezsin. Çünkü destek olmayacağını aksine köstek olacağını düşünürsün.

  Ned’in isyan planlarından haberi olduğuna da ihtimal vermiyorum çünkü o, tabiri caizse, abisini izlemek için yetiştirilmiş, yönetmek için değil. Brandon’ın bir kısmını da olsa bildiğinden şüpheleniyorum çünkü Leydi Dustin’e bir şeyler anlatmış ve o da Theon’a bir şeyler anlattı üstü kapalı… Keza aynı şekilde Robert de isyan falan derdinde değil, adamın babası zaten kralın yakın arkadaşıydı ve araları hep iyiydi, dahası onlarla akrabalar. Lyanna meselesi ile başlayan süreç onu tahta göz dikmeye itti.

  Harrenhal ve Yüzler Adası hikayesinin birebir bağlantılı olduğunu sanmıyorum; Reedler de zaten “O ayrı bir hikaye” falan diyerek turnuvayı anlatmaya başlamıştı, yanlış hatırlamıyorsam. Fakat o ada da çok önemli ve bence Şafak Savaşı orada cereyan edecek.

  Reed’in her şeyi bildiği aşikar zaten ve Leydi Mormont’un şu an onunla olduğunu düşünüyorum, vasiyetle birlikte. Jon Kışyarı’na döndüğü zaman Reed de dönecektir ama hemen her şeyi anlatmaz bence, anlatmak ister mi ondan bile emin değilim. Malum bunlar bir yemin etti mi sonuna kadar götürüyor, mecbur kalana kadar sırrı saklamak ister gibi. Yalnız Reed Kardeşler bir şeyler biliyor gibi sanki ama ne biliyor ve ne kadar biliyor, emin değilim. Turnuva hikayesini Bran’a anlattıklarında “Daha önce duymadığına emin misin?” gibisinden şeyler söylemişti, bakışmışlardı tuhaf bir şekilde ve birkaç kez üstelediler bilip bilmediği konusunda. Babaları da sadece 1 kez anlatmış, bir daha bahsini açmamış bu turnuvanın zaten. Diğer yandan Dayne Hanesi de kesin biliyor Jon’un aile geçmişini.

  Zaten Elia’nın annesi ile Joanna Lannister bir evlilik planlamışlardı ama kadın ölünce Tywin “haberim yok, istiyorsanız Tyrion ile evlendirelim.” demişti, yani reddetti onları. Prens ile evlendirmek istedi ama kral reddedince Jaime ile Lysa meselesi ortaya çıktı muhtemelen… Kral ile bağları iyice gerilmiş olsa gerek… Fakat neden Tully? Ben Tywin’in isyan kokusunu aldığını ve kendine yer edinmek istediğini düşünüyorum, bu yüzden. Menzil Targ destekçisi olduğu için onlarla evlilik olmazdı, Dorne da ki zaten en başta reddetmişti. Fırtına Toprakları zaten Kuzey ile nişanlı. Vadi’de adam yok gibi bir şey… Nehirova daha uygun görünmüştür ittifak için. Hem onlarla evlenmek dolaylı yoldan Stark Hanesi/kuzey ile de hısım olmaya sebep oluyor; doğacak çocuklar kuzen olacaktı.

  Olayın Dorne etkisi kırmasıyla ilgisi yok, kaile alındığı da yok Dorne’un; askeri ve siyasi olarak çok güçlü değiller, sadece prestijleri var, o kadar. Lannisterlar maddi ve manevi onlardan daha güçlüler.

  Ashara’nın hamile olduğu kesin değil, böyle bir olay söylenti gibi bir şey.


  Diğer yandan gelelim benim şahsi görüşlerimin toparlanmış haline. Pektabi olarak yazacaklarım %100 kesin olmadığı gibi olan biten şeyler arasında mantık kurularak çıkarım yapılmış şeylerden ibaret. :slight_smile:

  Tywin’in isyanın kokusunu alarak oğlunu kullanarak ittifaka dahil olmayı amaçladığını düşünüyorum ama Jaime’nin KM’ye katılması işi bozdu. Aynı şekilde prensin de bu kokuyu aldığını düşünüyorum. Bu yüzden en yakın dostunu abisinin yanına göndererek bu turnuvayı düzenledi ve finansal olarak destekledi. Selmy’e göre Whent’ler cömert ve zengin bir aile ve turnuva bunu gösteriyor ama kabul edelim ki Selmy ne biliyor ki? Ona sorsak Jon’un anasın Ashara olduğunu söyler. Niye? Ned ve Ashara aşkı yüzünden… Neyse. Prens’in Whent aracılığı ile isyancı lordların bir araya gelip planlarını öğrendiğini farz edebiliriz. Çünkü kabul edelim ki turnuva bunun için muazzam bir fırsat, başka türlü iletişim kurmaları çok zor ve şüphe çekici olur. Elbette bu sırada da Lyanna ve Rhaegar arasında beklenmedik bir aşk filizlendi(belki bir ihtimal öncesinde karşılaşmış dahi olabilirler. Lyanna’nın şarkı sırasında ağlamasından bu izlenimi edinmiş olsam da prensin şarkılarının genelde böyle etkisi olduğu da biliniyor aslında.). Turnuva sonrası prens ve lyanna bir şekilde iletişimde kalmaya devam ettiler… Aegon doğdu, kehanet takıntısı depreşti, Brandon sonrası Lyanna’nın düğünü olacağı öğrenildi ve doğal olarak “ya şimdi ya hiç” diyerek kaptı kızı kaçtı. Prens, Dorne’da nikah kıyıp evliliklerini duyurarak hem isyanın önüne geçmeyi hem de sevdiğine kavuşma planı yapmış olabilir(isyan meselesini ve içinde bulunan kişileri babasına haber etse adam kan ile işi çözmeye çalışır ve sonuç olarak isyan gene çıkardı da aynen bu şekilde oldu.) ama babasının deliliğini; brandon ve rickard’ın salaklığını hesap edemedi… Yavaş kaldı. Neden 1 sene boyunca Dorne’dan adım atmadı ve isyan sırasında ne yaptı, merak konusu aslında… Prens turnuva öncesi yahut sonrasında babasını tahttan indirmeyi kafasına koyduğunu Jaime ile son görüşmesinde yaptığı konuşmadan çıkartıyorum. Bu adamın isyan etmesine vs. gerek yok; konseyi ikna etse yeterli ki tüm lordlar zaten kralın deli olduğunu vs. biliyor; onların bir itirazı da olmazdı, tüm diyar prensi seviyor, bunu Cersei’nin anısından bile anlayabiliyoruz… Gülen Ağaç Şövalyesinin de Lyanna olduğundan eminim diyebilirim ki sebebini aslında parantez içinde maddenin yanına yazmıştım, dahası ikilinin aşkı bu şekilde de başlamış olabilir.

  Şimdilik bu kadar, teşekkür ederim. :stuck_out_tongue:

 3. Rhaegar belki de destek toplamak için bir araya getirmedi Azam Lordlarini, belki de planladigi degisim hakkinda bilgilendirmek için topladi onlari. Bos adamlar degil sonuçta, koskoca Azam lordlari, önemli kisiler. Yani demek istedigim, Rhaegar Kizil Kale’de Küçük Konseyi toplamadan önce, Büyük Konseyi toplamak ve “Bakin babamin durumu ortada, bu böyle gitmez, degisim sart ve benim bu yönde atacagim adimlar olacak, haberiniz olsun” falan filan diye bilgilendirmek istemis olabilir mi basitçe?

 4. Efem, şimdi 2 konuyu birbirine karıştırmayalım; elma armut koydum ortaya ayrı ayrı. :slight_smile:

  Tywin gibi bir adam elin sümüklü Tully’sinden kız alıp kıymetli oğluna vermez. Hele ki o hanenin 2. kızını… Şimdi Tywin’in kuzen evliliği ile ilgili yazarın söylediği bir şeyi koyam şuraya.

  20- Neredeyse her ailenin politik nedenlerden ötürü evlendiğini biliyoruz. Ama Tywin Lannister gibi hırslı ve çıkarcı birinin kuzeniyle evlenmesi garip değil mi? Yoksa bu gerçekten bir aşk evliliği miydi?
  – (Uzun bir süre düşündükten sonra) Sadece aşk için olabilir ancak Targaryenlerin yaptığı gibi kanlarını saf tutmak için de evlenmiş olabilirler. Ayrıca hane liderliğini ele geçirmek isteyebilecek üyelerden de kurtulmuş oluyorsun. Eğer 5 kardeşiniz varsa ve her çocuğun 1 çocuğu olursa, birkaç kuşak sonra 30 tane muhtemel varis ortaya çıkar. Bu büyük bir karışıklık yaratır. Tıpkı Güller Savaşı’nda olduğu gibi. Sahip olduğunuz 5 kardeşin çocuklarından biriyle evlenirseniz hem iddianız güçlenir hem de olası taliplerden kurtulursunuz. Bu da Tywin’in evlilik nedeni olabilir. Evliliği Tywin’in yerine babası Tytos’un ayarladığı daha muhtemel ancak büyükbabası da olabilir. Nişanın hangi tarihte yapıldığına bağlı ve şu an tam olarak bilmiyorum.

  Bu adam politik hareket edip hane çıkarlarını/geleceğini düşünen biri, bu yüzden ortada fol yok yumurta yok iken yapacağı hamle yukarıdaki gibi olacak iken gidip varisine Tully’lerin 2. kızını sümüklü Lysa’yı almaya niyet etmişse bunu ciddi manada sorgulamak gerekir.

  Unutmayalım; bu adam Martellerin evlilik teklifini geri çevirdi; PRENS/PRENSES bu adamlar… Menzil ise dibinde, çok zengin bir hane; kendisinden sonra en zenginleri desek yanlış olmayacak. Haliyle hane dışı bir evlilik için Tyrell’ler de çok faydalı olur ki Joff’u bir Tyrell ile evlendirme sebebi siyasi ve ekonomik fayda idi… ve sonrasında Tommen’ı elbette… Tullyler de dibinde ama öyle çok ahım şahımlı bir prestij ve zenginlikleri yok.

  Toparlar isek durum böyle iken Tywin’in tahta sadık olan Tyrelller yerine Tullyler ile evlilik anlaşması yapma arzusu olsa olsa Tywin’in isyan söylentilerinin bir şekilde kulağına gelmesi yüzündendir. Kuzey, Vadi ve Nehirova, üstüne Fırtına Toprakları… Nereden bakarsan bak kazananı belli bir ittifak; Lannisterlar kaybeden tarafta olmak istemez. Lakin malum sebeplerle olmadı.

  Varys de isyan söylentilerini duyuyor ve krala söylüyor…

  Şimdi 2 kişi isyan söylentilerini bir şekilde duyuyorsa Rhaegar gibi bir adamın duymama etmeme imkanı olamaz, sadece orada burada arp çalıp dolanan saftirik bir adamdan bahsetmiyoruz; zekasına vurgu yapılmış bir adamdan bahsediyoruz. Büyük olasılıkla Ötekiler tehlikesinin farkında olan yegane kişiden bahsediyoruz.

  Hal böyle olunca sen olsan bu isyanda kimler var ve nasıl planlar yapmışlar, öğrenmek istemez misin? Peki bunu nasıl yapacaksın? Tüm hanelere casus mu sokacaksın? Olabilir ama Varys için pek işe yaramamış, şüphe ve fısıltı duyuyor ama kesin kanıt vs. hiçbir şey bulamıyor. O zaman en iyisi tüm büyük lordların bir araya gelmesini sağlamak gerekir. Bir turnuva muazzam bir fırsattır, herkes bir araya gelir, sohbet eder, birbirinin çadırlarını ziyaret eder, güler, eğlenir, birlikte zaman geçirir ve kimse de bu yüzden şüphelenmez. Bir isyan tertibini konuşmak vs. için güzel bir yer yani. Nitekim Varys de bu konuda uyardığı için kral turnuvaya katılıyor. Yani lordlar bu yüzden gelmiş… Rhaegar bu isyanı düzenleyen kişi değilse ama turnuvayı düzenleyen ise o zaman bu isyanın ayrıntısını öğrenmek istemiştir, Lord Whent’i aralarına sokup bir şeyler öğrenmeye çalışmış olabilir yahut başka şekillerde.

  He, değil mi? Bence de aslında, ben en son olasılığı o değil bu değilse bu olabilir belki diyerek yazdım ama bu bile mantıklı değiil, çünkü söylediğin gibi; tüm diyar Aerys ne mal biliyor, tiksinilen bir adam olduğunu oğlu da biliyor… Doğal olarak ne lordları bilgilendirmek ister, ne nabızlarını ölçmek ne de onların desteğini alıp isyan çıkarmak ister… Çünkü bu üçü de çok gereksiz bir şey.

  Adam veliaht prens, mevcut kraldan sonra tahtta çıkmaya hak sahibi kişi; tüm diyar deli kraldan rahatsız ve onu istemiyor… Hiç kimseye “ben tahta çıkacam, babamı indircem, tamam mı?” demesine gerek yok; konseyi toplar, yüce rahibi oturtur önüne der ki hepsine “adam deli, isyanın çıkmasını sağlayan fitili ateşledi, dengesiz, yarın öbür gün sizi beni de yakmaya kalkar… yönetme kabiliyetini yitirdi, inmesi gerek.” Onlar da embesil değil, hay hay der tacı prense verirler. Ha itiraz eden mi olur? Yanında 7 muhafızın 4’ü var… Martell, Whent, Lannister ve Dayne… Bu dördü bile yeter… hatta büyük olasılık Selmy bile prensin tarafını tutar… diğer ikisi için kesin bir şey diyemem… Sonuç, taç prenste…

  Deli Kral, karısına tecavüz ederken Jaime müdahale etmek istemişti ama yanındaki kral muhafızı engel olmuştu.

  “Biz kral muhafızıyız, kralın ailesini de korumamız gerekir.”
  “Evet ama krala karşı değil.”

  Kral Muhafızlarının 1. vazifesi kralın kendisini korumak, 2. vazifesi ailesini korumak ki bu bir çeşit gelenek haline gelmiş sanırım, yani aslında mecbur da değiller, kral sadece ailesinin de onlar tarafından korunmasını istemiş ve bu her nesilde böyle olmuş. Adı üstünde zaten Kral Muhafızı, Kraliyet Muhafızı değil. Söz konusu kral ve onun güvenliği ise Kral Muhafızının Başı olan adamın kral yerine hamile Lyanna’yı korumak için beklemesi ister istemez düşündürücü oluyor. Sanırım en sonunda bu adam da deli kraldan vazgeçip, prensi tahtta görmek istedi. Hepsi ölünce de doğal olarak yegane varis Jon oluyor, onu korumak için orada kalmaya devam ediyorlar.

  Neden? Adam deli… aklı melakesini yitirmiş bir adam yönetebilir mi? Hiçbir çağda ve hiçbir kültürde bu kabul edilemez. Ayrıca şu söyleşiye bak, ben olsan Arthur konusunda o kadar emin olmazdım. :slight_smile:

  12- Arthur Dayne büyük olasılıkla gelmiş geçmiş en iyi şövalyeydi Jaime bile bunları kaldıramazken neden Aerys’in yaptıklarına göz yumdu?
  – Okumaya devam edin.

  Cumhuriyet tarihindeki şartlar ile deli bir adamın yönettiği çağdaki şartları bir tutamazsın. İlkinde tepeden inme, zorlama değişimler gerçekleştirildi; ikincisinde delirmiş bir kralın değişimi söz konusu… Aynı şey mi? Değil.

  O kadar da büyük bir güç oluşturmuyor, küçük lordlar o kadar değersiz ki Hisar bunlara üstat bile gönderme zahmetine girmiyor. Daemon bazı küçük lordları kendi etrafında toplayınca elbette kendi çaplarında sarsıcı bir etki oluşmuştur ama işlerine yaradı mı? Hayır, Daemon öldü ve davası da kendisiyle beraber öldü, sonrasında da Acıçelik ve yeğenleri sürdürmeye kalktı ama başaramadılar ve sonuç olarak bütün o minnak lordlar sürüldü. Küçük lordlar küçümseme ama gözünde de büyütme.

  HERKESE SORU: Şimdi bugün aklıma geldi, bana bir deyin. Tywin’in turnuvaya kral ile olan husumeti yüzünden katılmadığını biliyoruz, Reedler öyle demişti. LAKİNNNN kral yıllardır saraydan dışarı adım atmayan bir kişi, kimse de onun turnuvaya katılacağını bilmiyordu. Hal böyle iken Tywin nereden bildi de katılmadı turnuvaya? Kevan turnuvada olsa gerek çünkü Lyanna’yı bir kere gördüğünden bahsediyordu.

 5. Bu konuda ben Symmachusun haklı olduğunu düşünüyorum. Varys eğer erkenden krala haberleri uçursaydı Ned’e kurulan tuzak gibi Rhaegar’a da tuzak kurulabilirdi. Aynı zamanda Büyük Lordları Büyük Yapan Küçük Lordlardır.

Forumumuzda sen de tartışmaya katıl!  forum.gameofthronestr.com

37 kez daha cevap verilmiş

Katılımcılar